Qershori ka qenë për Gadishullin Iberik, fokusi global i temperaturave të larta

të dhënat e temperaturës së ngrohjes

Muajin e fundit të Qershori ishte muaji më i ngrohtë në Gadishullin Iberik meqenëse ata kanë të dhëna për Aemet. Agjencia shtetërore e meteorologjisë. Muaji i dytë më i nxehtë i temperaturës mesatare në të gjithë botën, pas qershorit të kaluar 2016. Dhe është që planeti regjistroi radhazi rekorde mujore të temperaturës, midis tetorit 2015 dhe shtatorit 2016.

Temperatura mesatare që u regjistrua në Spanjë ishte 24,1ºC. Duke marrë parasysh mesataren për këtë muaj, dhe duke marrë periudhën midis 1981 dhe 2010, temperatura ka qenë 3ºC më e lartë. Regjistrimi i mëparshëm i temperaturës ishte në 2003 në 24,0ºC, tejkaluar me 0,1ºC për këtë të fundit.

Ngrohtësi e jashtëzakonshme globale

ndryshimi i klimës

Shërbimi i Ndryshimit të Klimës Copernicus i Qendrës Evropiane për Parashikime Meteorologjike Afatmesme, tregoi se qershori këtë vit u zgjat periudha "Ngrohtësia Globale e Jashtëzakonshme". Filloi në mes të vitit 2015 dhe regjistroi një rritje prej 0,38ºC në muajin Qershor në krahasim me mesataren midis 1981 dhe 2010. Ata ishin vetëm 0,06ºC më të ulëta krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të kaluar 2016.

Zona të tjera të planetit ku janë regjistruar edhe temperatura të larta të pazakonta. Maroku, Siberia, Antarktida, pjesë të Lindjes së Mesme dhe Shtetet e Bashkuara Jugperëndimore ndër të tjera.

Të dhënat globale të temperaturës

evolucioni mesatar global i temperaturës

Të dhënat vjetore të siguruara nga Wikipedia

Siç thamë kohët e fundit në Meteorologjinë e Rrjetit, Ahwad, Iran, regjistroi një temperaturë të tmerrshme 53,7 ° C e temperaturës nga një valë e nxehtësisë që çoi deh jehonë, në më shumë se 50ºC në vende të ndryshme në Lindje. Midis tyre Iraku dhe Kuvajti. Në Shtetet e Bashkuara arritën 47,2ºC në Las Vegas, 51,7ºC në Gjilpëra. Aeroportit të Phoenix iu desh të anulonte shumë fluturime, pasi regjistroi 43ºC midis datës 17 dhe 27 të muajit të kaluar.

Vala e nxehtësisë që goditi gjithashtu Gadishullin Iberik dhe që po lëvizte nëpër juglindje të Evropës, bëri që të regjistrohen më shumë se 40ºC në shumë vende.

Duket se të dhënat nuk do të pushojnë, dhe se ne vazhdojmë në një periudhë të ngrohtë nga e cila tani për tani, nuk po i lëmë të shkojnë. Do të shohim se si vazhdon e gjithë kjo verë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.