Sateliti Sentinel-6

studimet e ndryshimeve klimatike

Sateliti më i avancuar në botë i vëzhgimit të Tokës u lëshua nga Baza e Forcave Ajrore Vandenberg në Kaliforni. Fryti i një partneriteti historik midis Shteteve të Bashkuara dhe Evropës, sateliti Sentinel-6 Michael Freilich do të nisë një mision pesëvjeçar e gjysmë për të mbledhur të dhëna të sakta mbi nivelet e deteve dhe mënyrën sesi oqeanet tanë po rriten për shkak të ndryshimeve klimatike. Misioni do të mbledhë gjithashtu të dhëna të sakta të temperaturës dhe lagështisë atmosferike, të cilat do të ndihmojnë në optimizimin e parashikimeve të motit dhe modeleve klimatike.

Në këtë artikull do të shpjegojmë gjithçka që duhet të dini për satelitin Sentinel-6, karakteristikat dhe rëndësinë e tij.

tipare kryesore

familja e satelitëve

Sateliti mban emrin e Dr. Michael Freilich, ish-drejtor i Divizionit të Shkencave të Tokës të NASA-s. një avokat i palodhur për përparimet në matjet satelitore të oqeanit. Sentinel-6 Michael Freilich bazohet në trashëgiminë e misionit Sentinel-3 Copernicus të Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA) dhe trashëgiminë e satelitëve të vëzhgimit të nivelit të detit TOPEX/Poseidon dhe Jason-1, 2 dhe 3 Të nisur në 2016, Jason-3 vazhdon të sigurojë të dhëna të serive kohore nga vëzhgimet e TOPEX/Poseidon të vitit 1992.

Gjatë 30 viteve të fundit, të dhënat nga këta satelitë janë bërë një standard rigoroz për studimin e nivelit të detit nga hapësira. Sentinel-6 Motra e Michael Freilich, Sentinel-6B, është planifikuar të nisë në vitin 2025 dhe të vazhdojë matjet për të paktën pesë vjet.

"Ky rekord i vazhdueshëm vëzhgues është kritik për identifikimin e rritjes së nivelit të detit dhe për të kuptuar faktorët përgjegjës," tha Karen Saint-Germain, drejtore e Divizionit të Shkencave të Tokës të NASA-s. “Përmes Sentinel-6 Michael Freilich, ne sigurojmë që këto matje të avancojnë si në sasi ashtu edhe në saktësi. Ky mision nderon një shkencëtar dhe udhëheqës të shquar dhe do të vazhdojë trashëgiminë e Mike për avancimin e kërkimit të oqeanit."

Si ndihmon Sentinel-6

Sateliti sentinel-6

Pra, si do të ndihmojë Sentinel-6 Michael Freilich në përmirësimin e të kuptuarit tonë për oqeanin dhe klimën? Këtu janë pesë gjërat që duhet të dini:

Sentinel-6 do t'u japë informacion shkencëtarëve

Satelitët do të ofrojnë informacion për të ndihmuar shkencëtarët të kuptojnë se si ndryshimi i klimës po ndryshon vijat bregdetare të Tokës dhe sa shpejt po ndodh. Oqeanet dhe atmosfera e Tokës janë të pandashme. Oqeanet thithin më shumë se 90 për qind të nxehtësisë së Tokës duke shtuar gazra serë, duke shkaktuar zgjerimin e ujit të oqeanit. Për momentin, ky zgjerim përbën rreth një të tretën e rritjes së nivelit të detit, ndërsa uji nga shkrirja e akullnajave dhe shtresave të akullit përbën pjesën tjetër.

Shkalla e rritjes së oqeaneve është përshpejtuar në dy dekadat e fundit dhe shkencëtarët vlerësojnë se do të përshpejtohet edhe më shumë në vitet e ardhshme. Rritja e nivelit të detit do të ndryshojë vijat bregdetare dhe do të rrisë përmbytjet nga baticat dhe stuhitë. Për të kuptuar më mirë se si rritja e nivelit të detit do të ndikojë te njerëzit, shkencëtarët kanë nevojë për të dhëna afatgjata klimatike dhe Sentinel-6 Michael Freilich do të ndihmojë në sigurimin e këtyre të dhënave.

"Sentinel-6 Michael Freilich është një moment historik në matjen e nivelit të detit," tha Josh Willis, shkencëtar i projektit në Laboratorin Jet Propulsion të NASA-s në Kaliforninë Jugore, i cili menaxhon kontributet e NASA-s në mision. "Kjo është hera e parë që ne kemi zhvilluar me sukses satelitë të shumtë që përfshijnë një dekadë të plotë, duke pranuar se ndryshimi i klimës dhe rritja e nivelit të detit janë një prirje e përhershme."

Ata do të shohin gjëra që misionet e mëparshme në nivelin e detit nuk mundën

Që nga viti 2001, në monitorimin e nivelit të detit, seria e satelitëve Jason ka qenë në gjendje të monitorojë veçori të mëdha oqeanike si Rryma e Gjirit dhe ngjarjet e motit si El Niño dhe La Niña që shtrihen në mijëra milje.

Megjithatë, rekordi i ndryshimeve të vogla në nivelin e detit pranë zonave bregdetare që mund të ndikojë në lundrimin e anijeve dhe peshkimi tregtar është ende përtej aftësive të tyre.

Sentinel-6 Michael Freilich do të mbledhë matje me rezolucion më të lartë. Përveç kësaj, ai do të përfshijë teknologji të re për instrumentin Advanced Microwave Radiometer (AMR-C), i cili, së bashku me lartësimatësin e radarit të misionit Poseidon IV, do t'i lejojë studiuesit të studiojnë veçori më të vogla dhe më komplekse të oqeanit, veçanërisht pranë bregut.

Sentinel-6 bazohet në një partneritet të suksesshëm midis SHBA-së dhe Evropës

Sentinel-6 Michael Freilich është përpjekja e parë e përbashkët e NASA-s dhe ESA-s në një mision satelitor shkencor të Tokës dhe pjesëmarrja e parë ndërkombëtare në Copernicus, programi i vëzhgimit të Tokës të Bashkimit Evropian. Vazhdimi i traditës së gjatë të bashkëpunimit midis NASA-s, Administratës Kombëtare të Oqeanit dhe Atmosferës (NOAA) dhe partnerëve të tyre evropianë, duke përfshirë ESA, Organizatën Evropiane për Zhvillimin e Satelitëve Meteorologjikë (EUMETSAT) dhe Qendrën Franceze për Kërkime Hapësinore (CNES).

Bashkëpunimet ndërkombëtare ofrojnë një grup më të madh njohurish dhe burimesh shkencore sesa mund të sigurohen individualisht. Shkencëtarët kanë botuar mijëra punime akademike duke përdorur të dhëna për nivelin e detit të mbledhura nga një seri misionesh satelitore të SHBA-së dhe Evropës duke filluar me lëshimin e TOPEX/Poseidon në 1992.

Do të përmirësojë të kuptuarit e ndryshimeve klimatike

rojtar-6

Duke zgjeruar rekordin global të të dhënave të temperaturës atmosferike, misioni do t'i ndihmojë shkencëtarët të përmirësojnë të kuptuarit e ndryshimeve klimatike të Tokës. Ndryshimet klimatike prekin jo vetëm oqeanet dhe sipërfaqen e Tokës, por ajo gjithashtu ndikon në atmosferën në të gjitha nivelet, nga troposfera në stratosferë. Instrumentet shkencore në bordin e Sentinel-6 Michael Freilich përdorin një teknikë të quajtur okultim radio për të matur vetitë fizike të atmosferës së Tokës.

Global Navigation Satellite Radio Concealment System (GNSS-RO) është një instrument që gjurmon sinjalet e radios nga satelitët e tjerë të navigimit që rrotullohen rreth Tokës. Nga këndvështrimi i Sentinel-6 Michael Freilich, kur një satelit bie nën horizont (ose ngrihet), sinjali i tij radio udhëton nëpër atmosferë. Duke bërë kështu, sinjali ngadalësohet, frekuenca ndryshon dhe rruga kthen. Shkencëtarët mund ta përdorin këtë efekt, të quajtur përthyerje, për të matur ndryshimet e vogla në densitetin, temperaturën dhe përmbajtjen e lagështisë së atmosferës.

Kur studiuesit shtojnë këtë informacion në të dhënat ekzistuese nga instrumente të ngjashme që aktualisht veprojnë në hapësirë, ata do të jenë në gjendje ta kuptojnë më mirë si ndryshon klima e Tokës me kalimin e kohës.

"Ashtu si matjet afatgjata të nivelit të detit, ne kemi nevojë për matje afatgjata të ndryshimit të atmosferës për të kuptuar më mirë të gjitha efektet e ndryshimit të klimës," tha Chi Ao, shkencëtar i instrumenteve GNSS-RO në Laboratorin e Propulsionit Ajror. Jet. "Okultimi me radio është një metodë shumë e saktë dhe precize."

Parashikimet e përmirësuara të motit

Sentinel-6 Michael Freilich do të ndihmojë në përmirësimin e parashikimeve të motit duke u ofruar meteorologëve informacion mbi temperaturën dhe lagështinë atmosferike.

Lartësia e radarit të satelitit do të mbledhë matje të kushteve të sipërfaqes së detit, duke përfshirë lartësitë e konsiderueshme të valëve, dhe të dhënat nga instrumentet GNSS-RO do të plotësojnë vëzhgimet e atmosferës. Kombinimi i këtyre matjeve do t'u japë meteorologëve më shumë informacion për të përmirësuar parashikimet e tyre. Përveç kësaj, informacioni mbi temperaturën dhe lagështinë atmosferike, si dhe temperaturën e sipërfaqes së oqeanit, do të ndihmojë në optimizimin e modelet e formimit dhe evolucionit të uraganit.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për Sentinel-6 dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)