Ortek bore

ortekë poshtë malit

A keni dëgjuar ndonjëherë për një Ortek bore. Isshtë një reshje e dhunshme bore që ndodh papritmas. Mund të përfshijë të dy substratet dhe materialet si pjesë e tokës së fortë dhe bimësisë. Shumë njerëz nuk e dinë mirë se çfarë të merren me një ortek dëbore ose si e ka origjinën ajo.

Për këtë arsye, ne do të kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini rreth karakteristikave, origjinës dhe veprimit përballë një orteku dëbore.

tipare kryesore

autobusë të varrosur

Isshtë një bllok i madh dëbore, i cili përfundimisht shembet në male për shkak të akumulimit të borës. Theshtë pjerrësia dhe bora që së bashku shkaktojnë reshjet e peshës së vetë borës. Le të mos harrojmë se graviteti është gjithmonë duke bërë gjënë e vet dhe duke tërhequr të gjithë borën në lartësinë e saj më të ulët.

Karakteristikat kryesore të ortekëve janë rrjedha e shpejtë dhe shpejtësia e lëvizjes. Qoftë ortekë shkëmbinjsh, baltë, akulli dhe dëbore, etj. Kur i referohemi një orteku shkëmbi, ai është një grup shkëmbinjsh në një shpat që, për shkak të motit fizik ose kimik, përfundimisht prishet dhe vendoset për shkak të gravitetit.

Për shumë njerëz, kjo është një nga ngjarjet më mbresëlënëse natyrore, por është gjithashtu shumë e rrezikshme. Shumë skiatorë mund të lëvizin në tatëpjetë me shpejtësi dhe shkathtësi të madhe. Sidoqoftë, orteku bie shumë më shpejt.

Nëse masa e borës është e paqëndrueshme dhe formohet në një pjerrësi, shpejtësia e saj do të rritet ndërsa lartësia zvogëlohet kur zbret. Zhurma që gjeneron është e madhe dhe jehon në malet e tjera. Kur vendoset më në fund në fund të pjerrësisë në rënie, prodhon një sasi të madhe resh të grimcave të akullit për shkak të ndikimit. Këto grimca akulli përfundimisht shpërndahen në ajër dhe shkrihen.

Klasifikimi i ortekut të borës

Ortek bore

Ortekët ndodhin kur shtresa të ndryshme të borës janë të pabarabarta, duke e bërë më të lehtë për një shtresë lëvizjen ose rrëshqitjen mbi një tjetër. Në përgjithësi, ato ndodhin gjithmonë për shkak të faktorëve të caktuar nxitës, ndër të cilët mund të nxjerrim në pah: terrenin, erën, shiun, ndryshimet e temperaturës, kushtet e borës, formën dhe vrazhdësinë e terrenit, bimësinë ekzistuese dhe njerëzit e tjerë.

Në mënyrë të ngjashme, ashpërsia e incidentit lidhet ngushtë me pjerrësinë, sipërfaqen e ndarjes dhe shkallën e zbritjes së pjerrësisë. Lidhur me klasifikimin e tyre, ato zakonisht ndahen në 3 lloje.

 • Orteku i fundit i borës: janë ato që ndodhin pas episodeve të reshjeve mjaft të forta dhe të vazhdueshme të borës. Ata priren të grumbullojnë mjaft centimetra dëborë të re dhe kjo bën që grimcat e kristaleve të dëborës të mos kenë pasur kohë të mjaftueshme për të qenë në gjendje të bashkohen në një mënyrë të fuqishme dhe murtaja. Prandaj, ata fillojnë të precipitojnë pasi mbulesa e borës është mjaft e paqëndrueshme.
 • Ortek pllaka- Ndodh për shkak të rrëshqitjes së një shtrese relativisht kompakte dhe të dendur. Ky rrëshqitje zhvillohet në një shtresë tjetër shumë të vjetër të borës që vepron sikur të ishte një devijim pasi nuk ka kohezion midis të dy fytyrave. Zakonisht ndodh për shkak të mbingarkesave dhe veçanërisht në shpatet që variojnë nga 25-45 gradë.
 • Orteku i Shkrirjes: është më tipikja që ndodh çdo vit. Ato janë më tipike për pranverën dhe është zhvendosja e masës së lagësht të borës që nuk ka ndonjë kohezion. Ato mund të jenë nga rrjedha të vogla të lokalizuara me pak rëndësi për ortekët e mëdhenj. Ato prodhohen për shkak të rritjes së temperaturave në mënyrë progresive gjatë pranverës dhe kur kalon 0 gradë shtresa e parë fillon të shkrihet. Shkrirja e djeshme shkakton përmbytjen e shtresave të ulëta dhe fillon të rrisë paqëndrueshmërinë e terrenit. Prandaj, ata përfundojnë duke u derdhur në mbingarkesë minimale. Nëse uji i shkrirë arrin në shtresat e poshtme, ai mund të prodhojë një film të rrëshqitshëm që shkakton një ortek fundor. Kjo ortek i poshtme nuk është asgjë më shumë se e gjithë batanija e borës që rrëshqet poshtë.

Formimi i një orteku bore

Rreziku i ortekut të borës

Pesha e një orteku është afërsisht një milion tonë. Imagjinoni sikur jeni duke bërë ski të qetë, duke shijuar bukurinë dhe zbritjen me shpejtësi të lartë të adrenalinës dhe e gjeni veten duke u ndjekur nga një milion tonë dëborë. Rezultati është i tmerrshëm. Shumica e skiatorëve të prekur nga orteku ishin varrosur në të.

Përveç kësaj, ju jo vetëm që do të vdisni sepse jeni varrosur, por gjithashtu duhet të keni parasysh se miliona tonë janë të ngrirë dhe vuani nga hipotermia. Por çfarë e shkakton ortekun? Që të ekzistojë një incident kaq i rëndë, duhet shumë borë. Bora në shpatet është shkaktari i përsosur për rrëshqitjet e tokës.

Zakonisht ato formohen në shpate me kënde të pjerrëta midis 25 dhe 60 gradë. Në këtë rast, kur bora ruhet, ajo mund të depozitohet nga graviteti. Por formimi i një orteku kërkon një faktor tjetër, domethënë që ka pasur një stuhi që mund të ruajë rreth 30 cm dëborë në shtresën e sipërme për një kohë të shkurtër. Bora duhet të ruhet për të paktën 24 orë për ta lejuar atë të qetësohet me peshën e rritur përmes ngjeshjes.

Lidhja midis shtresave të borës duhet të jetë e dobët që ato të bëhen të paqëndrueshme. Normalisht, kur bora është e populluar shumë, ekziston një shtresë që është më e paqëndrueshme. Ndryshimi i papritur i klimës në zonë është shkas për ortekun. Mund të jetë gjithashtu një pemë e rrëzuar, një tërmet i vogël, ose zhurmë e tepruar, të tilla si një treg ose altoparlantë.

qué hacer

Le të shohim disa nga rregullat për të mësuar se si të merremi me një ortek dëbore:

 • Kur masat fillojnë të lirohen, këshillohet të hiqni shtyllat e skive pasi ato mund të shkaktojnë dëme të konsiderueshme.
 • Ju duhet të përpiqeni të dilni anash nga rruga e ortekut
 • Nëse keni rënë dhe jeni tërhequr zvarrë, përpiquni të qëndroni në sipërfaqe me çdo kusht duke lëvizur krahët sikur të notonit.
 • Kur orteku ngadalësohet, duhet të mbuloni gojën dhe hundën me duar për të formuar një vrimë që ju lejon të merrni frymë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth ortekut të borës dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.