Neandertali

njeri neandertal

El Neandertali njihet me emrin shkencor të Homo neanderthalenza Ishte një hominid që u zhvillua kryesisht në Evropë nga rreth 230.000 vjet më parë në rreth 28.000 vjet më parë. Njihet me emrin Neandertal dhe ndryshe nga speciet e tjera të gjinisë Homo është zhvilluar ekskluzivisht dhe ka jetuar në kontinentin Evropian.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me Neandertalin dhe karakteristikat e tij.

Origjina e Neandertalit

Neandertal

Origjina është ekskluzivisht evropiane, prova të cilat janë gjetur që tregojnë se është një pasardhës i Homo heidelbergensis, e cila erdhi në Evropë nga Afrika gjatë Pleistocenit të Mesëm. Ka disa dekada që ajo kishte një marrëdhënie, e cila edhe pse nuk është shumë e qartë, me Homo sapiens brenda kontekstit të evolucionit njerëzor. Ka shumë analiza të depozitave që janë gjetur dhe ka dyshime. Gjëja më normale është se ata ishin dy specie të ndryshme që, megjithëse janë të së njëjtës gjini, jetuan së bashku gjatë së njëjtës periudhë.

Dhe është se kjo specie e qenies njerëzore kishte ndryshime anatomike me Homo sapiens. Kapaciteti i trurit ishte i madh, madje edhe më i madh se ai i qenies njerëzore moderne. Kjo është një nga arsyet pse ka dyshime në lidhje me shkakun e zhdukjes së tij midis ekspertëve. Teoria më e spikatur është ajo që zbulon se ata ishin mbingarkuar nga numri i Homo sapiens që erdhi nga Afrika. Ne e dimë që ky kontinent është djepi i njerëzimit, pasi është specia jonë që u shfaq në këtë kontinent. Që nga ajo kohë, paraardhësit e qenies njerëzore u zgjeruan në pjesën tjetër të planetit duke e dominuar atë plotësisht. Ata nuk ishin vetëm në procesin evolucionar.

Në këtë mënyrë, në Evropë mund të lindin lloje të ndryshme të qenieve njerëzore që i përkasin të njëjtës gjini. Neandertali kishte aftësinë të ishte bërë specie mbizotërues. Speciet nga të cilat ajo zbriti duhej të ndryshonin habitatin e saj gjatë një procesi të akullnajës. Kjo bëri që ata të migrojnë në jug për shkak të kushteve të pafavorshme mjedisore të ftohta. Gjatë shekujve ka pasur kushte të ndryshme izolimi që kanë shkaktuar nevojën e përshtatjes dhe evoluojnë në hominidet.

Pasi mbaroi epoka e akullit, ata filluan të ngjanin me Neandertalët. Isshtë këtu ku ata do të kalojnë nga një specie e ndryshme në një tjetër. Ka lindur Homo neanderthalenza.

Zbulimi i popullsisë

neandertalët

Edhe pse kishte një ekzistencë të gjatë, ajo kurrë nuk kishte një popullsi të madhe. Estimatedshtë vlerësuar se gjatë 200.000 që po jetonte në planet, nuk i kalonte popullatat prej 7.000 individësh. Kjo është një popullsi shumë e vogël, pasi që sot çdo qytet i vogël ka shumë më shumë banorë. Momenti në të cilin kjo specie vuan shkëlqimin e saj ndodhi afërsisht 100.000 vjet më parë. Mjetet e gjetura lejojnë shkencëtarët të pohojnë se ata kishin kapacitete mjaft të larta të zhvillimit mendor.

Megjithëse kishin pak popullsi, janë gjetur fosile shumë të shpërndara, duke provuar se ato u përhapën në pjesën më të madhe të të gjithë kontinentit Evropian. Disa ekspertë mendojnë se ata mund të kishin arritur në Azinë Qendrore. Marrëdhënia midis Neandertalit dhe Homo sapiens nganjëherë shkon kundër idesë së evolucionit linear. Realiteti është krejt i ndryshëm. Speciet e qenies njerëzore nuk janë zhvilluar dhe evoluar në një mënyrë lineare.

Specie të ndryshme të kësaj gjinie kanë ardhur për të ndarë planetin në zona të ndryshme dhe kanë bashkëjetuar në disa zona. Neandertalët jetonin në Evropë, Sapiens në Afrikë dhe specie të tjera si Homo erectus arritën në Lindje.

Teknika e hulumtimit që është përdorur për të mësuar më shumë rreth kësaj specie ndihmoi shumë për të zbuluar mënyrën se si u shfaq qenia njerëzore. Shtë teknikë e analizës së ADN-së. Dihet që Sapiens dhe Neandertalët bashkëjetuan në Evropë kur Sapiens u largua nga Afrika. Por pak dihet për bashkëjetesën e tyre. Ne e dimë nga një studim i botuar mbi gjenomin e Neandertalit që qenia njerëzore aktuale ende ka pothuajse 3% të ADN-së me Neandertalin. Kjo do të thotë se kishte çiftime midis dy specieve, megjithëse në një mënyrë specifike.

Shuarja e neandertalit

zhvillimi njerëzor

Kryqëzimet midis dy specieve filluan shumë më gjatë nga sa mendohej. Individët e të dy specieve ekzistuan në të njëjtin vend afërsisht 100.000 vjet më parë. Zhdukja e Neandertalëve ende po debatohet nga disa qarqe shkencore. Ka disa teori, por asnjëra nuk mund të përcaktohet si e saktë. Janë shfaqur të dhëna të reja që duket se shkojnë përtej momentit të saktë të zhdukjes së kësaj specie.

Vlerësohet se ato filluan të zhdukeshin kur Evropa filloi të qetësohej ndjeshëm, duke shkaktuar një rënie të burimeve natyrore. Sa i përket arsyes së zhdukjes së tij, ka disa ekspertë që tregojnë se mund të jenë ndryshimet klimatike që kemi përmendur. Ka ekspertë të tjerë që thonë se arsyeja e zhdukjes së Neandertalit mund të jetë për shkak të mbërritjes së Homo sapiens. Kjo teori nuk është shumë e mirëbazuar pasi që kemi parë që kishte kryqëzime mes tyre.

Prandaj, hipoteza e fundit më e vlefshme që po përpiqet të vërtetojë është se numri i individëve të Sapiens u bë 10 më i lartë se ai i Neandertalëve. Kjo shkaktoi një luftë për burimet natyrore dhe disa sëmundje preku Neandertalin dhe jo Sapiens. Kësaj i shtojmë edhe kryqëzimin ndërmjet të dy specieve që nënkupton zhdukjen e asaj të mëparshmes.

Disa kuriozitete

Midis fosileve që janë gjetur te Neandertalët, ne gjejmë disa prej tyre që ofrojnë informacion të mjaftueshëm për të njohur karakteristikat e tyre fizike. Ata ishin përshtatur me të ftohtin pasi që ata do të duhet të mbijetojnë në një mjedis të shënuar nga epoka e fundit e akullit. Kjo bëri që ata të duhet të përshtaten me motin ekstrem të ftohtë për të mbijetuar. Ndër këto adaptime ne gjejmë se janë më të gjata dhe më të shkurtra. Hunda është gjithashtu më e gjerë për të qenë në gjendje të kapni erëra në një distancë më të madhe.

Ata nuk u dalluan për lartësia e saj pasi që kishte një lartësi mesatare prej 1.65 metra.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Neandertalit dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.