Rritja e temperaturave do të kufizojë funksionimin e linjave ajrore

Aeroplan Airbus

Nëse disa kohë më parë në blog Ne po flisnim se si, si pasojë e ngrohjes globale, udhëtimi ajror mund të jetë shumë më i trazuar se normalisht, një studim i ri i botuar në revistën Ndryshimi Klimatik zbulon se në dekadat e ardhshme do të jetë më e vështirë të ngrihet.

Dhe është se, nëse doni ta bëni, do të duhet të shkojë me më pak peshë; përndryshe fluturimi do të duhet të vonohet ose anulohet. Pse

Ndërsa ajri ngroh, ai përhapet dhe dendësia e tij zvogëlohet. Për shkak se është më e lehtë, krahët krijojnë më pak ngritje kur një avion shkon përgjatë pistës. Kështu, në varësi të mbi të gjitha nga modeli i avionit dhe vetë gjatësia e pistës, midis 10 dhe 30% të avionëve të ngarkuar nuk do të jenë në gjendje të ngrihen nëse temperatura është shumë e lartë.

Autori kryesor i studimit Ethan Coffel, Ph.D nga Universiteti i Kalifornisë, tha, "Rezultatet tona sugjerojnë që kufizimi i peshës mund të imponojë një kosto jo të parëndësishme për linjat ajrore dhe një ndikim në operacionet e aviacionit Rreth botës".

Imazhi i një krahu aeroplani

Temperatura mesatare globale mund të rritet deri në 3 gradë Celsius deri në vitin 2100, Por ndërkohë, valët e nxehtësisë do të bëhen më të shpeshta, me temperatura maksimale 4 deri në 8 gradë më të larta se zakonisht duke filluar nga viti 2080. Këto valë të nxehtësisë janë ato që do të shkaktojnë më shumë probleme në një botë gjithnjë e më të lidhur.

Kështu, nëse emetimet e gazeve serë nuk zvogëlohen, kapaciteti i karburantit dhe peshat e ngarkesës do të duhet të zvogëlohen deri në 4% në ditët më të nxehta në disa aeroplanë. Në rast se ato zvogëlohen në minimum dhe së shpejti, do të jetë e nevojshme vetëm të zvogëlohet pesha me 0,5%, sipas studimit.

Për të ditur më shumë, mundeni Kliko këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.