Pse ndodhin stinët

vjeshta dhe dimri

Katër stinët e vitit, pranvera, vera, vjeshta dhe dimri, janë katër periudha fikse të çdo viti të ndara sipas kushteve specifike dhe të përsëritura të motit që shfaqen në atmosferë. Secili zgjat rreth tre muaj dhe, në total, përbëjnë një sistem qarkullimi me kushte konstante moti dhe klimatike. Shumë njerëz nuk e dinë Pse ndodhin stinët.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar pse ndodhin stinët e vitit dhe çfarë rëndësie kanë ato për bilancin energjetik të planetit.

Pse ndodhin stinët

Pse ndodhin stinët

Stinët janë një fenomen planetar që është rezultat i lëvizjeve të përkthimit dhe prirjes së planetëve në orbitat e tyre rreth diellit, dhe megjithëse ndodhin në të dy hemisferat e Tokës, ato ndodhin gjithmonë në mënyrë të kundërt, pra kur është verë në veri dhe vera në jug është dimër dhe anasjelltas. Për t'i dalluar, ne zakonisht flasim për sezonin verior (në hemisferën veriore) dhe për sezonin jugor (në hemisferën jugore).

Përveç kësaj, në varësi të zonës klimatike, stinët shfaqen në mënyra shumë të ndryshme. Për shembull, rajonet më afër ekuatorit nuk kanë stinë të përcaktuara mirë, por më tepër sezone me shi dhe të thatë, me pak ndryshime në temperaturë, ndërsa në rajonet e buta stinët janë të ndryshme dhe klima dhe meteorologjia ndryshojnë shumë. Edhe kështu, sjellja e saktë e secilit stacion varet nga vendndodhja gjeografike e vendit.

Në terma të përgjithshëm, katër stinët mund të kuptohen si më poshtë:

 • Dimri Kjo është periudha më e ftohtë e vitit kur dielli bie më pak drejtpërdrejt dhe më pak intensivisht, rritja e bimëve ngadalësohet ose ndalet, dhe në disa vende ndodhin ngrica, reshjet e borës dhe ngjarje të tjera më ekstreme të motit.
 • Pranverë. Kjo është një kohë e rilindjes, kur dielli nxehet përsëri dhe akulli fillon të shkrihet, dhe bimët e përdorin këtë kohë për të gjelbëruar dhe lulëzuar. Llojet e kafshëve në letargji dalin nga strofkat e tyre dhe ditët fillojnë të zgjasin.
 • Verë. Kjo është periudha më e nxehtë e vitit kur dielli është i drejtpërdrejtë dhe intensiv dhe temperatura rritet. Kjo është kur bima jep fryte dhe shumica e kafshëve përfitojnë nga kjo mundësi për t'u riprodhuar.
 • Bie. Kjo është kur gjethet thahen, moti fillon të ftohet dhe jeta përgatitet për ardhjen e dimrit. Është një kohë e lidhur kulturalisht me melankolinë dhe trishtimin, pasi netët fillojnë të jenë më të gjata se ditët.

Disa histori

Që nga kohërat e lashta, kultura të ndryshme i kanë kuptuar stinët si një cikël të përjetshëm dhe kanë lidhur historitë e tyre funksionale dhe ciklet kozmike me njëra-tjetrën. Gjatë muajve të dimrit, për shembull, zgjatja e netëve dhe dobësimi i diellit shoqërohen me vdekjen dhe fundin e kohës, duke e bërë pranverën një kohë rilindjeje dhe festimi, një kohë kur jeta triumfon, për vdekjen në kohë.

Asociacione dhe metafora të tilla shfaqen në shumë tradita mitologjike dhe madje edhe në simbolet e shumicës së mësimeve fetare.

tipare kryesore

stinët e vitit

Karakteristikat e katër stinëve janë si më poshtë:

 • Ato formojnë një cikël ose cikël që përsëritet çdo vit, me një datë fillimi ose mbarimi paksa të ndryshme për secilën periudhë. Përputhja e tij me muajt e vitit varet nga hemisfera tokësore, një prej tyre është: Janari është muaji i dimrit në hemisferën veriore, është muaji i verës në hemisferën jugore.
 • Ato manifestohen përmes ndryshimeve pak a shumë klimatike (të tilla si temperatura dhe lagështia atmosferike) dhe kushtet e motit (të tilla si thatësira, shiu, bora, breshri, erërat e forta, etj.). Çdo stinë ka karakteristikat e veta, zakonisht pak a shumë të ngjashme midis një zone gjeografike dhe një tjetre.
 • Gjithmonë ka katër stinë, secila prej të cilave zgjat mesatarisht tre muaj, duke mbuluar kështu dymbëdhjetë muaj të vitit. Megjithatë, në rajonet ekuatoriale, ka dy stinë të vitit: sezoni i shirave dhe sezoni i thatë, secila zgjat afërsisht gjashtë muaj.
 • Kufijtë midis një sezoni dhe një tjetri janë zakonisht të shpërndarë dhe gradual, domethënë nuk ka ndryshime të mprehta dhe të papritura nga një sezon në tjetrin. Pikat e kryqëzimit midis një stine në një tjetër quhen solstiqe dhe ekuinokse.
 • Çdo stinë ka karakteristika tipike, por sjellja e tij mund të varet nga vendndodhja gjeografike: topografia, zona klimatike, afërsia me bregdetin etj.

Pse ndodhin stinët e vitit në Tokë?

Pse ndodhin stinët e vitit në tokë?

Stinat janë për shkak të një kombinimi të faktorëve të mëposhtëm:

 • Lëvizja e përkthimit të planetit tonë, e cila përbëhet nga orbita e planetit rreth diellit, kërkon rreth 365 ditë ose një vit për të përfunduar.
 • Boshti i tij është vazhdimisht i anuar, rreth 23,5° në lidhje me planin ekliptik, domethënë planeti ynë është i përhershëm i anuar, kështu që merr rrezet e diellit në mënyrë të pabarabartë, në varësi të pozicionit të tij në orbitë.
 • Kjo do të thotë se në skajet e orbitës së saj, incidenca e rrezeve të diellit ndryshon, duke arritur drejt përpara në njërën hemisferë (e cila do të përjetojë verën), dhe indirekt dhe në mënyrë të pjerrët në hemisferën tjetër (e cila do të përjetojë dimrin). Si rezultat, këndi në të cilin rrezet e diellit godasin Tokën ndryshon gjatë gjithë vitit, duke rezultuar në ditë më të gjata ose më të shkurtra, në varësi të hemisferës.

Solsticet dhe ekuinoksat

Solstici dhe ekuinoksi njihen si katër pikat kyçe në rrugën orbitale të Tokës rreth diellit, të cilat ndodhin gjithmonë në të njëjtën datë, duke shënuar kalimin nga një sezon në tjetrin. Ekzistojnë dy solstiqe dhe dy ekuinokse, të cilat janë:

 • Solstici veror më 21 qershor. Në këtë pikë të orbitës së saj, midis vjeshtës veriore/pranverës jugore dhe verës veriore/dimrit jugor, Toka e ekspozon hemisferën e saj veriore ndaj diellit, kështu që rrezet e diellit godasin Tropikun e Kancerit vertikalisht. Veriu nxehet dhe jugu ftohet; netët bëhen më të gjata në jug (netët polare ose 6-mujore pranë Antarktidës), siç bëjnë ditët në veri (ditët polare ose 6-mujore pranë Polit të Veriut).
 • 23 shtatori është ekuinoksi i vjeshtës. Në këtë pikë të orbitës, midis verës veriore/dimrit jugor dhe vjeshtës veriore/pranverës jugore, të dy polet janë të ekspozuar ndaj rrezatimit diellor, kështu që rrezet e tyre janë pingul me ekuatorin e Tokës.
 • Solstici dimëror më 21 dhjetor. Në këtë pikë të orbitës së saj, midis vjeshtës veriore/pranverës jugore dhe dimrit boreal/verës jugore, Toka ekspozon hemisferën jugore ndaj diellit, kështu që rrezet e diellit godasin Bricjapin vertikalisht. Jugu është më i nxehtë dhe veriu është më i ftohtë; netët bëhen më të gjata në veri (net polare ose 6-mujore pranë Polit të Veriut), siç bëjnë ditët në jug (netët polare ose 6-mujore pranë Antarktidës).
 • 21 mars ekuinoksi pranveror. Në këtë pikë të orbitës, midis dimrit verior/verës jugore dhe pranverës boreale/vjeshtës jugore, Toka i ekspozon të dy hemisferat ndaj diellit dhe rrezet e saj godasin pingul në ekuator.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se pse ndodhin stinët e vitit.


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pushoni dijo

  Kjo temë e stinëve është shumë interesante pasi kam kuptuar dhe mësuar njohuri që nuk i kam ditur, vazhdoj si gjithmonë të jap njohuri kaq të vlefshme.