Nju Jorku mund të pësojë përmbytjen më të keqe në historinë e saj nëse nuk ndërmerr veprime për të ndaluar ngrohjen globale

Qyteti i Nju Jorkut

Qyteti i Nju Jorkut, vendi ku ata thonë se duhet të shkoni nëse doni të bëni ëndrrat tuaja të vërteta, mund të zhyten nëse nuk merren masa efektive dhe, mbi të gjitha, drastike për të ndaluar ngrohjen globale. Mjerisht, Presidenti Donald Trump nuk është shumë i aftë për punën për momentin, i cili është padyshim një problem shumë serioz.

Sipas një analize të re shkencore bazuar në programet e simulimit të motit, shkrirja e Antarktidës e kombinuar me emetimin e vazhdueshëm të gazrave serë, Qyteti i Nju Jorkut mund të goditet nga përpjekje shiu që do të shkaktonin përmbytje të papara më parë deri më sot në të.

Sipas një modeli të simuluar, Deri në fund të këtij shekulli, New York mund të jetë viktimë e përmbytjeve nivelet e të cilave do të kalonin 5,18 metra, ndërsa në vitin 2300 këto do të kalonin 15 metra, siç thuhet nga studiuesja Andra J. Garner, nga Universiteti Rutgers.

Çfarë do të thotë kjo? Për ta kuptuar më mirë, mund ta themi atë deri në vitin 2100 uji do të arrijë lehtësisht në çatinë e një shtëpie me një kat të parë, dhe deri në vitin 2300 do të laget çatia e një kulle zyre, aq e zakonshme në New York. Të jesh në atë qytet nga ato vite në sezonin e shiut do të jetë shumë, shumë e rrezikshme. Por ende mund të parandalohet.

Qyteti i Nju Jorkut

»Vendimet për energjinë njerëzore do të jenë të rëndësishme në përcaktimin e shkallës së ngritjes së nivelit të detit dhe rrjedhimisht sa dëm do të kemi për të përballuar, dhe parashikimet e sakta rreth stuhive do të na ndihmojnë të minimizojmë rreziqet"Tha Richard B. Alley i Universitetit Shtetëror të Pensilvanisë.

Megjithëse, siç e kemi parashikuar, është e vështirë, të paktën për momentin, për Qeverinë e Shteteve të Bashkuara të kryesuar nga Trump të marrë masat e duhura, pasi një nga gjërat e para që bëri ishte të tërhiqej nga përpjekjet për klimën që ndodhën në Paris.

Ju mund ta lexoni studimin këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.