Njëherë e një kohë Marsi, një histori e shkurtër e evolucionit të tij klimatik

Marsi dhe Toka

Marsi dhe Toka

Javën që NASA lëshoi ​​një video për publikun që përmbledh historia klimatike e Marsit ia vlen t'i kushtohen disa rreshta evolucionit të planetit fqinjë "të kuq". Ne e dimë nga studimet e kryera, imazhet e kapura dhe mostrat e marra nga ekspeditat e ndryshme hapësinore se evolucioni i tij klimatik ka qenë më i ngjashëm me Tokën në të gjithë sistemin diellor.

Nga karakteristikat e Marsit që mund të vërehen nga Toka përmes një teleskopi, ne mund të nxjerrim në pah një atmosferë me re të bardha edhe pse jo aq të gjera sa në Tokë, ndryshimet sezonale shumë të ngjashme me ato në Tokë, ditët 24-orëshe, gjenerimi i stuhive të rërës dhe ekzistenca e akujve në polet që rriten në dimër. Duket e njohur, apo jo?

Për shkak të kushteve të tij shumë të ulëta të presionit dhe temperaturës, ekzistenca e ujit të lëngshëm në sipërfaqen e tij do të ishte pothuajse e pamundur, gjë që tregon Marsin si një planet të shkretë me një atmosferë të hollë CO2. Në të kundërt, gjeologjia marsiane me një numër të madh kraterësh, vullkanesh dhe kanionesh ndër të tjera na ka treguar si një nga më të kompletuarat në sistemin diellor.

Përmes formacioneve shkëmbore dhe gjeomorfologjike të gjetura, mund të bëhet një rindërtim i evolucionit të tij. Kanalet e rrjedhjeve janë vërejtur në disa kratere, mjaft të ngjashme me ato të vërejtura në tokë si rezultat i erozionit të prodhuar nga lumenjtë dhe përrenjtë, gjë që tregon qarkullimin e vazhdueshëm të një lëngu në sipërfaqen që prodhoi këtë erozion, pothuajse me siguri ujë të lëngshme

Shumica e këtyre kanaleve shfaqen të lidhura me krateret antike, gjë që na bën të mendojmë se klima që lejoi ekzistencën e ujit të lëngshëm në sipërfaqe u zhvillua në fillim të historisë së planetit. Një shpjegim logjik do të ishte ekzistenca e një atmosfere antike më të dendur se ajo aktuale, me një efekt serrë më të madh që do të rriste temperaturën.

Gjeomorfologjia Marsiane

Gjeomorfologjia Marsiane

Kjo atmosferë nuk mund të përbëhet vetëm nga CO2 pasi llogaritjet përcaktojnë se kur sasia e këtij gazi në atmosferë gjeneron një presion më të madh se 2,5 bare, ajo kondensohet. Një atmosferë e këtyre karakteristikave nuk do të arrinte që temperatura e sipërfaqes të kalonte 220ºK, shumë poshtë 273ºC, temperatura e qëndrueshmërisë së ujit. Dhe për këtë arsye nuk kishte ujë të lëngshëm.

Në terrenin më të ri shohim kanalet e tejmbushura, të cilat janë struktura të mëdha me dhjetëra kilometra të gjera dhe qindra kilometra të gjata, duke filluar në zonat e shembura të terrenit. Ajo ka të bëjë me rrjedhat katastrofike dhe të menjëhershme të ujit të depozituara në nëntokë dhe që del në sipërfaqe. Pjesa më e madhe e këtij uji në sipërfaqe do të kalonte në atmosferë duke avulluar, duke rritur presionin dhe temperaturën për shkak të efektit serë të avullit të ujit, duke çliruar gjithashtu ujin e ngrirë dhe CO2 që ekzistojnë në tokën Marsiane.

Kjo do të përshpejtojë ndryshimin global të klimës që mund të çojë në formimin e një oqeani në ultësirën e Hemisferës Veriore, së bashku me kapakët e gjerë akull polarë. Oqeanet do të humbnin më vonë mbase nga depërtimi në nëntokë, dhe planeti do të kthehej në një klimë "të ngjashme" me atë aktuale.

Këto kanale të tejmbushura për të cilat po flisnim shfaqen në disa episode gjatë historisë së planetit, por të gjitha më vonë në krateret antike të prodhuara në të njohur si Bombardim i Madh i Motit. Prandaj ne nxjerrim përfundimin se fazat e një klime të ftohtë dhe të shkretë si ajo aktuale, e ndërthurur me episode të papritura të klimës më të ngrohtë dhe ekzistenca e trupave të mëdhenj të ujit në hemisferën veriore janë përsëritur në mënyrë ciklike përgjatë historisë së planetit.

Më shumë informacion: Jeta në Mars, më shumë prova që tregojnë këtë mundësiKometa 'Siding Spring' po shkon drejt Marsit


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.