Oqeani Arktik akullnajor

shkrirja e akullit

El Oqeani Arktik akullnajor Shtë ai që gjendet në pjesën më veriore të planetit tonë. Unë e kam konsideruar atë oqeanin më të ftohtë pasi shumica e ujërave të tij janë të mbuluar nga një masë e madhe akulli. Me ndryshimin e klimës kjo po ndryshon. Fletët e akullit po shkrihen gjithnjë e më shumë, duke i bërë të gjitha format e jetës që janë përshtatur me këto kushte të vështira, të paafta për të mbijetuar.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për oqeanin akullnajor Arktik, karakteristikat dhe faunën e tij.

tipare kryesore

kapele akulli polare

Dallimi kryesor midis këtij dhe Oqeanit Antarktik është se ai ka një shelf kontinental në të cilin gjendet akulli. Meqenëse akulli vazhdon të shkrihet me këtë ritëm, Antarktida do të bëjë që niveli i detit të rritet. Oqeani akullnajor Arktik nuk ka shelf kontinental, vetëm ujë të akullt. Kjo bëri që mbeturinat e ngrira të notonin në ujërat qendrore. Këto blloqe të mëdha akulli janë të rrethuara nga i gjithë oqeani në verë dhe dimër, dhe ndërsa uji ngrin, ai rritet në trashësi.

Ndodhet në hemisferën veriore më afër Rrethit Arktik. Shtë i kufizuar në zonat pranë Azisë, Evropës dhe Amerikës së Veriut. Kalon Oqeanin Atlantik përmes Ngushticës së Framit dhe Detit Barents. Gjithashtu kufizohet me Oqeanin Paqësor përmes Ngushticës së Beringut dhe të gjithë bregdetit bregdetar të Alaskës, Kanadasë, Evropës veriore dhe Rusisë.

Thellësia e tij kryesore është midis 2000 dhe 4000 metra. Ajo ka një sipërfaqe totale prej rreth 14.056.000 kilometra katrorë.

Formimi dhe klima e oqeanit akullnajor Arktik

Oqeani Arktik akullnajor

Edhe pse formimi i këtij oqeani nuk është kuptuar mirë, besohet se ai është formuar shumë kohë më parë. Kushtet ekstreme mjedisore e bëjnë të vështirë studimin e këtij oqeani. Eskimosët kanë jetuar këtu për rreth 20.000 vjet. Këta njerëz kanë ditur të përshtaten me kushtet ekstreme klimatike të këtyre vendeve. Ata kanë përcjellë njohuritë e nevojshme brez pas brezi për të qenë në gjendje të përshtaten me jetën në këto vende.

Fosilet e gjetura në këtë oqean tregojnë dëshmi të jetës organike të ngrirë përgjithmonë. Shtë vlerësuar se rreth 70 milionë vjet më parë, kushtet e tij ishin të njëjta si në Mesdheun e sotëm. Ishte gjatë kohëve dhe periudhave të caktuara gjeologjike që ky oqean u zbulua plotësisht pa asnjë akull.

Temperatura mesatare e këtij oqeani në dimër bie në -50 gradë, duke e bërë të vështirë mbijetesën në këtë vend. Klima polare është një nga më të ftohtat në tokë, e cila përkthehet në një temperaturë pak a shumë këmbëngulëse dhe shumë të ulët vjetore. Ajo është e ndarë kryesisht në dy stinë, secila stinë është rreth 6 muaj. Ne do të analizojmë dy stacionet që janë në Oqeanin Arktik:

  • Vera: Në muajt e verës, temperatura luhatet rreth 0 gradë, dhe ka rreze dielli të vazhdueshme nga dielli 24 orë në ditë. Ekziston gjithashtu një mjegull e vazhdueshme e borës që parandalon shkrirjen e plotë të akullit. Nga fillimi i verës, do të ketë ciklone të dobëta me shi ose borë.
  • dimër: Temperatura arrin -50 gradë, dhe ka një natë të përjetshme. Në këtë kohë të vitit, dielli nuk është i dukshëm në çdo kohë. Qielli është i qartë dhe moti është i qëndrueshëm. Kjo ndodh sepse nuk ka ndikim nga rrezet e diellit.

Ne nuk duhet të harrojmë se arsyeja kryesore për ekzistencën e fenomeneve meteorologjike është efekti i dritës së diellit. Prandaj, në dimër, kushtet e motit janë shumë të qëndrueshme. Për shkak të efekteve të ndryshimit të klimës dhe ngrohjes globale, temperaturat e muajve të verës po rriten gjithnjë e më shumë, duke shkaktuar një shkrirje pothuajse të plotë të të gjithë Oqeanit Arktik.

Flora dhe fauna e oqeanit akullnajor Arktik

akullnajat akullnajore të oqeanit arktik

Edhe pse ky oqean është në kushte ekstreme, ka ende shumë gjitarë të përshtatur me këto mjedise. Shumica kanë lesh të bardhë, i cili mund të kamuflohet vetë dhe të përballojë të ftohtin. Ka rreth 400 lloje kafshësh që janë përshtatur me të ftohtin e fortë të zonës. Më e famshmja nga këto është se ne kemi 6 lloje vulash dhe luanësh deti, lloje të ndryshme balenash dhe arinj polarë, më të njohurit.

Ka edhe molusqe të vegjël të quajtur krillë, të cilët luajnë një rol jetësor në piramidën ekologjike detare. Bimësia është shumë e rrallë, pothuajse pa myshk ose liken. Fleta e akullit e formuar në Oqeanin Arktik është një bllok i madh i ngrirë. Sipërfaqja e trupave jo ujorë dyfishohet në dimër dhe rrethohet nga uji i akullt në verë. Këto kapele janë zakonisht 2 deri në 3 metra të trasha dhe lëvizin vazhdimisht nga uji dhe era e SiberisëMe Më në fund mund të shohim që disa kuba akulli përplasen me njëri -tjetrin dhe shkrihen plotësisht. Kjo krijon një kurriz të fundosur, trashësia e të cilit është më shumë se tre herë trashësia e kapakut të formuar fillimisht.

Mund të thuhet se kripësia e këtij oqeani është më e ulëta në planet. Kjo ndodh sepse sasia e avullimit është shumë e ulët dhe uji i freskët i shkrirë ndikon në sasinë e avullimit.

 kërcënimet

Itshtë vlerësuar se 25% e rezervave botërore të naftës, gazit natyror, kallajit, manganit, arit, nikelit, plumbit dhe platinës janë në këtë oqeanMe Kjo do të thotë se shkrirja mund t'i përdorë këto burime si zona energjetike dhe taktike që janë jetike për të ardhmen. Ky oqean është rezerva më e madhe natyrore e ujërave të ëmbla në botë. Shkrirja e tij po shkakton vdekjen e saj të afërt.

Fleta e akullit të Arktikut vepron si një frigorifer global, duke reflektuar nxehtësinë e diellit përsëri në hapësirë ​​dhe duke e mbajtur tokën të freskët. Edhe pse ajo që ndodh në Arktik do të ndikojë në të gjithë planetin, kjo hapësirë ​​është një nga më pak të mbrojturat dhe të prekshme nga shumë kërcënime.

Në vitet e fundit 30, tre të katërtat e kapakëve akullorë lundrues të Arktikut janë zhdukurMe Shkatërrimi i akullit e ka bërë oqeanin akullnajor Arktik një vend më të përshtatshëm për lundrim dhe e ka ekspozuar atë ndaj peshkimit në shkallë të gjerë dhe shfrytëzimit të naftës, gazit natyror dhe mineraleve. Këto situata kanë prodhuar konflikte të ndryshme interesi, madje edhe konflikte serioze ushtarake.

Përveç ndryshimeve lokale që do të ndikojnë drejtpërdrejt në biodiversitetin dhe jetesën e Arktikut, do të ketë edhe ndryshime 'të gjera' që do të prekin pjesë të ndryshme të tokës, siç është Spanja, ku habitati ynë natyror do të ndikohet nga rritja e temperaturave Me

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë rreth oqeanit akullnajor Arktik dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.