Pse malet në distancë duken blu?

malet blu

A keni menduar ndonjëherë pse malet e largëta duken të kaltërosh? Ndërsa mund të duket si një fakt mistik, shpjegimi i këtij fenomeni është i rrënjosur në shkencë. Ka shumë faktorë që kontribuojnë në këtë fenomen intrigues dhe sigurisht, drita luan një rol themelor në këtë fenomen.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë pse malet në distancë duken blu.

Pse malet në distancë duken blu?

malet në distancë blu

Pamja kaltërosh e maleve të largëta me sy të lirë i atribuohet kryesisht shpërndarjes së dritës. Lord Rayleigh, një fizikan i njohur britanik i shekullit të 19-të, ishte i pari që zbuloi këtë fenomen, i cili lind kur rrezet e diellit ndërveprojnë me elementë atmosferikë si grimcat e pluhurit, lagështinë dhe gazrat.

Kur rrezet e diellit ndeshen me grimca në atmosferë, Drita e saj e bardhë është e ndarë në disa gjatësi vale. Shpërndarja e këtyre gjatësive valore nuk është uniforme dhe drita blu është veçanërisht e prirur të ridrejtohet. Si rezultat, kur shikojmë malet e largëta, ato shpesh duken se kanë një nuancë kaltërosh.

Perceptimi i ngjyrave është i lidhur ngushtë me gjatësitë valore të dritës që marrin sytë tanë. Kur është fjala për male në distancë, ngjyra mbizotëruese është bluja, pasi ka një kapacitet më të madh për t'u shpërndarë në atmosferë. Përkundrazi, malet më afër nesh priren të shfaqin nuanca më të ngrohta, të tilla si kafe ose jeshile, pasi shpërndarja e dritës zvogëlohet në distanca më të shkurtra.

Procesi i reflektimit dhe thithjes së dritës

malet në distancë

Ngjyra kaltërosh e maleve të largëta nuk është vetëm për shkak të shpërndarjes së dritës; Ai gjithashtu ndikohet nga proceset e reflektimit dhe thithjes së dritës. Ndërsa rrezet e diellit arrijnë në male, Një pjesë e dritës absorbohet nga sipërfaqet e tyre, ndërsa një pjesë tjetër reflektohet përsëri në pamjen tonë.

Shkëmbinjtë dhe bimësia që formojnë sipërfaqen e maleve kanë aftësinë të thithin gjatësi vale specifike të dritës, duke rezultuar në një pamje të largët që shpesh perceptohet se ka një nuancë kaltërosh. Për më tepër, drita e reflektuar nga sipërfaqja e malit mund të ndërveprojë me dritën e shpërndarë në atmosferë, duke rritur më tej nuancën e dukshme blu.

Efekti i këndit të shikimit dhe perspektivës

ngjyra blu e maleve

Duke marrë parasysh këndvështrimin nga i cili sodisim malet madhështore, është e rëndësishme të theksohet se ndërsa distancohemi, fusha jonë e shikimit zgjerohet. Ky kënd në rritje ka potencialin të ndikojë në sasinë e dritës së shpërndarë që arrin sytë tanë. Kur kombinohet me dukuritë e shpërndarjes së dritës dhe thithjes së gjatësive të valëve specifike, ky efekt perspektiv përfundimisht rezulton në malet e largëta marrin një nuancë blu kur shikohen nga larg.

Duhet të merret parasysh edhe struktura dhe përbërja e atmosferës së Tokës. Perceptimi vizual i maleve të largëta ndikohet shumë nga përbërja atmosferike. Grimcat si pluhuri, tymi dhe ndotja mund të veprojnë si filtra, duke thithur gjatësi vale specifike të dritës dhe duke rritur ngjyrën blu të maleve të largëta.

Skica e maleve të largëta mund të errësohet nga prania e avullit të ujit në ajër, i cili prodhon një efekt të mjegullt që kontribuon në perceptimin e një toni të kaltërosh. Këta faktorë punojnë së bashku për të krijuar iluzionin vizual të maleve në distancë të mbështjellë me një batanije delikate blu.

Mund të vërehen edhe dukuri të tjera atmosferike. Perceptimi vizual i maleve të largëta mund të ndikohet nga fenomene të ndryshme atmosferike. Faktorë të tillë si temperatura e ajrit dhe lagështia relative kanë aftësinë të ndryshojnë mënyrën se si drita shpërndahet dhe në fund të fundit ndikojnë në intensitetin e ngjyrës blu që shohim. Përveç kësaj, Prania e reve, mjegulla ose pluhuri i varur mund të ndryshojë pamjen e maleve, duke futur hollësi dhe tekstura të reja në tonin e tij kaltërosh.

Fenomene të tjera të shpeshta vizuale

Me siguri ju ka ndodhur më shumë se një herë që jeni duke vozitur rrugës dhe mund të shihni ujë nga larg në portofolin tuaj. Megjithatë, ndërsa afrohemi me makinën, uji zhduket. Kur temperaturat rriten në një ditë të nxehtë, është e zakonshme të shihet se çfarë duket të jetë uji në rrugë në distancë. Ky fenomen, i njohur si "Mirage", ndodh për shkak të një procesi të thyerjes së dritës në atmosferën afër tokës. Për ta kuptuar më mirë, le të mendojmë se si drita udhëton nëpër ajër.

Drita e diellit udhëton në vija të drejta derisa të ndeshet me një mjedis të ndryshëm, siç është ajri i ngrohtë pranë trotuarit të rrugës. Kur drita kalon nëpër shtresa ajri me temperatura të ndryshme, shpejtësia dhe drejtimi i saj ndikohen, duke bërë që drita të përkulet pak.

Kur shikojmë rrugën në një ditë të nxehtë, shohim një shtresë ajri të ngrohtë pikërisht mbi trotuar. Kjo shtresë e ajrit të nxehtë vepron si një lloj lente, duke përkulur dritën që na arrin sytë nga qielli. Si rezultat, ne shohim një imazh të shtrembëruar të objekteve përtej rrugës, sikur ato të ishin pasqyruar në një sipërfaqe ujore.

Ky efekt është më i dukshëm në ditët e nxehta, sepse kontrasti midis ajrit të ngrohtë pranë tokës dhe ajrit më të ftohtë sipër është më i theksuar. Për më tepër, sa më i nxehtë të jetë trotuari, aq më i fortë do të jetë shtrembërimi i shkaktuar nga përthyerja e dritës.

Edhe pse mund të duket sikur ka ujë në rrugë, Në fakt është vetëm një iluzion optik i krijuar nga fenomeni i përthyerjes atmosferike. Ky mirazh mund të jetë konfuz, veçanërisht kur kombinohet me dëshirën instinktive për të kërkuar ujë në mjedise të thata.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se pse malet në distancë duken blu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.