New York do të ndalojë investimet në lëndët djegëse fosile

Bill de Plasio, Kryetari i Bashkisë së New York-ut

Bill de Plasio, Kryetari i Bashkisë së New York-ut.
Imazhi - REUTERS

Një nga qytetet më të mëdha të Amerikës, New York, do të fillojë me të vërtetë të luftojë për të trajtuar ndryshimin e klimës. Si do të bëjë? Ndërmarrja e veprimeve ligjore kundër ExxonMobil, ConocoPhilips, Chevron, Royal Dutch Shell dhe BP, të cilat janë kompanitë më të rëndësishme të naftës, jo vetëm në Amerikën e Veriut, por në botë.

Kjo është vendosur nga Bill de Blasio, kryetari demokrat i New York-ut dhe ai që duket të jetë antiteza e Donald Trump, të paktën tani për tani.

De Plasio ishte i drejtpërdrejtë dhe i detyrueshëm: »Kompanitë e karburanteve fosile dinin për ndikimin në klimë dhe qëllimisht mashtronin publikun për të mbrojtur fitimet e tyre. Duhet të paguajë» Objektivi është i qartë: të mbajmë kompanitë e mëdha të naftës përgjegjëse për dëmet që ata kanë shkaktuar deri më sot dhe, gjithashtu, të marrin kompensim financiar me të cilin do ta bëjnë qytetin më të sigurt dhe më rezistent ndaj ngritjes së niveleve të detit dhe stuhive. tropikal '.

Ndryshimi i klimës është real. Testet shfaqen pothuajse çdo ditë. Rekordet historike të temperaturës janë thyer, formohen dukuri gjithnjë e më të rrezikshme meteorologjike. Duke marrë parasysh këtë, është e rëndësishme të investohet në energji të pastër dhe të rinovueshme, dhe ndaloni ta bëni atë në lëndët djegëse fosile. Sidoqoftë, dhe si mund të ishte ndryshe, kompanitë që janë të përkushtuara në nxjerrjen e naftës mohuan që kjo të kontribuonte në ndryshimin e klimës. Për të qenë më të saktë, ExxonMobil, Chevron dhe Royal Dutch Shell thanë "kjo lloj çështje gjyqësore nuk kontribuon në këtë".

Uragani Harvey

Dhe pyes veten: a është me të vërtetë që vaji që "aksidentalisht" ka përfunduar në det kaq shumë herë, siç ndodhi në Galicia 15 vjet më parë, nuk ndikon në mjedis? A me të vërtetë makinat me benzinë ​​ose naftë nuk e ndryshojnë ekuilibrin natyror të atmosferës?

Mendoj se është koha të ndryshojmë shumë gjëra. Të ulemi dhe të flasim për atë që është më e mira për ne, si njerëz, por edhe për të gjitha format e tjera të jetës. Sepse ne nuk jemi vetëm në këtë planet.

më shumë informacion këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.