Rrjedha më e madhe ujore e dekadës bie në Valencia

Imazh - Pau Díaz

Imazh - Pau Díaz

Nëntori është një muaj shumë interesant nga pikëpamja meteorologjike: atmosfera është e paqëndrueshme dhe episodet e shiut të shoqëruara nga stuhitë janë një spektakël për tifozët dhe ekspertët e fushës. Por gjithashtu ka anën e saj negative, siç mund të shihej dhe ndjehej në Valencia mbrëmë.

152 litra marramendës për metër katror ranë në vetëm disa orë, e cila shkaktoi mbylljen e tuneleve, nënkalimeve dhe rrugëve. Ka qenë vërshimi më i madh ujor që prej 11 tetorit 2007, kur ranë 178'2l / m2.

Imazh - Francisco JRG

Imazh - Francisco JRG

Stuhia, e cila qëndroi statike pranë Valencias, ra në komunitet pasditen e djeshme. Rreth orës nëntë u intensifikua, dhe katër orë më vonë u intensifikua përsëri, gjë që shkaktoi më shumë se gjysmë mijë telefonata në 112. Por jo vetëm që la ujë, por shoqërohej nga qindra rrezet që ndriçonin qiellin e natës: deri në 429 bënë zbarkim vetëm në Valencia, nga një total prej 2703 që e bënë këtë në të gjithë Komunitetin e Valencias, sipas të dhënave nga Agjencia Shtetërore Meteorologjike (AEMET).

Shirat ishin aq të forta sa që Qendra e Koordinimit Emergjent dekretoi situatën zero dhe alarmin hidrologjik për shirat në rajonin e l'Horta Oest dhe në vetë qytetin e Valencias. Çfarë është situata emergjente 0? Në thelb, është një paralajmërim që jepet kur ekziston rreziku i rrezikut ose dëmtimit të mundshëm, siç ishte rasti.

Imazh - Germán Caballero

Imazh - Germán Caballero

Rrugë dhe rrugë të përmbytura, makina të bllokuara ose pothuajse të përmbytura, ... madje edhe qendrat mjekësore kishin probleme serioze, si Spitali Clínico de Valencia, i cili pësoi përmbytje të mëdha.

Stuhia, megjithëse ka qenë e rëndësishme, nuk ka shkaktuar vdekjen e ndonjë qenie njerëzore dhe as nuk ka pasur ndonjë lëndim, i cili është gjithmonë një lajm i mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.