Oqeani Indian

ishujt e oqeanit indian

Ndër të gjitha oqeanet e botës eshte Oqeani Indian. Isshtë një nga pjesët e oqeanit global të planetit tonë që shtrihet nëpër territoret e Lindjes së Mesme, Azisë Jugore, Australisë dhe Afrikës Lindore. Ka një madhësi të aftë të mbajë deri në 20% të të gjithë ujit në planet. Ka një numër të madh të rajoneve ishuj mjaft të popullarizuara nga eksploruesit dhe turistët. Një nga këto ishuj më të njohur është Madagaskari.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për Oqeanin Indian, origjinën e tij, gjeologjinë, klimën, florën dhe faunën.

Origjina e Oqeanit Indian

Oqeani Indian

Gjëja e parë që duhet marrë në konsideratë është formimi i të gjithë oqeaneve të botës. Beenshtë vërtetuar se pjesa më e madhe e ujit në planetin Tokë u ngrit nga brendësia e kores së tokës falë aktivitetit vullkanik dhe forcës rrotulluese. Meqenëse në fillim të formimit të planetit kishte vetëm avuj uji, kjo ishte kryesisht për shkak të temperaturave të planetit aq të larta sa që nuk lejonte që uji të ishte i lëngët. Me kalimin e kohës, atmosfera e Tokës u arrit në ditë për të formuar oqeanet që ne njohim sot. Për më tepër, reshjet u ngritën dhe kjo solli një sasi më të madhe të ujit të lëngshëm që filloi të depozitohej në ultësira dhe pellgje.

Lumenjtë që mbronin terrenin malor gjithashtu filluan të zhvilloheshin. Me lëvizjen e tektonikës së pllakave, kontinentet filluan të ndaheshin dhe të lëviznin, duke gjeneruar kufij të ndryshëm tokësorë dhe detarë. Në këtë mënyrë, Oqeani Indian u formua që kur ishin përcaktoi të gjitha skajet e kontinenteve dhe rrymat e Afrikës, Oqeanisë dhe Azisë.

tipare kryesore

karakteristikat e treguesit

Ky oqean ndodhet midis Indisë Jugore dhe Oqeanisë, Afrikës Lindore dhe Antarktidës Veriore. Ajo bashkohet me një nga rrjedhat e oqeanin atlantik në jugperëndim, ndërsa në jug lan brigjet e Afrikës së Jugut. Bashkohet me të Oqeani Paqësor për pjesën juglindore.

Ajo ka një thellësi me mesatarisht 3741 metra, ndërsa thellësia maksimale arrin 7258 metra, duke qenë ky vendndodhje në ishullin Java. Mund të flasim edhe për gjatësinë e saj bregdetare. Ajo ka një gjatësi maksimale bregdetare prej 66 kilometrash dhe vëllimi i saj është rreth 526 kilometra kub.

Isshtë oqeani i tretë më i madh në të gjithë planetin pasi që ka një sipërfaqe prej rreth 70.56 milion kilometra katrorë.

Lidhur me gjeologjinë e saj, është vërtetuar se 86% e të gjithë territorit është e mbuluar nga sedimente pelagjike. Këto sedimente nuk janë asgjë më shumë se vera të bukura që grumbullohen si rezultat i depozitimit të grimcave në shtratin e detit. Të gjitha këto sedimente zakonisht zhvillohen në ujëra më të thella dhe përbëhen kryesisht nga guaska silicë biogjene. Këto predha zakonisht sekretohen nga fitoplanktoni dhe zooplanktoni. Zakonisht ato përbëhen nga karbonat kalciumi. Disa sedimente më të vogla siliciklastike gjenden në thellësi.

14% e sipërfaqes është e mbuluar me shtresa të lehta të sedimenteve terrigjene. Të gjitha këto sedimente përbëjnë një seri grimcash që gjenerohen në tokën tokësore dhe bashkohen me sedimentet detare.

Klima e oqeanit Indian

Ne do të flasim për klimën mbizotëruese në të gjithë zonën e Oqeanit Indian. Ne e dimë që në pjesën jugore të oqeanit vjen një klimë mjaft e qëndrueshme. Sidoqoftë, në pjesën veriore ka një sasi më të madhe të paqëndrueshmërisë atmosferike. Kjo paqëndrueshmëri rezulton në shtatzëninë e musoneve. Monsoonët janë të njohur në të gjithë botën si erërat sezonale të prodhuara nga zhvendosja e rripit ekuatorial. Këto erëra musonike mund të shoqërohen me reshje të mëdha shiu, megjithëse mund të jenë edhe të ftohta dhe të thata. Të gjitha këto musone ndikojnë ndjeshëm në shoqëritë që ndodhen në këto vende dhe që varen kryesisht nga bujqësia.

Shirat e dendur shpesh kanë ndikime negative në ekonomi. Një shembull është numri i madh i vdekjeve nga mbytja çdo vit në Indi nga këto musone. Në pjesën jugore të oqeanit, erërat janë më pak intensive, megjithëse gjatë verës, zakonisht ka disa stuhi mjaft të forta dhe të dëmshme.

Flora dhe Fauna

musonet

Ne do të analizojmë se çfarë diversiteti gjenerohet në të gjithë këtë oqean. Ne e dimë që brenda florës së Oqeanit Indian nuk janë përfshirë vetëm bimët detare. Këto bimë përbëhen kryesisht nga alga të gjelbra, kafe dhe të kuqe. Zakonisht përfshin të gjitha llojet e florës që banojnë në brigjet dhe në ishujt.

Një nga speciet më të njohura të këtij oqeani është el Adiantum Hispidulum. Isshtë një lloj fier i vogël që i përket familjes Pteridaceae. Kjo familje ka një zonë të gjerë shpërndarjeje në të gjitha zonat e Polinezia, Australia, Afrika, Zelanda e Re dhe shumica e ishujve në Oqeanin Indian. Isshtë një lloj fier që mund të rritet midis shkëmbinjve ose në disa vende që kanë toka më të mbrojtura. Karakterizohet nga tufa dhe mund të jetë e gjatë deri në 45 centimetra.

Ajo ka gjethet e saj të tipit trekëndësh dhe eliptik dhe ato hapen në maja që kulmojnë në formën e një tifozi ose diamanti. Erërat nga ky oqean shkaktojnë një klimë të lagësht që lejon rritjen e këtij lloji të fierit në ishujt.

Një tjetër prej specieve më të bollshme dhe unike të florës në Oqeanin Indian është Andasonia. Këto janë pemë unike që kanë një bagazh të madh, të parregullt ose në formë shishe që është plot me nyje. Lartësia lëkundet pak a shumë midis 33 metrash, ndërsa diametri i kurorës së saj mund të kalojë 11 metra.

Sa i përket faunës, ajo është më e kufizuar për shkak të faktit se territori detar nuk ka sasi adekuate të fitoplanktonit, e cila është baza e rrjetës ushqimore. Sidoqoftë, disa lloje të tilla si karkaleca dhe ton gjenden në pjesën veriore, me disa të tilla si balena dhe breshka. Ka edhe disa zona me shkëmbinj nënujorë koralesh.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth Oqeanit Indian dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.