Ndryshimi i klimës do të vrasë 152 evropianë deri në fund të shekullit

Ndryshimi i klimës tokësore

Fatkeqësitë klimatike, të tilla si valët e të nxehtit ose të ftohtit, thatësira ose përmbytje, janë fenomene që kërcënojnë jetën e njerëzve dhe e bëjnë këtë në një masë të tillë që, sipas një studimi të ri të botuar në revistën 'The Lancet Planetary Health', Midis 2071 dhe 2100, rreth 152 Evropianë mund të humbin të tyret si rezultat i ndonjë katastrofe natyrore..

Në qoftë se emetimet e gazrave ndotës nuk zvogëlohen urgjentisht dhe nuk merren masat e duhura, nga 3 vdekje që ndodhën vitet e fundit, në disa dekada mund të shkojmë në më shumë se XNUMX.

Studiuesit analizuan të dhënat e 2300 katastrofave meteorologjike që ndodhën në Evropë midis 1981 dhe 2010, në mënyrë që të përcaktonin ndjeshmërinë e popullsisë dhe më pas kombinuan këtë informacion me parashikimet mbi evolucionin e klimës për të zbuluar se çfarë ndikimi mund të kishin.

Kështu, ata ishin në gjendje ta zbulonin atë valët e nxehtësisë do të jenë fenomeni më vdekjeprurës, ato mund të shkaktojnë 99% të vdekjeve. Në vitet e fundit, këto ngjarje ekstreme kanë shkaktuar 2700 vdekje, por mund të jenë 151.500 midis 2071 dhe 2100. Por përveç kësaj, numri i vdekjeve për shkak të përmbytjeve bregdetare do të rritet gjithashtu në mënyrë të konsiderueshme, nga gjashtë vdekje / vit në fillim të shekullit në 233 një fund. Zjarret, përmbytjet e lumenjve, stuhitë e erës dhe thatësira do të vrasin gjithashtu më shumë njerëz, por rritja do të jetë shumë më e vogël.

Shkretëtirëzimi në Isla de Lobos

Vapa e madhe do të jetë problemi kryesor për evropianët, veçanërisht ata që jetojnë në jug të kontinentit të vjetër. Në këto vende, midis të cilave është Spanja, Italia ose Greqia, valët e nxehtësisë mund të shkaktojnë rreth 700 vdekje në vit për milion banorë.

Dhe nëse flasim për valët e ftohta, ato do të jenë gjithnjë e më pak të shpeshta sipas studimit, gjë që nuk është për t'u habitur, pasi në kohët e fundit dimrat po zbuten për shkak të ngrohjes globale.

Ju mund ta lexoni studimin këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.