Pse ndodhin përmbytje në disa vende dhe jo në disa vende?

dana

Përmbytjet, padyshim një nga fatkeqësitë natyrore më sfiduese dhe më të rëndësishme, përbëjnë një kërcënim serioz jo vetëm për shkak të rrezikut të tyre të qenësishëm, por edhe për shkak të shkatërrimeve të shumta njerëzore dhe materiale që shkaktojnë. Megjithatë, shumë njerëz pyesin pse ndodhin përmbytje në disa vende dhe jo në të tjera. Kjo e ka përgjigjen tek njeriu dhe ekosistemi.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë pse në disa vende ndodhin përmbytje dhe në të tjera jo.

Origjina e përmbytjeve

makina të përmbytura

Origjina e kësaj fatkeqësie të veçantë, qoftë natyrore apo e shkaktuar nga veprimet njerëzore, është informacion thelbësor për t'u marrë parasysh. Për më tepër, pasojat shkatërruese të një dige ose dështimi të tubacionit të madh mund të çojnë gjithashtu në shkatërrim të gjerë brenda një rajoni të caktuar.

Përmbytjet janë fatkeqësi natyrore të karakterizuara nga vërshimi i ujit në tokat normale të thata. Kur uji zë zona që janë normalisht të thata dhe të paarritshme, ndodh një përmbytje.

Kur merret parasysh tabloja më e madhe, shkaqet e një përmbytjeje mund të klasifikohen në dy grupe kryesore: shkaqe natyrore dhe shkaqe njerëzore.

 • Kur një lumë përjeton një sasi të tepërt uji, ndodh një tejmbushje.
 • Ka një rrebesh të madh
 • Shkrij
 • Baticat përjetojnë një rritje të konsiderueshme në lartësi.
 • Tërmeti
 • Veprimet dhe sjelljet e njerëzve.
 • Thyerja e një dige
 • Copëzim
 • Nën sipërfaqen e oqeanit ndodhin ndryshime të vazhdueshme dhe të fuqishme në pllakat tektonike të Tokës.
 • Tsunami
 • Cambio climático

Shkaqet e përmbytjeve

përmbytjet

Shfaqja e përmbytjeve mund t'i atribuohet dy faktorëve kryesorë: shkaqeve njerëzore dhe shkaqeve natyrore.

Përmbytjet e shkaktuara nga faktorë natyrorë

Shfaqja e përmbytjeve të shkaktuara nga faktorë natyrorë ndjek një model tjetër, me intervale që mund të zgjasin disa shekuj. Këto intervale mbulojnë dukuri të ndryshme si shkrirja e akullit, reshjet dhe përmbytjet e mëvonshme.

Përmbytjet më të rrezikshme janë ato që ndodhin si pasojë e dukurive natyrore, pasi zakonisht janë jashtë kontrollit të njeriut. Megjithatë, përcaktimi i frekuencës së tij është një detyrë sfiduese, pasi mungojnë të dhëna të besueshme historike për ta llogaritur me saktësi.

Marrja e njohurive dhe aftësive të nevojshme për të parandaluar këto përmbytje bazohet në përvojën e dorës së parë, e cila në fund do të parandalojë fatkeqësi të shumta. Ndërkohë, Është thelbësore të jemi të vetëdijshëm për përmbytjet kryesore dhe më të rrezikshme të shkaktuara nga dukuritë natyrore.

Pushtimi i tokave paraqet një sfidë tjetër që ne duhet të adresojmë. Luhatja e rrjedhës së lumenjve është një dukuri e zakonshme ndër vite. Në mënyrë tipike, komunitetet që kanë krijuar një prani të përhershme në një vend specifik janë të njohur me zonat e prirura ndaj përmbytjeve të lumenjve. Është me rëndësi të madhe të sigurohet që kanalet të mbeten pastër për të parandaluar përmbytjet e tepërta në zonat urbane të shkaktuara nga një rritje e paprecedentë e nivelit të lumenjve.

Megjithatë, ka raste kur kjo nuk është e vërtetë dhe zhvillimi urban lejon ndërtime në zona të ndjeshme ndaj përmbytjeve, duke rrezikuar jetën e njerëzve që jetojnë atje. Përmbytjet që ndodhin si rezultat i aktiviteteve njerëzore.

Megjithëse përmbytjet natyrore janë përgjithësisht më të rrezikshme për shkak të kapacitetit të tyre shkatërrues, është ende mbresëlënëse të dëshmosh efektet shkatërruese të shkaktuara nga ky lloj përmbytjeje.

Efekti serë i referohet fenomenit të rritjes së temperaturës së atmosferës për shkak të akumulimit të gazrave, veçanërisht të dioksidit të karbonit. Kjo shkakton shkrirjen afatgjatë të akullit në disa rajone. Nëse ky proces kryhet shpejt, ne mund të mos jemi të pajisur siç duhet për të trajtuar pasojat e mundshme.

Ndërtimi në rajone me akses të kufizuar bregdetar përfaqëson një kërcënim të konsiderueshëm për zonat e vendosura nën nivelin e detit ose të ndërtuara në rripa të ngushtë toke, pasi ato janë në rrezik të menjëhershëm të zhdukjes.

Rritja e nivelit të ujit si rezultat i kushteve të shkrirjes është një rrezik i mundshëm natyror përmbytjesh. Një faktor tjetër që kontribuon në rrezikun e përmbytjeve janë rezervuarët. Ka dy arsye kryesore për këtë. Njëra është mirëmbajtja e pamjaftueshme, ku një digë e mirëmbajtur keq mund të prishet gjatë periudhave të shiut të dendur.

Nëse nuk merret parasysh modifikimi i kanaleve, ekziston rreziku i përmbytjeve që mund të prekë popullsinë, pasi uji do të gjejë gjithmonë rrugën e kthimit në kanalin e tij natyror.

Stimulimi hidraulik, i njohur zakonisht si fracking, është një metodë e përdorur për të përmirësuar rikuperimin e naftës dhe gazit nën sipërfaqen e Tokës. Megjithatë, është thelbësore të pranohet se kjo teknikë mbart pasoja të rëndësishme mjedisore dhe kontribuon në rritjen e aktivitetit sizmik brenda rajonit.

Në aplikimet oqeanike të kësaj metode, aktiviteti sizmik intensiv që rezulton ka potencialin të shkaktojë zhvendosje të fajit, duke çuar në formimin e cunamit, qofshin ato të vogla apo të rëndësishme në magnitudë.

Si zgjidhen përmbytjet

përmbytjet në qytet

Në vendet e zhvilluara, sistemet e mbrojtjes dhe parandalimit kanë arritur një nivel shumë të avancuar, duke përfshirë struktura të ndryshme të tilla si gabionet, muret e valëve të valëve, pritat, grilat dhe barrierat metalike.

Zhvillimi i sistemeve të avancuara të paralajmërimit bën të mundur alarmimin e shpejtë të popullatës për rreziqet e mundshme në situata të rrezikshme, si dallgët e baticës dhe cunami, përmes parashikimit të motit dhe monitorimit të kanaleve të lumenjve dhe përmbytjeve. Për shembull, në Holandë, një sistem i ndërlikuar digash kontrollon në mënyrë efektive rrjedhën e ujërave të brendshme dhe të jashtme.

Rezervuarët rregullues luajnë një rol jetik në ruajtjen e ujit gjatë periudhave të thatësirës dhe menaxhimin e përmbytjeve të lumenjve. Për të luftuar problemin e përmbytjeve, qytete të tilla si Valencia dhe Sevilja kanë zbatuar një strategji të njohur si devijimi i kanaleve të lumenjve. Bëhet fjalë për ridrejtimin e rrjedhës së shtratit të lumit.

Projektet e mëdha të kanalizimit të lumenjve, si ato në Rhine ose Segura, kanë gjeneruar polemika të rëndësishme për shkak të natyrës së tyre shumë invazive në shtretërit e lumenjve.. Përpjekjet për ripyllëzim në pellgjet e lumenjve të sipërm dhe të mesëm luajnë një rol vendimtar në zbutjen e ndikimit të shirave të dendur dhe përmbytjeve të mëvonshme.

Qëllimi kryesor i mureve të valëve të valëve është të sigurojë mbrojtje kundër erozionit në hyrjet dhe daljet e punimeve të kullimit, si dhe të kalatave, abutmenteve dhe strukturave të tjera që përfshijnë kanale, mbështetëse kullimi, shpate të pjerrëta ose mure mbajtëse.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë se pse disa vende vërshojnë dhe të tjera jo.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.