Një depresion tropikal kërcënon të shkatërrojë Kosta Rikën, Nikaraguan dhe Hondurasin

Depresion tropikal mbi Kosta Rika

Sezoni i uraganeve nuk ka mbaruar akoma. Deri më 15 nëntor, ekziston ende një rrezik i konsiderueshëm i formimit të cikloneve potencialisht të rrezikshme. Tani, një depresion tropikal kërcënon të shkatërrojë Kosta Rikën, Hondurasin dhe Nikaraguanën, vendet që kanë aktivizuar tashmë alarmin e kuq për shkak të reshjeve të mëdha të shiut.

Ky sistem, i formuar dje të Mërkurën, tashmë ka shkaktuar dëme dhe i ka marrë jetën një personi.

Dëmtimi nga depresioni tropikal

Nikaragua

Depresioni tropikal është një fenomen që mund të shkaktojë dëme të konsiderueshme. Në Managua, dje atyre iu desh të evakuonin rreth 800 njerëz autoktonë të cilët jetojnë në Misquitos Cays për shkak të rrezikut të lartë të reshjeve të shiut dhe stuhisë, të cilat kërcënojnë komunitetet e bregdetit dhe ishujt e Karaibeve. Në fakt, të martën një reshje shiu la një të vdekur në Nikaragua: një 29-vjeçar duke drejtuar një kamionçinë, i cili u la nga një lumë në departamentin lindor të Chontales.

Tre zyrtarë shëndetësorë u zhdukën të Mërkurën. Ata po udhëtonin gjithashtu me një kamion, i cili ra në një lumë kur kalonte një urë në qytetin Juigalpa, në Chontales.

Kostarikë

Për momentin, nuk ka pasur dëme, por Komisioni Kombëtar i Emergjencave (CNE) i Kosta Rikës deklaroi një alarm të kuq të Mërkurën në pjesën më të madhe të territorit, duke përfshirë bregdetin e Paqësorit dhe qendrën e vendit. Ndërsa depresioni nuk ka gjasa të ndikojë drejtpërdrejt në rajon, ajo po ndikon mund të shkaktojë një rritje të valëve në bregdetin e Paqësorit, përveç intensifikimit të shirave.

Honduras

Hondurasi, si Kosta Rika, as nuk ka pësuar dëme, por mbetet vigjilent. Të enjten pritet të afrohet në bregdetin e Nikaraguanës dhe më pas të kalojë Hondurasin lindor, për t'u kthyer në Karaibe në pjesën e tij veriperëndimore të Premten.

Në Honduras do të gjenerojë vranësira dhe shi, veçanërisht në veri të vendit. Ata pritet të intensifikohen më tej të Premten.

Trajektorja e depresionit tropikal

Trajektorja e depresionit tropikal

Imazh - NOAA

Depresioni tropikal pritet të kalojë përmes Nikaragua dhe Honduras, dhe nesër të Premten mund të arrijë në brigjet Karaibe të Meksikës. Nga atje, ai do të vazhdojë të lëvizë në veri, duke arritur në majën juglindore të shtetit të Mississipi, Alabama jugore dhe Florida veriperëndimore si një uragan.

Ne do të vazhdojmë të raportojmë çdo lajm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.