Ndryshimi i klimës do të përkeqësojë alergjitë në Katalonjë

Alergji ndaj polenit

Ka shumë prej nesh që vuajnë nga alergjitë, por për shkak të ndryshimit të klimës ka të ngjarë që të jemi më shumë. Në rastin specifik të Katalonjës, ky dimër ka qenë një nga më të nxehtit dhe me lagështi në 30 vitet e fundit, kështu që bimët janë të ngarkuara me polen se do të jetë në gjendje të përhapet në muajt e ardhshëm shumë lehtë pasi që nuk parashihen shira ose temperatura shumë të larta.

Por kjo situatë, siç paralajmërohet nga Shoqëria Katalunare e Alergjisë dhe Imunologjisë Klinike (SCAIC), do të përkeqësohet me kalimin e viteve.

Drejtori i Rrjeti Aerobiologjik i Katalonjës nga Instituti i Shkencës dhe Teknologjisë Mjedisore të Universitetit Autonom të Barcelonës (ICTA-UAB), Dr. Jordina Belmonte, shpjegoi se »Kjo pranverë do të jetë pak e ashpër për ata që vuajnë nga alergjia, kështu që njerëzit përgatiten për këtë situatë sepse bimët janë shumë të ngarkuara dhe do të ketë një përqendrim të fortë të polenit këtë vit'.

Në veçanti barërat dhe parietaria, barërat që rriten spontanisht në fusha dhe kopshte, do të prodhojnë një sasi të madhe të polenit, i cili do të jetë një problem për ata që vuajnë nga alergjia pasi këto bimë rriten afër tokës. Megjithëse nuk do të jenë të vetmet: pemët e ullirit dhe selvi janë qenie të tjera bimore që po prodhojnë gjithashtu një sasi më të madhe të polenit, konkretisht, 15% më shumë.

Barërat

SHKKA këshillon që alergjitë janë në rritje dhe zgjasin më shumë për shkak të kushteve të mjedisit. Ndotja, si dhe ndryshimi i klimës po bën që të sëmurët nga alergjia të vuajnë nga simptomat nga shkurti në nëntor-dhjetor.

Këtë pranverë Rrjeti Aerobiologjik i Katalonjës, në bashkëpunim me UAB Computer Vision Center, do të lançojnë aplikacionin teknologjik Planttes, një mjet që do të lejojë qytetarët të shënojnë në hartë praninë e bimëve që shkaktojnë alergji në pika të ndryshme të qyteteve


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.