Pse nuk e shohim lakimin e Tokës?

toka nuk është e sheshtë

Me vizionin tonë të pandihmuar, njerëzit nuk mund të dallojnë lakimin e Tokës. E vërteta është se pikëpamja jonë është e kufizuar në një pjesë të vogël të hapësirës së saj të madhe. Shumë njerëz kanë pyetur pse nuk e shohim lakimin e Tokës dhe kjo është një nga arsyet pse ka njerëz që mendojnë se toka është e sheshtë.

Në këtë artikull do t'ju shpjegojmë pse nuk e shohim lakimin e Tokës dhe cilat janë arsyet pse ne e dimë se Toka nuk është e sheshtë.

Pse shohim lakimin e Tokës

Pse nuk e shohim lakimin e tokës nga toka?

Bota jonë nuk është krejtësisht sferike, por ka një formë delikate ovale, megjithëse kjo lakim nuk është e dukshme me sy të lirë. Kur kapni një imazh pranë oqeanit, horizonti shfaqet si një vijë e drejtë, duke bërë që disa njerëz të konkludojnë gabimisht se Toka është e sheshtë.

Njohuria se Toka ka një formë sferike është krijuar për më shumë se dy mijëvjeçarë. Ishte studiuesi brilant Eratosthenes ai që, edhe në mungesë të satelitëve dhe udhëtimeve në hapësirë, ishte në gjendje të llogariste perimetrin e tij. Sot, me ndihmën e fotografive magjepsëse që tregojnë planetin mahnitës blu, kemi një konfirmim të mëtejshëm të këtij fakti.

Për të shpjeguar fenomenin që njerëzit nuk e perceptojnë lakimin e Tokës, është e nevojshme të merret parasysh ndryshimi i madh në shkallë midis një individi dhe vetë planetit. Prania jonë fizike zë një pjesë tepër të vogël të dimensioneve totale të Tokës, duke përfshirë një perimetër prej 40.075 kilometrash dhe një diametër prej 12.742 kilometrash.

Pavarësisht se ku jemi, kthesat mbeten të padukshme për ne. Edhe në rrethanat e rralla të një horizonti të pastër, si në det të hapur, vija jonë e shikimit është e kufizuar në disa kilometra.

Në Universitetin Leibniz të Hanoverit, Dr. Dietrich Zawischa paraqet një shembull bindës që ofron një perspektivë unike mbi madhësitë relative të planetit dhe banorëve të tij.

Shembull për të shpjeguar pse nuk e shohim lakimin e Tokës

Pse nuk e shohim lakimin e tokës?

Duke shpjeguar fenomenin, ai përshkruan një skenar në të cilin një individ e gjen veten në një ishull të vetmuar në mes të pafundësisë së oqeanit. Nga ky këndvështrim, vëzhguesi kap një panoramë 360° dhe fotografi të rregullta, të cilat të gjitha paraqesin horizontin si një vijë krejtësisht e drejtë. Ky iluzion optik është pasojë e madhësisë së madhe të Tokës, gjë që e bën lakimin e lehtë të sipërfaqes së ujit të padukshëm për shqisat tona.

Për më tepër, është e rëndësishme të theksohet se retina e syve tanë nuk është e sheshtë dhe si njerëz ne natyrisht i kthejmë sytë ose kokën në drejtimin që po shikojmë. Si rezultat, përvoja jonë e shikimit është e ngjashme me atë të një imazhi panoramik. Kjo nënkupton se edhe nëse Toka u reduktuan në vetëm një të mijtën e madhësisë së saj, lakimi vështirë se do të ishte i dukshëm për ne.

Për ta thënë shkurt, lakimi i planetit është aq i madh sa që me sy të lirë duket të jetë një vijë krejtësisht e drejtë. Fusha jonë e kufizuar e shikimit na lejon të perceptojmë vetëm një pjesë të vogël të shtrirjes së Tokës, duke rezultuar në iluzionin e një horizonti të sheshtë.

Nga cila lartësi është e mundur të vëzhgohet lakimi?

Kur jemi në një port dhe kemi mundësinë të dëshmojmë mbërritjen e një anijeje, vizioni ynë fillestar do të jetë maja e saj, e ndjekur nga dalja e velave dhe, së fundi, byk. Ky vëzhgim, nga pikëpamja e sipërfaqes, Ai përfaqëson ndoshta takimin tonë më të afërt me dëshmi të prekshme të lakimit të Tokës.

Nëse keni fatin të ndërmerrni një udhëtim me aeroplan ose raketë, llogaritjet matematikore sugjerojnë se në një lartësi prej 10.000 metrash, lakimi i horizontit është 0,056º, megjithëse mund të jetë mezi i perceptueshëm. Megjithatë, kur kaloni 15.000 metra dhe arrini 20.000 metra, lakimi bëhet qartë i dukshëm.

Duke arritur një lartësi mbresëlënëse prej 21.330 metrash, duke tejkaluar lartësitë e arritura nga linjat ajrore komerciale, është avioni i famshëm spiun Lockheed U-2. Pasagjerët me fat për të përjetuar këtë avion kishin një perspektivë jashtëzakonisht të papenguar të lakimit të Tokës, duke rivalizuar atë të astronautëve.

Arsyet pse Toka nuk është e sheshtë

tokë e sheshtë

Ideja se Toka nuk është e sheshtë dhe ka një formë eliptike bazohet në një sërë vëzhgimesh dhe dëshmish shkencore të grumbulluara gjatë historisë. Edhe pse në kohët e lashta u ruajt besimi në një tokë të sheshtë, zbulime të ndryshme dhe përparime shkencore Ata kanë kontribuar në kuptimin e formës së vërtetë të planetit tonë.

Një nga argumentet më themelore vjen nga vëzhgimi i hijes së hedhur nga Toka gjatë një eklipsi hënor. Kur Toka vjen midis Diellit dhe Hënës, hija që ajo hedh në Hënë është gjithmonë rrethore. Ky fenomen do të tregonte se Toka është sferike, pasi çdo pjesë e një sfere që kap dritën në mënyrë të njëtrajtshme do të hedhë një hije rrethore.

Për më tepër, gjatë historisë, eksploruesit dhe marinarët kanë vërejtur se ndërsa lëvizin në veri ose në jug, yjet në qiellin e natës ndryshojnë pozicion. Ky fenomen, i njohur si ndryshimi i yjeve sipas gjerësisë gjeografike, sugjeron që sipërfaqja e Tokës nuk mund të jetë plotësisht e sheshtë, meqenëse pozicioni i dukshëm i yjeve ndryshon në varësi të vendndodhjes së vëzhguesit në sferën e Tokës.

Fizika e gravitetit ofron një tjetër të dhënë vendimtare. Graviteti vepron në mënyrë uniforme në të gjitha drejtimet nga qendra e masës së një objekti sferik. Nëse Toka do të ishte e sheshtë, graviteti nuk do të vepronte vazhdimisht, gjë që do të ndikonte në mënyrën se si objektet bien dhe lëvizin në sipërfaqen e Tokës.

Vëzhgimi i formës së Tokës nga hapësira ka dhënë gjithashtu dëshmi vizuale. Imazhet satelitore dhe misionet hapësinore kanë treguar qartë se Toka ka një formë sferike. Për më tepër, matjet e sakta të gravitetit të Tokës dhe topografisë globale konfirmojnë formën përgjithësisht sferike të planetit tonë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se pse nuk e shohim lakimin e Tokës.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.