Orikteropat afrikane vuajnë nga ndryshimi i klimës

Milingonës afrikane

Sa herë që mendojmë për Afrikën, për kontinentin që konsiderohet si Djepi i Njerëzimit, menjëherë vijnë në mendje imazhe të shkretëtirës së madhe të Saharasë, e cila zë një pjesë të madhe të territorit, ose të maceve, të tilla si luanët, që ata marrin mbi çdo cep të hijes që ata gjejnë.

Po, të mendosh për Afrikën po mendon për temperatura të larta. Vlerat që tejkalojnë 50 gradë Celsius praktikisht çdo ditë. Sidoqoftë, nëse besonim se situata nuk mund të përkeqësohej ... ishim shumë gabim. Ndryshimi i klimës po shkakton gjithashtu kërdi në jetën e egër afrikane, të tilla si Orichteropos Afrikane.

Dihet shumë pak për këto kafshë, por nëse nuk ngutemi mund të përfundojmë duke i humbur ato më shpejt sesa çdokush mund ta imagjinonte. Dhe a është kjo, popullsia e këtyre gëzofëve, me një fytyrë të këndshme, po bëhet gjithnjë e më e pakët për shkak të reshjeve të pakta dhe mungesës së ushqimit.

Thatësira që godet Shkretëtirën Kalahari, habitati i të ashtuquajturve milingona, është gjithashtu vendi i insekteve që formojnë dietën e tyre: milingonat dhe termitet, të cilët kanë probleme të përshtaten në një mjedis gjithnjë e më të nxehtë. Për shkak të kësaj, orichteropos po zhduken.

Shkretëtira e Kalaharit

Shkretëtira e Kalaharit

Profesori i fiziologjisë Andrea Fuller tha se kafshët e natës përpiqen të kursejnë energjinë duke kërkuar insekte gjatë ditës, por përpjekjet e adaptimit nuk po i ndihmojnë shumë. Nga gjashtë që u monitoruan për një vit, pesë u gjetën të vdekur. Temperatura e trupit të tij kishte rënë në 25 gradë Celsius, kur është normale që ata të jenë pak nën 37ºC.

L hulumtuesit Ata ishin në gjendje të zbulonin se disa zvarranikë, zogj dhe kafshë të tjera kanë filluar të përdorin gropa milingonash, kështu që milingonat me gëzof po mbarojnë strehimoret e disponueshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.