Pico de Orizaba

orizaba në Meksikë

El Pico de Orizaba Gjendet në majë të Meksikës dhe Amerikës së Veriut. Është një majë që ka një vullkan që ka pasur shpërthime të shumta të konfirmuara gjatë historisë së tij. Ka një numër të madh legjendash dhe histori interesante për të ditur.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për majën Orizaba, karakteristikat e saj, shpërthimet dhe shumë më tepër.

Karakteristikat e majës së Orizabës

maja e madhe e orizabës

Në Nahuatl, emri i majës së Orizabës është Citlaltépetl, që do të thotë "mali i yjeve" ose "kodra e yjeve". Sipas legjendës, perëndia aztec Quetzalcóatl u ngjit në vullkan një ditë dhe filloi udhëtimin e tij drejt përjetësisë. Në historinë e tij ka pasur 23 shpërthime të konfirmuara dhe 2 të papërcaktuara. Pico de Orizaba është maja dhe vullkani më i lartë në Meksikë dhe Amerikën e Veriut. Pico de Orizaba u formua në gur gëlqeror dhe propozoj gjatë periudhës së Kretakut.

Pasi në qendër, flakët përpinë trupin e tij të vdekshëm, por shpirti i tij mori formën e një keceli fluturues derisa, i parë nga poshtë, dukej si një yll i shkëlqyer. Për këtë arsye, Aztekët e quajtën atë vullkan Citlaltépetlal. Pico de Orizaba është maja dhe vullkani më i lartë në Meksikë dhe Amerikën e Veriut. Programi Global i Vullkanit i Institutit Smithsonian vlerëson lartësinë e tij në 5.564 metra, megjithëse Shërbimi Gjeologjik i Meksikës e vendos atë në 5.636 metra mbi nivelin e detit. Nga ana e tij, Instituti Kombëtar i Statistikave dhe Gjeografisë (INEGI) pohon se vullkani ka një lartësi prej 5.610 metrash.

Gjeografikisht ndodhet midis shteteve të Veracruz dhe Puebla në rajonin jug-qendror të vendit. E parë nga niveli i detit, forma e saj është pothuajse simetrike dhe përbëhet nga një majë masive dhe një krater ovale 500 metra i gjerë dhe rreth 300 metra i thellë. Është pjesë e Boshtit Vullkanik Transversal, një sistem malor në skajin jugor të pllakës së Amerikës së Veriut. Është një nga tre vullkanet akullnajore në Meksikë, kryesisht në veri dhe veriperëndim. Këto masa akulli janë ulur ndjeshëm në dekadat e fundit.

Formimi i vullkanit Pico de Orizaba

Pico de Orizaba

Boshti tërthor vullkanik përbëhet nga disa vullkane dhe është rezultat i zhytjes (kolapsit) të pllakave Cocos dhe Rivera nën pllakën e Amerikës së Veriut. Pico de Orizaba u formua mbi gur gëlqeror dhe shist argjilor gjatë periudhës së Kretakut, por në thelb u formua nga presioni nga magma që u gjet midis kufijve të pllakave.

Ky stratovulkan zhvilloi formën e tij gjatë miliona viteve, gjë që është shpjeguar duke identifikuar tre faza që korrespondojnë me 3 stratovolkanet aktuale të mbivendosura, në të cilat ndërtimet dhe shkatërrimet ishin të shpeshta. Faza e parë filloi rreth 1 milion vjet më parë në Pleistocenin e Mesëm, kur u zhvillua e gjithë baza e vullkanit. Lava e hedhur nga brendësia e Tokës u ngurtësua dhe formoi stratovolkanin Torrecillas, por një kolaps në krahu verilindor çoi në formimin e kalderës 250.000 vjet më parë.

Në fazën e dytë, koni Espolón de Oro doli në veri të kraterit Torrecillas dhe vullkani vazhdoi të rritet në anën perëndimore. Struktura u shemb rreth 16.500 vjet më parë, pas së cilës u zhvillua një fazë e tretë: ndërtimi i konit aktual brenda kraterit në formë patkoi të lënë nga Espolón de Oro. Flitet gjithashtu për një fazë të katërt, e cila përfshin ndërtimin e disa kubeve të llavës të ndërtuara gjatë shek. zhvillimi i Espolón de Oro: Tecomate dhe Kolorado. Vullkani aktual u integrua gjatë epokave të vona të Pleistocenit dhe Holocenit dhe aktiviteti i tij filloi me rrjedhjen e llavës dacit që formoi konet e saj të pjerrëta.

Rashet

Shpërthimi i fundit i Pico de Orizaba daton nga viti 1846 dhe që atëherë ka qenë joaktiv. Në historinë e tij ka pasur 23 shpërthime të konfirmuara dhe 2 të papërcaktuara. Aztekët regjistruan ngjarje në 1363, 1509, 1512 dhe 1519-1528, dhe ka dëshmi të shpërthimeve të tjera në 1687, 1613, 1589-1569, 1566 dhe 1175. Me sa duket dukuri më e hershme e vërtetuar është 7530 pes. C±40. Pavarësisht se është një stratovolkan dhe ka një kon kryesor të formuar nga shpërthime shpërthyese, Pico de Orizaba nuk hyn në histori si një nga vullkanet më shkatërruese në Meksikë.

Komponentet

vullkan me borë

Vullkani ka formuar disa degë, duke përfshirë lumenjtë Cotaxtla, Jamapa, Blanco dhe Orizaba. Ndodhet në një zonë të butë gjysmë të ftohtë, të freskët në verë dhe me shi mes verës dhe dimrit.

Për sa i përket florës dhe faunës, mbizotërojnë pyjet halore, kryesisht pishat dhe oyamel, por do të gjeni edhe shkurre alpine dhe zacatonales. Ajo është shtëpia e bobcats, skunks, minjtë vullkani, dhe voles meksikane.

Ju mund të praktikoni aktivitete të ndryshme, ku më të spikaturat janë çiklizmi dhe ngjitja në mal. Është një vullkan konik pothuajse simetrik me një krater ovale rreth 480 me 410 metra në diametër. Krateri ka një sipërfaqe prej 154.830 metra katrorë dhe një thellësi prej 300 metrash.. Nga maja mund të shihni vargje të tjera malore si Iztaccíhuatl dhe Popocatépetl (vullkane aktive), Malinche dhe Cofre de Perote.

Vullkanet janë burimi kryesor i furnizimit me ujë për shumë komunitete. Tre nga pesë akullnajat në Pico de Orizaba janë zhdukur në 50 vitet e fundit, duke lënë vetëm akullnajën Jamapa, e cila fillon në 5,000 metra mbi nivelin e detit dhe është akullnaja më e madhe në Meksikë dhe Amerikën Qendrore.

Studiuesit nga Qendra për Shkenca Atmosferike të Meksikës kanë konfirmuar se efektet e ngrohjes globale kanë ndikuar në rajonin e vullkanit. Akullnajat e tre prej vullkaneve më të larta të Meksikës po zhduken. Në Iztaccíhuatl dhe Popocatépetl nuk ka mbetur pothuajse asgjë, ndërsa Pico de Orizaba është në të njëjtën rrugë për të zvogëluar trashësinë dhe shtrirjen e tij. Gjatë gjithë historisë së tij ka pasur 23 shpërthime të konfirmuara dhe dy shpërthime të papërcaktuara, shpërthimi i fundit daton nga viti 1846. Nuk konsiderohet një vullkan shkatërrues.

Cila është legjenda e Pico de Orizaba?

Legjenda lokale thotë se shumë kohë më parë, në kohën e Olmecëve, jetonte një luftëtar i madh me emrin Navalny. Ajo është një grua e bukur dhe shumë e guximshme dhe gjithmonë shoqërohet nga miku i saj besnik Ahuilizapan, që do të thotë "Orizaba", një zogj e bukur.

Nahuanit iu desh të përballej me një nga betejat më të mëdha dhe u mund. Shoku i saj Ahui Lizapan ishte thellësisht melankolik, ajo u ngjit në majë të qiellit dhe ra rëndë në tokë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për majën Orizaba dhe karakteristikat e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.