Një 16-vjeçar do të udhëtojë në Arktik për të regjistruar qentë Grenlandezë

I riu Manuel Calvo Ariza

Imazh - BuhoMag

Ai është vetëm 16 vjeç, por Manuel Calvo Ariza do të kapërcejë Arktikun për një arsye të mirë: të regjistrojë qentë Grenlandezë, kafshë të bukura që, së bashku me banorët e zonës, po shohin se si po ndryshojnë kushtet në vendin ku ata kanë banuar gjithmonë.

Së bashku me babanë e tij, Manuel do të udhëtojë 400 kilometra në -20ºC derisa të arrijë në Qannaq, një nga vendet më të largëta në planet.

Sfida e Arktikut, emrin që i kanë dhënë ekspeditës, synon të rrisë ndërgjegjësimin në lidhje me ndryshimin e klimës nga njëra anë, dhe në lidhje me pronësinë e përgjegjshme, historinë dhe kulturën e qenit Grenlandez nga ana tjetër. Ndërsa temperatura rritet dhe akulli shkrihet, gjithnjë e më shumë njerëz vendosin të largohen nga rajoni ku kanë lindur për të shkuar në kërkim të zonave të tjera më të sigurta. Duke vepruar kështu, ata i lënë qentë atje. Dhe tani ka më shumë qen sesa njerëz.

Adoleshenti i ri 16-vjeçar, një adhurues i madh dhe mbrojtës i qenve, do të udhëtojë në Arktik për t'u përpjekur t'i ndihmojë ata, duke studiuar popullatën e qenit në Grenlandë.

Qen Grenlandez

Imazh - BuhoMag

Misioni i fundit i Desafío Ártico do të jetë mbledhja e informacionit për universitetet e Malaga dhe Barcelona për të studiuar këta qen të bukur, dhe për të parë nëse ka ndryshime midis baktereve dhe elementëve të tjerë organikë të qenve të racës së pastër në krahasim me ata që njohim në gjerësitë e tjera ku klima është më e ngrohtë. Me këto të dhëna, ata do të jenë në gjendje të dinë sa mundësi kanë për t'u përshtatur në një botë ku ka gjithnjë e më pak akull.

Siç e shohim, Ne nuk jemi të vetmit që duhet të sfidojmë ndryshimin e klimës, por edhe disa kafshë që kanë qenë me ne për 10.000 vjet: qen, për të cilët thuhet se janë miqtë tanë më të mirë. Ata janë gjithmonë aty, por a jemi ne me ta kur kanë nevojë për ne?

Shpresojmë se ekspedita do të ndihmojë në rritjen e ndërgjegjësimit për atë që do të thotë të kesh dhe të kujdesesh për një qen, si dhe për atë që po i bëjmë planetit Tokë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.