Sa hëna kanë planetët në Sistemin Diellor?

planetët dhe hënat e tyre

Sistemi diellor është një koleksion i madh planetesh, hënash dhe trupash të tjerë qiellorë që rrotullohen rreth diellit. Secili prej planetëve përbërës të tij ka karakteristika unike, duke përfshirë hënat e tij. Shumë njerëz pyesin veten sa hëna kanë planetët në sistemin diellor dhe çfarë karakteristikash kanë ata ndryshe nga sateliti ynë, Hëna.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se sa hëna kanë planetët në sistemin diellor dhe karakteristikat e tyre kryesore.

Sa hëna kanë planetët në sistemin diellor?

planetët në rend

Ne do të analizojmë një nga një se cilët janë satelitët që kanë planetët që rrotullohen rreth diellit.

Mërkuri nuk ka satelitë

Mërkuri është planeti më i afërt me diellin në sistemin diellor dhe njihet për mungesën e satelitëve. Ndërsa planetët e tjerë të afërt në universin tonë kanë shoqërues satelitorë që rrotullohen rreth tyre, Mërkuri mbetet vetëm. Kjo veçori unike e planetit ngre pyetje interesante rreth formimit dhe evolucionit të tij.

Venusi nuk ka hënë

Me të hyrë në Venus, planeti i dytë më i afërt me Diellin, gjejmë një kuriozitet interesant. Venusi është një nga planetët e paktë në sistemin diellor pa satelitë të njohur. Megjithëse shkencëtarët kanë kryer kërkime të gjera për të zbuluar hëna të mundshme në orbitën e Venusit, Deri më sot, nuk është gjetur asnjë provë përfundimtare për ekzistencën e tij. Prandaj, Venusi mbetet një planet i vetmuar pa një hënë për ta mbajtur atë shoqëri.

Hëna: Sateliti ynë natyror

Tani kemi ardhur te planeti i tretë në listë. Hëna, sateliti ynë natyror besnik, ka qenë një objekt magjepsjeje dhe studimi që nga kohërat e lashta. Edhe pse teknikisht nuk është një planet, Është e pamundur të injorohet ekzistenca e tij dhe ndikimi i tij në Tokë dhe tek ne njerëzit. Hëna është sateliti i vetëm natyror i Tokës dhe njihet për bukurinë dhe rolin e saj në rregullimin e baticave.

Marsi: dy hëna të vogla në qiellin e kuq

Tani po shkojmë drejt planetit të kuq Mars, planeti i katërt në listë. Marsi ka edhe hënat e veta, por ndryshe nga hënat e tjera në sistemin diellor, këto hëna janë shumë të vogla. Phobos dhe Deimos janë dy hëna të Marsit, të emërtuara sipas figurave mitologjike greke që simbolizonin frikën dhe terrorin. Fobos është më i madhi nga të dy, me formë të çrregullt dhe sipërfaqe me gropa, ndërsa Deimos është më i vogël dhe ka pamje të qëndrueshme.

Jupiteri me më shumë hëna

Tani kemi ardhur te gjigandi më i madh i gazit në sistemin diellor: Jupiteri. Ky gjigant planetar është i njohur për madhësinë dhe numrin e madh të hënave. Jupiteri ka gjithsej 79 satelitë të njohur, duke e bërë atë mbretin e padiskutueshëm të satelitëve në sistemin diellor. Disa nga hënat më të famshme të Jupiterit janë:

 • Io: Hëna më e afërt me Jupiterin dhe një nga hënat më aktive vullkanike në sistemin diellor. Sipërfaqja e saj është e mbuluar me vullkane që shpërthejnë dhe është e famshme për peizazhin e saj shumëngjyrësh.
 • Evropë: Konsiderohet si një nga vendet më premtuese në sistemin diellor për të kërkuar jetë jashtëtokësore. Europa ka një oqean të madh nëntokësor nën guaskën e saj të akullt, duke e bërë atë një vend me interes të madh për shkencëtarët.
 • Ganymede: Hëna më e madhe në sistemin diellor dhe sateliti më i madh i Jupiterit. Ganymede ka një diametër më të madh se Merkuri dhe madje më i madh se planeti xhuxh Plutoni. Ganymede besohet gjithashtu se pret një oqean nëntokësor.
 • Callisto: Hëna më e largët nga Jupiteri dhe sateliti i dytë më i madh i Tokës. Calisto është i famshëm për sipërfaqen e tij me gropa dhe historinë e pasur gjeologjike.

Këto janë vetëm disa nga hënat më të famshme të Jupiterit, por sistemi i Jupiterit është shtëpia e një sërë hënash më të vogla, magjepsëse që kanë qenë objekt studimi.

Saturni me unaza dhe satelitë

Sa hëna kanë planetët në sistemin diellor?

Saturni është planeti i gjashtë nga Dielli dhe është i famshëm për unazat verbuese që e rrethojnë. Por përveç unazave të tij, Saturni ka gjithashtu një grup mbresëlënës hënash, me një total prej 82 të njohura deri më sot. Disa nga hënat më të famshme të Saturnit janë:

 • titan: Hëna më e madhe e Saturnit dhe hëna e dytë më e madhe në sistemin diellor. Titan është një hënë interesante, me një atmosferë të dendur dhe liqene dhe lumenj të mbuluar me hidrokarbure të lëngshme, duke e bërë atë unike midis fqinjëve tanë kozmikë.
 • Enceladus: Kjo hënë e vogël është e njohur për gejzerët e saj të akullit që hedhin materiale në hapësirë, duke çuar në hipotezën se mund të ketë një oqean nëntokësor nën sipërfaqen e saj të akullt.
 • Mimas: I njohur për pamjen e tij unike, pasi ka një krater masiv që i ngjan Yllit të Vdekjes nga saga e Star Wars, Mimas është një hënë magjepsëse me një histori gjeologjike interesante.

Këto janë vetëm disa nga hënat më të famshme të Saturnit, por secila prej tyre sjell hijeshinë dhe sekretet e veta në sistemin Saturnian.

Urani dhe Neptuni: planetë binjakë me hëna misterioze

Sa hëna kanë dhe karakteristikat e planetëve në sistemin diellor

Gjigantët e akullit të sistemit diellor kanë gjithashtu satelitët e tyre, megjithëse më pak se Jupiteri dhe Saturni.

Urani ka 27 hëna të njohura, disa nga më të famshmet janë:

 • Miranda: Sipërfaqja e Hënës është e thyer dhe e dehur, duke i hutuar shkencëtarët. Shkëmbinjtë, kanionet dhe formacionet unike gjeologjike e bëjnë atë një nga objektet më interesante në sistemin diellor.
 • Oberon: Hëna më e madhe e Uranit, Urani, ka një sipërfaqe të mbuluar me kratere dhe kreshta, që tregon një histori gjeologjike të lashtë dhe të mbushur me ndikime.

Neptuni ka 14 hëna të njohura, më të dallueshmet prej të cilave janë:

 • Triton: Tritoni është hëna më e madhe e Neptunit dhe një nga më interesantet. Ai është i vetmi satelit në sistemin diellor me një orbitë retrograde, që do të thotë se është në drejtim të kundërt me rrotullimin e planetit. Triton gjithashtu ka gejzerë të azotit të lëngshëm në sipërfaqen e tij.
 • Proteus: Është një hënë e parregullt dhe shumë reflektuese. Sipërfaqja e saj është plot me kratere dhe forma e saj e zgjatur sugjeron se ka përjetuar përplasje dhe deformime.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se sa hëna kanë planetët në sistemin diellor dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.