Sezoni i kandil deti vjen herët për shkak të temperaturave të larta

kandil deti

Plazhet panë një rritje të ndjeshme të vizitorëve gjatë fundjavës për shkak të rritjes së temperaturave. Brigjet jo vetëm ishin plot me larës, por edhe plot me kandil deti. Dhe është se, Sezoni i kandil deti është sjellë përpara me temperatura në rritje.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë pse sezoni i meduzave po vjen përpara me rritjen e temperaturave dhe cilat janë pasojat e tij.

sezoni i kandil deti

kandil deti

Në zonën ranore të Gjirit të Trëndafilave, që ndodhet në Costa Brava piktoresk, mund të gjenden një numër i madh i këtyre krijesave, pasojë e drejtpërdrejtë e ndikimit që ka pësuar zona bregdetare. Nxehtësia përvëluese dhe thatësira e zgjatur janë faktorët themelorë që kontribuojnë në këto ngjarje.

Ekspertët paralajmërojnë se shfaqja e fenomeneve si thatësira dhe temperaturat e larta po kontribuojnë në një prevalencë më e lartë e popullatave të rëndësishme të kandil deti në zonat rekreative të notit.

Sipas mediave vendase, Josep Maria Gili, studiues në Institutin e Shkencave Detare, ka theksuar se ulja e reshjeve ndikon negativisht në cilësinë e ujërave bregdetare, duke shkaktuar një ngjashmëri me detin e hapur dhe për rrjedhojë krijon një mjedis të favorshëm për praninë e tyre. organizmave.

Lloji i veçantë i kandil deti që po analizohet identifikohet si Pelagia noctiluca. Këto kandil deti dallohen për pamjen e tyre transparente, të stolisur me njolla jargavani ose purpurtë, dhe tentakulat e tyre të hollë e të zgjatur. Habitati i tij natyror zakonisht gjendet në trupa të mëdhenj ujorë. Siç thotë Gili, këto kandil deti janë përgjegjës për një shumicë të konsiderueshme, ndërmjet 60% dhe 70% të kafshimeve në plazh, duke u fituar atyre reputacionin si më të fuqishmit për sa i përket kafshimit të tyre.

Ndërsa këto specie të veçanta mund të shihen gjatë muajve të verës, aktivitetet e tyre riprodhuese ndodhin kryesisht në pranverë. Gili thekson se rritja e temperaturave dhe thatësira, të dyja pasoja të ndryshimeve klimatike, do të rezultojnë në një prevalencë më të madhe të takimeve me kandil deti në zonat bregdetare.

A konsiderohet kandil deti një kërcënim?

numër i madh i kandil deti

Kandil deti skifozoar, i njohur me emra të ndryshëm si kandil deti lumineshent, karafil deti ose aquamala, njihet gjerësisht si një kandil deti i vërtetë. Nuanca e saj e gjallë është lehtësisht e identifikueshme si një nuancë vjollcë e mrekullueshme rozë.

Ombrella, e quajtur struktura e sipërme, ka një formë gjysmësferike pak të rrafshuar që është e stolisur me lobe të zgjatura dhe të rrumbullakosura. Këto lobe kanë potencialin të arrijnë një diametër prej 20 cm. Për më tepër, perimetri i ombrellës është zbukuruar me 16 lobe të vendosura në periferi.

Në një model të alternuar, ka gjithsej 8 organe shqisore dhe 8 tentakula margjinale. Përveç kësaj, katër tentakula të zgjatura dhe rezistente orale shtrihen nga goja. Përveç kësaj, ky kandil deti ka 16 tentakula margjinale që shpesh tejkalojnë gjatësinë e vet, duke u shtrirë mbi 2 metra kur shtrihet plotësisht.

Lythat zbukurojnë sipërfaqen e ombrellës së kandil deti, krahët e gojës dhe tentakulat, të përbëra nga cnidociste, të cilat janë qeliza thumbuese që përcaktojnë këtë specie të veçantë të kandil deti.

Pse shfaqen kandil deti?

kandil deti në plazh

Me ardhjen e verës mund të parashikojmë mot të këndshëm dhe praninë e kandil deti në ujërat e Spanjës. Këto krijesa kanë periudha specifike të vitit kur ato janë më të bollshme, dhe kjo lidhet ngushtë me luhatjet e temperaturës. Edhe pse mund të duket se ka një rritje të kandil deti në krahasim me vitet e mëparshme, ekspertët këshillojnë të merren parasysh disa faktorë përpara se të nxirren përfundime.

Mario Roche, kurator i peshqve dhe jovertebrorëve në Oceanogràfic, shpjegon se zgjatja e sezonit në të cilin mund të gjenden kandil deti Kjo është për shkak të rritjes së temperaturave në të gjithë planetin, veçanërisht në ujë.

Ndërsa numri i muajve të ngrohtë të vitit rritet, ka një rritje korresponduese të shikimeve të kandil deti. Si rezultat, disa notarë pohojnë se tani ka një bollëk më të madh të kandil deti në krahasim me vitet e mëparshme. Roche thekson se në vitin 2023 temperatura e ujit në Mesdhe arriti midis 29 dhe pothuajse 30 gradë.

Gjatë stinës së pranverës, verës dhe madje edhe vjeshtës, kur moti është më i ngrohtë, ka një rritje të dukshme të pranisë së kandil deti përgjatë vijës bregdetare. Ky fakt lidhet drejtpërdrejt me rritjen e temperaturave të oqeanit, pasi zgjat kohën që këto krijesa detare kalojnë në ujë.

Cikli jetësor dhe prania e grabitqarëve

Lidhur me rajonet e Spanjës me përqendrimin më të lartë të kandil deti, kuratori i peshkut Oqeanografik konfirmon se bregdeti i Mesdheut është zakonisht zona me popullsinë më të madhe të këtyre krijesave. Kjo është ndoshta për shkak të temperaturave më të larta në Detin Mesdhe në krahasim me zonën Kantabriane. Megjithatë, Është e rëndësishme të theksohet se kandil deti ekzistojnë në zonën Kantabriane, edhe pse në sasi potencialisht më të vogla.

Sipas Roche, rritja e dukshme e kandil deti në bregdet është për shkak të ciklit të tyre jetësor, i cili përfshin alternimin e fazave të ndryshme. Këto faza përfshijnë një fazë polipi që i ngjan një koral ose anemoneje në miniaturë, si dhe fazën më të spikatur të kandilit të detit që zakonisht shihet jashtë bregdetit.

Eksperti thekson se për shkak të luhatjes ndërmjet fazave, polipi i përgjigjet rritjes së temperaturës duke u shndërruar në një kandil deti. Si rezultat, këto kandil deti janë tani të vëzhgueshme përgjatë bregdetit për periudha të gjata gjatë gjithë vitit.

Megjithatë, Roche nuk përjashton mundësinë që të ketë pasur një rritje të popullatave të kandil deti për shkak të një rënie të grabitqarëve të tyre natyrorë, siç janë disa lloje peshqish. Një shembull është toni ose peshku i diellit, një krijesë e madhe dhe shumë e dukshme që zakonisht gjendet në Mesdhe që ushqehet kryesisht me kandil deti.

Reduktimi i grabitqarëve natyrorë është padyshim një faktor kontribues në rritjen e popullatave të kandil deti. Për më tepër, rritja e bollëkut të lëndëve organike në ujë krijon një mjedis të favorshëm ushqimi për këto krijesa detare, duke çuar në rritjen e mëtejshme të numrit të tyre.

Kushtet e favorshme për përhapjen e kandil deti, si temperatura dhe disponueshmëria e ushqimit, kanë qenë të favorshme. Ne te kunderten, Ka pasur një rënie në popullsinë e grabitqarëve natyrorë, gjë që ka rezultuar në rritje të numrit të popullatave të kandil deti gjatë stinës së pranverës dhe verës.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se pse sezoni i kandil deti po vjen përpara me rritjen e temperaturave.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.