Pse planetët janë të rrumbullakët?

Pse planetët janë të rrumbullakët?

Sistemi ynë diellor përbëhet nga planetë dhe satelitët e tyre që rrotullohen në orbitat e tyre rreth diellit. Gjatë krijimit të këtij sistemi diellor dhe gjatë krijimit të planetëve ka pasur forca të ndryshme që kanë bërë që planetët të marrin një formë të rrumbullakët. shumë njerëz pyesin veten pse planetët janë të rrumbullakët dhe si u formuan.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar pse planetët janë të rrumbullakët, cilat janë karakteristikat e tyre dhe si lindën për të pasur këtë formë.

Pse planetët janë të rrumbullakët?

Pse planetët janë të rrumbullakët dhe si u formuan?

Që nga agimi i vëzhgimeve astronomike, njerëzit kanë qenë të interesuar të studiojnë objektet që shohim në qiellin e natës dhe të përpiqen të kuptojnë pse ato formohen. Këta planetë janë pjesë e këtij grupi objektesh me interes. Dihet që nga kohërat e lashta se këto pika në qiell kanë një formë afërsisht rrethore dhe ne gjithashtu e dimë se ne banojmë në njërën prej tyre. Ky informacion është ruajtur deri më sot, megjithëse tani mund të themi se ne kemi një kuptim më të mirë të proceseve fizike dhe faktorëve që ndikojnë në formën e planetëve.

Përgjigja për këtë pyetje është më e lehtë nga sa mendoni, dhe në thelb qëndron në formimin dhe ashpërsinë e saj. Graviteti tërhiqet nga qendra drejt skajeve, kjo është arsyeja pse planetët shpesh kanë formën e një sfere, e cila është një rreth tre-dimensionale.

Gjatë formimit të planetëve, planetët përbëhen nga lëndë e shkrirë dhe lëngje jashtëzakonisht të nxehta. Meqenëse graviteti e tërheq gjithmonë masën e një objekti drejt qendrës së tij, materiali nga i cili përbëhet ky lëng është i ngjeshur në një sferë të papërsosur me disa fryrje. Kur planeti u fto, ata u ngurtësuan.

Planetët janë të rrumbullakët sepse fusha e tyre gravitacionale vepron sikur e ka origjinën nga qendra e trupit dhe tërheq gjithçka drejt tij. Graviteti i një planeti tërhiqet njëlloj në të gjitha drejtimet. Forca e gravitetit tërhiqet nga qendra në skajet si thumbat e një rrote biçiklete. Kjo e bën formën e përgjithshme të planetit një sferë, e cila është një rreth tre-dimensionale.

A janë ato një sferë e përsosur?

Sistem diellor

Në sistemin tonë diellor, planetët duken shumë bukur, janë pothuajse një sferë e përsosur, veçanërisht Mërkuri, Venusi dhe vetë Toka. Në fakt, nëse e vendosim në shkallën e një topi të bilardos, nuk i dallonim dot të metat. Sidoqoftë, përgjigja është se planetët nuk janë sfera të përsosura.

Planetët mund të përplasen me trupa të tjerë qiellorë, duke krijuar kratere ose fryrje në formën e sipërfaqeve të tyre. Gjithashtu, duke qenë se ato rrotullohen vazhdimisht, krijohen disa gunga në formë sferike. Kur diçka rrotullohet, si një planet, gjërat në skajin e jashtëm duhet të lëvizin më shpejt se gjërat në brendësi për të vazhduar, dhe si rezultat ato fryhen përgjatë ekuatorit.

Sa më i shpejtë të jetë planeti, aq më i madh është fryrja, në varësi të shpejtësisë së rrotullimit të planetit.. Në të kundërt, sa më ngadalë të lëvizë një planet, aq më pak parregullsi do të shfaqë në formën e tij. Pa shkuar më tej, Saturni dhe Jupiteri janë pak më të trashë në qendër për shkak të shpejtësisë së tyre të rrotullimit.

Ka objekte të tjera më të parregullta në hapësirë, dhe ato janë më të voglat. Këto nuk hyjnë në diskutimin tonë sepse nuk bëjnë pjesë në kategorinë e planetëve. Në vitin 2006, Unioni Ndërkombëtar Astronomik klasifikoi një planet në këtë kategori, i cili duhet të plotësojë disa karakteristika:

  • duhet të rrotullohet rreth një ylli
  • Ajo duhet të jetë mjaft e madhe që graviteti i saj të bëjë që të marrë një formë sferike.
  • Ai duhet të jetë mjaft i madh që tërheqja e tij gravitacionale të rrëzojë çdo objekt tjetër të madhësisë së tij që orbiton më afër Diellit.

Jo të gjithë planetët janë njësoj të rrumbullakët

Së pari, le të rishikojmë planetët në sistemin tonë diellor. Këtu janë tetë, të cilat ne i referohemi si distancat më të vogla deri më të mëdha nga dielli: Mërkuri, Venusi, Toka, Marsi, Jupiteri, Saturni, Urani dhe Neptuni.

Është një fakt kurioz që është e nevojshme të dihet se jo të gjithë planetët janë barabrinjës. Për shembull, Mërkuri dhe Venusi janë më të rrumbullakët. Midis tyre mund të thuhet se janë sfera pothuajse perfekte.

Në të kundërt, Saturni dhe Jupiteri janë "më pak të rrumbullakët" sepse janë pak më të trashë në mes. Ajo që ndodh është se ndërsa rrotullohen, ato fryhen përgjatë ekuatorit.

Në kaosin e Tokës dhe Marsit, duhet të thuhet se ata janë më të vegjël se Saturni ose Jupiteri dhe se nuk rrotullohen aq shpejt sa gjigantët e gazit (Jupiteri, Saturni, Urani dhe Neptuni). Toka është 0,3% më e trashë në lindje dhe Marsi është 0,6% më e trashë në qendër, pra nuk janë sfera perfekte, por më të rrumbullakëta se Saturni dhe Jupiteri.

Edhe më afër sferave të përsosura janë Urani dhe Neptuni. E para është 2,3% më e trashë në mes dhe e dyta është 1,7% më e trashë. Pra, ata nuk janë aq të përsosur sa Mërkuri dhe Venusi, por janë shumë afër.

Formimi i planetëve

formimi i planetit

Planetët formohen kur materia në hapësirë ​​fillon të përplaset dhe të ngjitet së bashku. Pas një kohe ju keni materiale të mjaftueshme për të gjeneruar një sasi të mirë graviteti. Kjo është forca që bashkon gjërat në hapësirë. Kur një planet në formim është mjaft i madh, ai fillon të pastrojë shtegun e yllit që orbiton. Ai përdor gravitetin e tij për të kapur fragmente të materialit hapësinor.

Prandaj, forma sferike e trupave të mëdhenj qiellorë është për shkak të gravitacionit. Çdo objekt krijon një fushë gravitacionale rreth vetes, sikur e gjithë masa e trupit është e përqendruar në qendër dhe tërheq lëndën drejt vetes. Gjatë rrjedhës së gjatë të formimit të një planeti, materia rrodhi, e ndikuar nga nxehtësia e reaksioneve të saj të brendshme bërthamore dhe iu nënshtrua tërheqjes së fuqishme të qendrës së saj gravitacionale. Një shpërndarje sferike është simetrike në të gjitha drejtimet dhe është e vetmja gjeometri që e mban të gjithë materien në Tokë sa më afër qendrës së saj.

Graviteti i planetit tërhiqet në mënyrë të barabartë nga të gjitha drejtimet. Forca e gravitetit tërhiqet nga qendra në skajet si thumbat e një rrote biçiklete. Kjo e bën formën e përgjithshme të planetit një sferë, një rreth tre-dimensionale.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se pse planetët janë të rrumbullakët dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.