Ndryshimi i klimës ngriti temperaturën e Detit Tasman me gati tre gradë

Liqeni Tasman

Valët e nxehtësisë do të jenë gjithnjë e më intensive dhe të shpeshta në shumë pjesë të botës, por në ato ku janë tashmë, të paktën për disa muaj në vit, ato do të shkaktojnë shumë probleme në të ardhmen. Dhe fakti është që me detin më të ngrohtë, do të jetë gjithnjë e më e vështirë të gjesh peshq në dispozicion pasi popullata e tyre do të ulet, e cila është ajo që ka ndodhur në Detin Tasman.

Gjatë verës së kaluar jugore, një valë nxehtësie që zgjati jo më shumë ose më pak se 251 ditë, ngriti temperaturën e ujit me gati tre gradë, konkretisht, 2,9 ° C. Kjo rritje shkaktoi një rënie të produktivitetit të fermave të salmonit, si dhe një rritje të vdekshmërisë së gocave dhe gëlqereve. Sikur kjo të mos mjaftonte, kjo çoi në ardhjen e disa specieve të huaja, sipas një studimi të udhëhequr nga shkencëtari Eric Oliver

Ngrohja e Detit Tasman këtë verë të kaluar jugore ishte më shqetësuesja pasi ka të dhëna: preku një zonë të detit shtatë herë më të madh se ishulli, dhe me vlera deri në 2,9 gradë Celsius më të larta se normalja, ndryshimi i klimës është pothuajse me siguri përgjegjës.

Oliver tha në një lirim »mund të jemi 99% të sigurt se ndryshimi i klimës antropogjene e bëri këtë valë të nxehtësisë detare disa herë më të mundshme, dhe rrit probabilitetin që këto ngjarje ekstreme të përsëriten në të ardhmen.

Porti Tasman

Studimi, i cili është botuar në revistë Nature Communications, u përqendrua në një zonë në bregun lindor të Tasmanisë. Vala e nxehtësisë ishte shkaktuar nga një përmbytje me ujë të nxehtë nga Australia lindore, i cili në dekadat e fundit është forcuar dhe zgjeruar drejt jugut.

Kështu, nëse nuk merren masa për të frenuar ndryshimin e klimës, ujërat do të vazhdojnë të ngrohen edhe më shumë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.