Robert Hook

Robert Hook

Robert Hook Ai ishte një shkencëtar i shkëlqyer që kontribuoi në ide dhe përparime të shumta në shkencë. Ai ishte gjithashtu një filozof natyral. Ai ishte një profesor i gjeometrisë dhe një topograf në qytetin e Londrës, Angli. Ai u njoh për kontributin e tij të madh në fizikë, mikroskopi, biologji dhe arkitekturë. Ai shpiku instrumente të tilla si termometri i alkoolit, higrometri, anemometri dhe instrumente të tjerë, të cilët përbëjnë një trashëgimi të rëndësishme për shkencën dhe njerëzimin.

Në këtë postim do të udhëtojmë në të kaluarën për të mësuar në lidhje me biografinë dhe bëmat që Robert Hooke bëri gjatë gjithë jetës së tij. A doni të dini rëndësinë e këtij shkencëtari për botën e shkencës? Këtu ju shpjegojmë gjithçka në detaje

Jeta dhe vdekja e Robert Hooke

Westminster

Ai lindi më 18 korrik 1635. Ai ishte i fundit nga katër vëllezërit e motrat, dy djem dhe dy vajza. Thuhet se ai kishte një fëmijëri shumë të vetmuar dhe të trishtuar, vuante nga dhimbje koke të shpeshta dhe dhimbje stomaku, gjë që e pengonte të luante normalisht me fëmijët e moshës së tij. Ajo vetmi si fëmijë e bëri atë të luante me shumë shpikje dhe imagjinatë. Ai bëri diell, mullinj uji, anije të afta për të qëlluar plumba, ai veçoi një orë bronzi dhe e rindërtoi në dru, duke punuar në mënyrë të përsosur.

Gjatë rinisë së tij Hooke ishte pjesë e Kori i Kishës Katedrale të Dioqezës së Oksfordit (Kolegji i Kishës së Krishtit). Kjo kohë ishte ajo që farkëtoi Hooke në pasionin e tij për shkencën. Ai ishte mjaft i interesuar për punime të ndryshme konservuese të kryera, pasi që ai konsideroi se ato ishin të kërcënuara nga protektorati.

Takime me rëndësi të lartë shkencore, filozofike dhe intelektuale u mbajtën në Shkollën Westminster, kështu që Roberti ndoqi shumë prej tyre. Ndërsa shokët e klasës merreshin me aktivitete të gjalla, Hooke u përqëndrua në sigurimin e jetesës. Ai filloi të fitonte disa para si asistent i anatomisë kimike. Më vonë ai ishte asistent laboratori. Në atë kohë, 1658, u krye ndërtimi i një pompë ajri ose "machina boyleana", bazuar në atë të Ralph Greatorex, të cilin Hooke e konsideronte "Shumë bruto për çdo detyrë të madhe".

Ai kishte një aftësi të madhe për matematikë. Pas punimeve të tij të shumta u njoh efikasiteti i tij dhe ai u rekomandua për pozitën e parë të menaxherit të Shoqërisë Mbretërore të Londrës. Ky pozicion kërkonte të qenit një shkencëtar i shkëlqyeshëm eksperimental dhe profesionist. Robert Hooke u kushtoi me kohë të plotë projekteve të tij.

Më në fund ndërroi jetë më 3 mars 1703 në qytetin e Londrës. Shoqëria Mbretërore e Londrës i dha atij një nderim të madh për të gjitha bëmat që do të shohim më poshtë.

zbulimet

Gjithçka rreth Robert Hooke

Hooke kaloi një pjesë të kohës së tij duke punuar me Boyle dhe Boyle i propozoi një mision atij që ishte të projektonte dhe ndërtonte një pompë që ishte e aftë të kompresonte ajrin për të prodhuar një vakum. Ata kaluan vite duke studiuar shkencën e gazeve derisa e morën atë. Zbulimi i tij i parë ishte pompë ajri.

Me këtë pompë elasticiteti i ajrit dhe efektet që ato kanë përjetuar shumë herë. Falë kësaj pompë, formula e Ligji i Gazit. Në këtë ligj mund të verifikohet se si vëllimi i një gazi është në përpjesëtim të zhdrejtë me presionin që ka.

Kapilariteti

Robert Hooke shpikje

Një tjetër zbulim i tij ishte kapilariteti. Ai po merrej me rrjedhjen e ujit dhe lëngjeve të tjerë përmes tubave të hollë qelqi. Në këto eksperimente u zbulua se lartësia në të cilën arrin uji lidhet me diametrin e tubit. Kjo aktualisht quhet kapilaritet.

Ky zbulim u botua me shumë detaje në veprën e tij "Mikrografia". Falë këtyre punimeve ai ishte në gjendje të ketë pozicionin e Kuratorit në Shoqërinë Mbretërore të Londrës.

Qelizat dhe teoria e qelizave

Falë mikroskopit, Hooke zbuloi se fleta e tapës kishte zgavra të vogla poliedrike si një huall mjalti. Secila zgavër e quante atë një qelizë. Ajo që ai nuk e dinte ishte rëndësia që këto qeliza do të kishin në konstituimin e qenieve të gjalla.

Dhe është se Robert po e shikonte qelizat bimore të vdekura në formë poligonale. Vite më vonë, indi i qenieve të gjalla do të zbulohej falë vëzhgimit të tij nën mikroskop.

Një zbulim tjetër ishte falë njohurive që ai kishte në lidhje me organizimin e qelizave. Në shekullin e XNUMX-të, me njohuritë e kontribuara nga Robert Hooke, postulatet e teorisë së qelizave mund të kryheshin:

  • Të gjitha gjallesat përbëhen nga qelizat dhe produktet e tyre.
  • Qelizat janë njësitë e strukturës dhe funksionit.
  • Të gjitha qelizat vijnë nga qelizat para-ekzistuese. Kjo u shtua në 1858 nga Virchow.

Në fund të këtij shekulli, studimet e mëposhtme kanë treguar se qelizat mund të na japin shkaktarin dhe origjinën e shumë sëmundjeve. Kjo do të thotë që nëse një person është i sëmurë, kjo është për shkak se ata kanë qeliza brenda që janë të sëmura.

Planeti i Uranit

Uran

edhe ishte përgjegjës për zbulimin e planetit Uran. Për ta bërë këtë, ai po vëzhgonte kometat dhe iu përkushtua vetes në formulimin e ideve rreth gravitacionit. Instrumentet e nevojshme për të matur lëvizjet e diellit dhe yjeve janë bërë nga ai. E gjithë kjo i dha një përparim të madh shkencës dhe vëzhgimit të hapësirës hapësinore.

Teoria e lëvizjes planetare

Libri i Hukut

Jo vetëm që ai zbuloi planetin Uran, por ai krijoi Teorinë e Lëvizjes Planetare. Ai ishte në gjendje ta formulonte atë nga një problem i mekanikës. Ai shprehu parimet e tërheqjes universale, ndër postulatet më të forta ishte ai që lexon: të gjithë trupat lëvizin në një vijë të drejtë, nëse nuk devijohen nga ndonjë forcë, kjo do t'i bëjë ata të lëvizin, ose në formën e një rrethi, elipsi ose shëmbëlltyrë.

Ai deklaroi se të gjithë trupat kanë forcën e tyre të gravitetit në boshtin ose qendrën e tyre dhe se nga ana tjetër ato preken nga graviteti i trupave qiellorë aty pranë. Sa më afër trupave të tjerë qiellorë, aq më shumë na ndikon kjo forcë tërheqëse. Gjithashtu, u përpoq ta kontrolloj atë toka u zhvendos në një elips rreth Diellit.

Siç mund ta shihni, Robert Hooke bëri aq shumë përparime në shkencë dhe emri i tij nuk mund të harrohet.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.