Ndryshimi i klimës mund të vrasë NASA-n

NASA

NASA rrezikon të zhduket për shkak të efekteve të ndryshimit të klimës, siç shpjegohet në faqen e internetit të vetë Agjencisë. Rritja e nivelit të detit, si dhe rritja e intensitetit dhe frekuencës së cikloneve tropikale, mund të përfundojnë duke shkatërruar Qendrën Hapësinore John F. Kennedy në Cape Canaveral (Florida), si dhe shumicën e pads dhe komplekseve të nisjes ku astronautët tren

Duke qenë afër brigjeve të Oqeanit Atlantik, ata kanë nevojë për të garantuar sigurinë e vendbanimeve urbane në rajon, kështu që ata shpresojnë të shmangin përmbytjet e mundshme duke ndërtuar një digë, dhe duke lëvizur disa tanke dhe laboratorë larg detit.

Imazh - NOAA

Imazh - NOAA

Akoma, pasojat e ngrohjes globale po bëhen gjithnjë e më të fshehta. Një shembull i kësaj është sa shpejt është rritur niveli i detit në vitet e fundit. Siç mund ta shihni në imazh, nga 1880 deri tani ajo është rritur 20 centimetra, dhe tendenca nuk duket të ndryshojë në vitet e ardhshme, pasi temperaturat po rriten dhe, ndërsa ato veprojnë kështu, akulli në pole po shkrihet, duke bërë që ujërat e oqeanit të rriten.

Dhe padyshim, ajo që është një problem për botën është gjithashtu një problem për NASA. Stuhitë tropikale, si dhe uraganet, shkaktojnë disa dëmtime në Qendrat e saj, kështu që inxhinierët e Qendrës Hapësinore John F. Kennedy kanë rregulluar një seri të dunave të rërës dhe bimësisë në mënyrë që ta mbrojnë atë nga baticat. Por kjo nuk është një zgjidhje e përhershme: popullsia bregdetare po rritet dhe ashtu siç bën terreni dobësohetKështu që ata do të duhet të krijojnë plane afatgjata.

Zona e nisjes

Imazhi - NASA

Për të lexuar studimin e përgatitur nga NASA, kliko këtu (Isshtë në anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.