Origjina e fjalëve astronaut dhe kozmonaut

kozmonaut

Në lidhje me universin në eksplorimin e hapësirës, ​​ekzistojnë dy koncepte që shpesh ngatërrohen nga shoqëria. Këto janë konceptet e astronautit dhe kozmonautit, megjithëse në parim duken të njëjta, por me fjalë të tjera, secili i referohet një gjëje të ndryshme. Ai Origjina e fjalëve astronaut dhe kozmonaut është dallimi kryesor.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë origjinën e fjalëve astronaut dhe kozmonaut, karakteristikat e tyre dhe disa histori.

Origjina e fjalëve astronaut dhe kozmonaut

astronaut

Të dy termat përdoren për t'iu referuar njerëzve që udhëtojnë në hapësirë, por ato vijnë nga kontekste të ndryshme gjuhësore për shkak të historisë së eksplorimit të hapësirës nga kombe të ndryshme.

Fjala "astronaut" i ka rrënjët në greqishten e vjetër. Termi "astron" do të thotë "yll", dhe "nautēs" përkthehet si "marinar" ose "lundërtar". Prandaj, Një astronaut është, në thelb, një "lundërtar yjesh". Ky emër u bë i njohur në Shtetet e Bashkuara gjatë epokës hapësinore të viteve 1960, kur NASA filloi të dërgonte astronautët e saj në hapësirë.

Nga ana tjetër, fjala "kozmonaut" vjen nga rusishtja. Në rusisht, "kosmos" do të thotë "hapësirë", dhe "nauta" (e ngjashme me "nautēs" në greqisht) i referohet një lundërtari ose udhëtari. Kështu që, Një kozmonaut përkufizohet si një "navigator hapësinor". Ky term u miratua në Bashkimin Sovjetik gjatë Luftës së Ftohtë, kur agjencia hapësinore Sovjetike (tani Roscosmos) dërgoi njerëzit e parë në hapësirë, si Yuri Gagarin.

Çfarë fshihet pas këtyre termave?

Origjina e fjalëve astronaut dhe kozmonaut

Nga ana tjetër, taikonautët janë në thelb astronautë në misionet hapësinore kineze. Kjo fjalë është më e plotë sepse Është një fjalë e re që përfshin termin kinez "tàikōng" që do të thotë "hapësirë".. Sipas disa referencave, ky është një term më i ri.

Me siguri, këto fjalë të ndryshme ekzistojnë për shkak të çështjeve gjuhësore. Megjithatë, nuk është krejtësisht e gabuar të mendosh se këto përdorime lidhen me garën hapësinore. Nuk ka dyshim se kjo duket se ka të bëjë shumë me çështjen e konkurrencës midis vendeve.

Personi i parë që shkoi në hapësirë ​​ishte një rus, prandaj emri "kozmonaut". Ne te kunderten, Amerikanët vendosën t'i quajnë inxhinierët dhe ekuipazhet e tyre astronautë. Ky ndryshim mund të jetë rezultat i garës hapësinore midis Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Sovjetik.

E gjithë kjo ndodhi në mes të Luftës së Ftohtë, një periudhë hakmarrjeje midis të dy vendeve. Në vend të kësaj, në vitin 2008, një astronaut nga ai vend përdori termin kinez. Tani ju e dini se astronauti, kozmonauti dhe njeriu kozmik janë në thelb e njëjta gjë, por në vende të ndryshme.

Astronautët dhe kozmonautët më të mirë në histori

Origjina e fjalëve astronaut dhe kozmonaut

Këta janë astronautët dhe kozmonautët më të mirë në histori:

 • Yuri Gagarin (Kozmonaut): Yuri Gagarin, një kozmonaut sovjetik, u bë qenia e parë njerëzore që udhëtoi në hapësirë ​​më 12 prill 1961, në bordin e anijes kozmike Vostok 1. Arritja e tij shënoi një moment historik në garën hapësinore dhe e bëri atë një figurë ikonike të eksplorimi i hapësirës.
 • Neil Armstrong (Astronaut): Neil Armstrong ishte komandanti i misionit Apollo 11, i cili u ul në Hënë më 20 korrik 1969. Armstrong u bë qenia e parë njerëzore që eci në sipërfaqen hënore dhe shqiptoi fjalët e famshme: "Pak" një hap për njeriun, një kërcim gjigant për njerëzimin”.
 • Valentina tereshkova (Kosmonaut): Valentina Tereshkova, gjithashtu nga Bashkimi Sovjetik, ishte gruaja e parë që udhëtoi në hapësirë. Ajo e bëri këtë në bordin e anijes kozmike Vostok 6 në qershor 1963. Misioni i saj hapi derën për eksplorimin e ardhshëm të hapësirës nga gratë.
 • John Glenn (Astronaut): John Glenn, një astronaut amerikan, u bë amerikani i parë që orbitoi Tokën në vitin 1962 në bordin e anijes kozmike Friendship 7. Përveç kësaj, në vitin 1998, Glenn u bë personi më i vjetër që udhëtoi në hapësirë ​​në moshën 77 vjeç.
 • Christa McAuliffe (Astronaut): Megjithëse misioni i saj nuk u përfundua kurrë për shkak të katastrofës së anijes Challenger në 1986, Christa McAuliffe fitoi një vend në histori si mësuesja e parë amerikane e zgjedhur për të udhëtuar në hapësirë ​​si pjesë e programit Teacher in Space të NASA-s. Humbja e tyre tragjike ishte një kujtesë e rreziqeve që lidhen me eksplorimin e hapësirës.
 • Peggy Whitson (Astronaut): Peggy Whitson, një astronaut i NASA-s, mban disa rekorde në hapësirë, duke përfshirë rekordin për kohën më të gjatë të akumuluar në hapësirë ​​nga një amerikan. Ai kaloi gjithsej 665 ditë në orbitë gjatë misioneve të ndryshme hapësinore, duke kontribuar ndjeshëm në kërkimin shkencor në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS).

Pranimi i origjinës së fjalëve astronautë dhe kozmonautë

Pranimi social i fjalëve "astronaut" dhe "kozmonaut" mund të ndryshojë në varësi të kontekstit kulturor dhe kombëtar dhe shpesh pasqyron historinë dhe trashëgiminë e eksplorimit të hapësirës në një vend apo rajon të caktuar. Në përgjithësi, Të dyja fjalët pranohen gjerësisht dhe përdoren në shumicën e bisedave dhe konteksteve që lidhen me eksplorimin e hapësirës.

Në Shtetet e Bashkuara dhe në shumicën e vendeve anglishtfolëse, "astronaut" është fjala që përdoret zakonisht për të përshkruar njerëzit që udhëtojnë në hapësirë. Kjo është për shkak të ndikimit të NASA-s dhe rëndësisë së astronautëve amerikanë në historinë e eksplorimit të hapësirës, ​​veçanërisht gjatë misioneve të programit Apollo.

Në Rusi dhe vendet rusishtfolëse, si dhe në disa vende që ishin pjesë e ish-Bashkimit Sovjetik, "kozmonaut" është termi i preferuar. Kjo është për shkak të traditës së eksplorimit të hapësirës sovjetike dhe ruse, e cila ka prodhuar shumë kozmonautë të shquar, si Yuri Gagarin.

Në vende të tjera, si Kina, termat ekuivalent përdoren në gjuhët e tyre përkatëse për të përshkruar njerëzit që udhëtojnë në hapësirë. Për shembull, Në kinezisht, termi "taikonauta" përdoret për t'iu referuar astronautëve kinezë.

Për sa i përket konflikteve që rrethojnë këto fjalë, është e rëndësishme të theksohet se preferenca për "astronaut" ose "kozmonaut" bazohet në përgjithësi në traditën dhe historinë e agjencisë hapësinore të çdo vendi. Zakonisht ato nuk gjenerojnë konflikte serioze në bashkësinë ndërkombëtare, pasi konsiderohen të barasvlershme dhe të pranuara në shumicën e konteksteve.

Megjithatë, në disa raste, termat mund të përdoren në një mënyrë shaka ose konkurruese në kontekstin e rivaliteteve politike ose sportive, siç ndodhi gjatë Luftës së Ftohtë midis Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Sovjetik. Këto episode rivaliteti ishin më shumë simbolike sesa reale dhe nuk ndikuan në bashkëpunimin ndërkombëtar në eksplorimin e hapësirës.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth origjinës së fjalëve astronaut dhe kozmonaut.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.