Pluhuri i shkretëtirës Gobi përcakton cilësinë e ajrit të Kinës

Smog në qytetin e Pekinit, Kinë

Qyteti i Pekinit (Kinë)

Në kohët e fundit ka disa vende, qytetet e të cilave thithin ajër të ndotur. Barcelona ose Madridi janë vetëm disa prej tyre, por rasti i Kinës është veçanërisht alarmant: sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (WMO), çdo vit rreth 1,6 milion njerëz vdesin nga shkaqe të ndotjes.

Kuriozisht, cilësia e ajrit në këtë pjesë të botës përcaktohet nga pluhuri nga shkretëtira Gobi, siç u zbulua nga një ekip studiuesish nga Laboratori Kombëtar Pacific Northwest (PNNL, për shkurtesën e tij në anglisht) dhe Instituti i Oqeanografisë Scripps në Universitetin e Kalifornisë në San Diego.

Per atë studim, e cila është botuar në revistën »Natyra», shkencëtarët kombinuan të dhëna historike dhe modele kompjuterike. Duke analizuar rezultatet, ata ishin në gjendje ta zbulonin atë zvogëlimi i pluhurit natyror që transportohet nga shkretëtira Gobi në Kinën qendrore dhe veriore shkakton një rritje të smogut në Kinën lindore.

Me sa duket, grimcat e pluhurit të shkretëtirës ndihmojnë në shmangien e dritës së diellit. Nëse ka më pak grimca, toka është më e ngrohtë se zakonisht dhe uji është më i ftohtë, gjë që zvogëlon ndryshimin e temperaturës në dimër midis detit dhe tokës. Kjo bën që era të fryjë me më pak intensitet, kështu që ajri bëhet "i ndenjur".

Shkretëtira Gobi

Edhe pse kjo është një ulje prej vetëm 0,16 kilometrash në orë, ky ndryshim ka një efekt të madh në klimën dhe gjithashtu cilësinë e ajrit në Kinën lindore. Në Pekin ata kanë zhvilluar një luftë kundër ndotjes për tre vjet.

Ky është një studim shumë interesant, jo vetëm për vendin lindor, por edhe për të gjithë ata që preken nga ndotja antropogjene, pasi tregon se gjithçka është e lidhur, në një farë mënyre apo në një tjetër.

Smogu është një problem shumë serioz që të gjitha qeveritë duhet ta marrin seriozisht në mënyrë që qytetarët të vazhdojnë të marrin frymë me ajër të pastër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.