Pse shohim gjithmonë të njëjtën anë të hënës?

arsyeja pse ne shohim gjithmonë të njëjtën anë të hënës

Të gjithë jemi të vetëdijshëm se Hëna na tregon gjithmonë të njëjtën fytyrë, domethënë nga Toka nuk mund ta shohim fytyrën e fshehur të Hënës. Fatkeqësisht, ky fakt ka bërë që shumë njerëz të besojnë se hëna nuk rrotullohet. Shumë njerëz nuk e dinë pse shohim gjithmonë të njëjtën anë të hënës.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju shpjeguar hap pas hapi pse shohim gjithmonë të njëjtën anë të hënës.

Hëna kthehet në vetvete

rrotullimi i hënës

Së pari, ju duhet të kuptoni se si hëna lëviz rreth tokës (përkthim), pastaj mund të kuptoni pse hëna rrotullohet. Kjo periudhë e përkthimit hënor është 27,3 ditë, që do të thotë se nëse sonte ka një hënë të plotë, hëna do të jetë saktësisht në të njëjtën fazë si sot për 27,3 ditë. Kur hëna rrotullohet rreth tokës, ajo gjithashtu rrotullohet.

Pika kryesore këtu është sasia e kohës që kaloni duke bërë të dyja lëvizjet. Në fakt, Hënës i duhen të njëjtat 27,3 ditë për të kryer një rrotullim rreth Tokës, siç i duhen për të përfunduar një rrotullim rreth boshtit të saj. Është kjo lëvizje sinkrone, rastësia e kësaj lëvizjeje, që ne shohim gjithmonë të njëjtën fytyrë të satelitit tonë natyror.

Aspekti themelor pas kësaj rastësie të shkëlqyer është veprimi i gravitetit. Graviteti i Hënës e deformon pak Tokën dhe e bën shumë më të lehtë aktivizimin e baticës. Ne te njejten menyre, Graviteti i Tokës "tërheq" hënën, duke krijuar një përplasje të ngjashme me frenat në hënë. Ky fren ngadalëson rrotullimin e hënës me shpejtësinë aktuale të rrotullimit.

Kur ndodhi kjo, Rreth 4.500 miliardë vjet më parë, Hëna u “bllokua” nga të ashtuquajturat forca baticore dhe që atëherë ajo na ka treguar të njëjtën fytyrë. Ekziston gjithashtu një tendencë për të menduar se ana që nuk e shohim është më e ftohtë se ajo që shohim sepse nuk merr rrezatim diellor. Megjithatë, edhe kjo është e gabuar. Të dy anët e Hënës, ose më saktë e gjithë sipërfaqja hënore, marrin të njëjtën sasi rrezatimi gjatë lëvizjes së saj rreth Tokës.

Pse shohim gjithmonë të njëjtën anë të hënës?

Pse shohim gjithmonë të njëjtën anë të hënës?

Shumica e planetëve në sistemin diellor kanë hëna. Për shembull, Marsi ka dy hëna, Jupiterin 79 dhe Neptunin 14. Disa janë të akullta, disa janë shkëmbore, disa janë gjeologjikisht aktive, por të tjerët kanë pak ose aspak aktivitet. Por çfarë ndodh me hënën? Çfarë lidhje ka kjo me të?

Ka një përgjigje të thjeshtë për këtë pyetje: hëna është si një partner i shkëlqyer kërcimi, duke parë vazhdimisht partnerin e saj: gjithmonë e shikon Tokën me të njëjtën fytyrë. Fytyra është "unike" sepse Hënës i duhet saktësisht e njëjta kohë për të rrotulluar rreth boshtit të saj, siç bën për të rrotulluar Tokën.

Kjo është e barabartë me pak më shumë se 27 ditë, kështu që ne gjithmonë shohim të njëjtën hemisferë hënore. Ky është një fenomen i quajtur bashkim gravitacional. Ose e njëjta gjë: rrotullimi i tij dhe lëvizjet e përkthimit janë të sinkronizuara, kështu që ne shohim gjithmonë të njëjtën fytyrë.

Ne mund ta praktikojmë vetë pa udhëtuar në hapësirë ​​dhe larg saj: thjesht merrni një shkop dhe dy letra me dy ngjyra dhe rrotullojeni rreth jush ndërsa rrotullohet vetë. Pra, nëse mund të shihni letrën e verdhë në fillim, do të shihni vetëm letër të verdhë pjesën tjetër të kohës. Kjo është ajo që ndodhi me hënën e pestë më të madhe në sistemin diellor.

Po anën e errët të hënës?

Hena e plote

Por ka edhe më shumë, po në lidhje me atë fytyrë që nuk mund ta shohim? Që nga viti 1959, njerëzit mund të shohin fotografi falë sondave hapësinore sovjetike. Sot kemi marrë imazhe me rezolucion të lartë nga të gjitha drejtimet në distancë, dhe ne mund të shohim se është më e krateruar: kjo është për shkak se është më e ekspozuar ndaj hapësirës së jashtme.

Kështu, ana e dukshme përbëhet nga 40% oqean, dhe një hapësirë ​​e madhe tokësore vjen nga rrjedha vullkanike. Megjithatë, në anën e fshehur vetëm 8%. Është një mister sot, dhe është pikërisht në përpjekjen për të kuptuar pse koret e të dy palëve janë kaq të ndryshme.

Sipas një sondazhi kinez të vitit 2019 nga sonda Change 4, ky bashkim mund të ketë një efekt: “Kur Toka dhe Hëna u formuan, ato ishin në të vërtetë drita të ndezura. Satelitët u bënë më të vegjël dhe u ftohën shpejt, por planeti ynë vazhdoi të lëshonte nxehtësi. Në atë pikë, orbitat duhet të jenë ankoruar dhe nxehtësia pengoi formimin e një kore më të trashë në anën e dukshme," shpjegoi ai.

Lëvizjet e hënës

Meqenëse midis Hënës dhe Tokës ekziston një forcë tërheqëse gravitacionale, ka edhe lëvizje natyrore të këtij sateliti. Ashtu si planeti ynë, ka dy lëvizje unike të njohura si rrotullim rreth boshtit të vet dhe përkthim në një orbitë rreth Tokës. Këto lëvizje janë ato që karakterizojnë hënën dhe lidhen me baticat dhe fazat e hënës.

Gjatë lëvizjeve të ndryshme që ka, ai kalon një kohë të caktuar për t'i përfunduar ato. Për shembull, një xhiro e plotë e përkthimit zgjat mesatarisht 27,32 ditë. Çuditërisht, kjo do të thotë se hëna na tregon gjithmonë të njëjtën fytyrë dhe duket se është krejtësisht e fiksuar. Kjo është për shkak të arsyeve të shumta gjeometrike dhe të një lloji tjetër lëvizjeje të quajtur libacioni hënor që do ta shohim më vonë.

Kur Toka rrotullohet rreth Diellit, edhe hëna po e bën këtë, por në Tokë, në drejtim të Lindjes. Distanca e Hënës nga Toka gjatë gjithë lëvizjeve të saj ndryshon shumë. Distanca midis planetit dhe satelitit është 384 km. Kjo distancë ndryshon plotësisht në varësi të momentit në të cilin ndodhet në orbitën e tij. Duke qenë se orbita është mjaft e ngatërruar dhe në disa momente larg, Dielli ndikon shumë me forcën e tij gravitacionale.

Nyjet e hënës nuk janë fikse dhe lëvizin 18,6 vjet dritë larg. Kjo bën që eliptika hënore të mos jetë fikse dhe perigja e hënës të ndodhë për çdo kthesë prej 8,85 vjetësh. Ky perigje është kur hëna është në fazën e saj të plotë dhe është më afër orbitës së saj. Nga ana tjetër, apogje është kur është më larg orbitës.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se pse ne shohim gjithmonë të njëjtën anë të hënës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Pushoni dijo

    Si gjithmonë, informacionet që na prezantoni janë të shkëlqyera, ndaj ju ftoj të vazhdoni të pasuroni njohuritë tona...