Océano Pacífico

Oqeani Paqësor

Megjithëse të gjithë oqeanet e botës mund të konsiderohen si një pasi që planeti Tokë mbulohet kryesisht nga uji, Oqeani Paqësor është nga oqeani më i madh. Shtë një nga pjesët e planetit që strehon 15.000 kilometra territor. Zgjatja e tij fillon nga deti i beringut dhe arrin në ujërat e Antarktidës Jugore që janë ngrirë tashmë. Midis ujërave të saj ndodhen më shumë se 25.000 ishuj që gjenden përgjatë jugut të ekuatorit tokësor. Kjo e bën atë oqean me numrin më të madh të ishujve sesa pjesa tjetër e oqeaneve së bashku.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, origjinën, florën dhe faunën e Oqeanit Paqësor.

Origjina e Oqeanit Paqësor

karakteristikat e paqes

Ka disa teori shkencore që deklarojnë se uji që ekziston në planetin tonë filloi të dalë për shkak të një pasoje të aktivitetit vullkanik të secilit me forcën rrotulluese që përfshin realizimin e kozmosit. Kjo do të thotë se afërsisht 10% e të gjithë ujit që ekziston në planet tashmë ka ekzistuar në origjinë. Sidoqoftë, ajo u përhap vetëm sipërfaqësisht në të gjithë territorin.

Ky oqean, edhe sot, mbetet një nga të panjohurat e mëdha në fushën e gjeologjisë. Një nga teoritë që përdoret më shumë për të nënshkruar lindjen e Paqësorit është se ajo ndodhi për shkak të konvergjencës së disa pllakave që lejuan një kryqëzim. Në këtë konvergjencë të bimëve, u krijua një vrimë në mënyrë që lava të ngurtësohej për të krijuar bazat më të gjera oqeanike në botë.

Nuk ka asnjë provë që kjo ka ndodhur kështu por është një nga fenomenet që është më e popullarizuar sot. Dhe është shumë komplekse të jesh në gjendje të demonstrosh këtë teori dhe ndonjë tjetër. Një tjetër teori në lidhje me origjinën e Oqeanit Paqësor vjen nga një grup studentësh të cilët propozuan që kur lind një pllakë e re tektonike, ajo prodhohet nga takimi i dy të tjerëve në një defekt. Në rastin e këtyre pllakave, ajo lëviz në anët e saj dhe prodhon një situatë e paqëndrueshme nga e cila del një kryqëzim ose vrimë. Këtu do të fillojë ky oqean.

tipare kryesore

brigjet e paqes

Ne do të nxjerrim në pah karakteristikat kryesore të Oqeanit Paqësor. Për sa i përket vendndodhjes, është një trup i madh uji me karakteristika të kripura që varion nga rajoni i Antarktikut deri në Arktikun verior. Ata gjithashtu përhapen nëpër Australinë perëndimore dhe Azinë dhe arrijnë në jug dhe në veri të kontinentit Amerikan në anën lindore. Mund të themi se kufijtë e tij janë në perëndim me Oqeaninë dhe Azinë dhe në lindje me Amerikën.

Lidhur me madhësinë e tij, ne kemi thënë se është oqeani më i madh në botë dhe korrespondon me një zonë prej 161,8 milion kilometra katrorë, me një thellësi që varion midis 4280 metra dhe 10 924 metra. Kjo shifër e fundit po ndryshon vazhdimisht pasi ndodhet në Hendeku i Mariana  dhe ekspeditat bëhen për kohën nëse mund të shkojë më thellë.

duke ditur që ka një vëllim prej 714 839 310 kilometra kub, ju lejon të arrini pasuri të madhe sa i përket larmisë biologjike. Ekosistemet e saj janë të pasura me biodiversitet dhe kjo e bën atë shumë të rëndësishëm për ekuilibrin ekologjik të botës.

Gjeologjia dhe klima

ishujt e oqeanit paqësor

Ne do të analizojmë se cilat janë tiparet strukturore dhe formuese gjeologjike. Oqeani Paqësor është pellgu më i vjetër dhe më i madh i oqeanit nga të gjithë. Mund të datohet afërsisht 200 milion vjet më parë. Ndër tiparet më të rëndësishme strukturore të pjerrësisë kontinentale dhe pellgut janë konfiguruar falë fenomeneve të ndryshme gjeologjike që ndodhin në zonat pranë skajeve të pllakave tektonike.

Shelfi i tij kontinental janë mjaft të ngushta disa rajone të Amerikës së Jugut dhe Amerikës së Veriut, por mjaft e gjerë në Australi dhe Azi. Në këtë zonë, sasi të mëdha pasurie zakonisht grumbullohen si në biodiversitetin ashtu edhe në materialet gjeologjike. Në brendësi të Oqeanit Paqësor ekziston një varg malor Mesoqeanik që ka një shtrirje prej 8.700 kilometrash dhe gjendet nga Gjiri i Kalifornisë në perëndimin jugor të Amerikës së Jugut. Zakonisht ka një lartësi mesatare prej 2130 metra mbi shtratin e detit.

Sa i përket klimës, temperatura e saj mund të vendoset në rajone të ndryshme klimatike. Konkretisht, përcaktohet në 5 rajone klimatike. Ne kemi zonën tropikale, gjerësinë mesatare, zonën e tajfunit, rajonin e musonit dhe ekuatorin. Erërat tregtare zhvillohen në gjerësitë gjeografike të mesme dhe janë në jug dhe në veri të ekuatorit. Temperatura është mjaft konstante gjatë gjithë vitit dhe është ndërmjet 21 dhe 27 gradë.

Flora dhe fauna e Oqeanit Paqësor

Shpesh besohet se ujërat e Oqeanit Paqësor kanë një natyrë homogjene dhe të qetë. Sidoqoftë, çdo zonë, madje edhe pelagjike, është shumë e larmishme ashtu si çdo ekosistem tjetër tokësor. Këtu spikasin rryma të ndryshme detare dhe, për këtë arsye, bimësia bëhet burimi më i rëndësishëm ushqimor për kafshët e oqeanit. Algat e detit dhe klorofitet ka me bollëk. Ato janë një ndarje e algave të gjelbërta që përfshijnë deri në 8200 lloje dhe karakterizohen nga klorofili a dhe b. Ekzistojnë gjithashtu sasi të mëdha të algave të kuqe që karakterizohen nga tone të kuqërremta për shkak të pigmenteve të phycocyanin dhe phycoerythrin.

Lidhur me faunën, sepse shtrirja e tij është e madhe, ajo ruan mijëra specie, veçanërisht peshqit. Këtu plankton është baza e të gjithë ushqimit dhe e rrjetës ushqimore. Shumica e specieve që përbëjnë plankton janë transparente dhe tregojnë disa ngjyra kur shikohen përmes mikroskopit. Ngjyrat zakonisht variojnë nga e kuqja në blu. Disa prej tyre kanë lumineshencë pasi ka zona me thellësi ku rrezet e diellit nuk arrijnë. Në faunën detare ka të gjitha llojet e peshk, peshkaqenë, cetace, krustace, etj.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth Oqeanit Paqësor dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.