Ndryshimi i klimës po ndikon në pjellorinë e koraleve

gumë-koral

Ndryshimi i klimës po shkakton shkatërrimin e shkëmbinj nënujorë koralesh. Një nga efektet që koralet kanë në përgjigje të stresit të prodhuar nga rritja e temperaturës së nivelit të detit është zbardhja.

Zbardhja përfundon duke vrarë koralet dhe kështu shkatërron ekuilibrin ekologjik të ekosistemit pasi të gjitha speciet që varen nga koralet janë pa strehë. Zbardhimi gjithashtu është zbuluar se zvogëlon pjellorinë e koraleve. Në Reef i Madh Pengesë Australiane Zona të mëdha janë regjistruar ku kanë pësuar zbardhime.

Koralet kanë një mënyrë shumë karakteristike të riprodhimit. Quhet stuhi dëbore nënujore. Kjo sepse çdo vit, koralet sinkronizohen për të dëbuar miliarda vezë dhe spermatozoide. Ky fenomen bën që polipet e koraleve të largohen gjatë pjelljes dhe kur zbresin ata mund të ngjiten në gumë duke e ndihmuar atë të rritet dhe të rindërtohet pak nga pak.

Këtë vit, ky fenomen i njohur nuk ka ndodhur në të gjithë intensitetin e tij për shkak të efekteve të ndryshimi i klimës Me zbardhjen, një pjesë e madhe e gumës preket seriozisht dhe shumë të tjerë kanë pasur probleme të vezëve këtë vit. Zbardhimi ka ndikuar në pjellorinë e koraleve që kanë mbijetuar. Pa këtë kontribut të individëve të rinj në gumë, ai është gjithnjë e më i prekshëm dhe i lehtë për tu shkatërruar.

Pengesa e Madhe, e cila me është e gjatë 2.300 kilometra Isshtë sistemi më i madh i koraleve në botë dhe një Trashëgimi Botërore e UNESCO-s, përballet me krizën më të rëndë të shkaktuar nga zbardhja e koraleve si rezultat i ngrohjes së ujërave të rajonit.

Në mënyrë që të lehtësohet ky efekt dhe shkatërrimi i koraleve, emetimet e karbonit duhet të zvogëlohen. Me Marrëveshja e Parisit Ajo ka për qëllim të zvogëlojë emetimet e gazeve serë dhe shpresojmë se, në këtë mënyrë, zbardhja e koraleve mund të ndalet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.