Ndryshimi i klimës do të ndikojë në qytete më shumë sesa në fshat

vala e nxehtësisë e prodhuar nga ndryshimi i klimës

Ndryshimi i klimës ka efekte të ndryshme në vende të ndryshme. Zakonisht këto ndryshime në efekte ndryshojnë në një shkallë të gjerë ose nga lartësia / gjerësia gjeografike në glob. Në përgjithësi, ndryshimi i klimës ndikon në rritjen e temperaturave, por kjo rritje nuk do të jetë e njëjtë në të gjitha vendet.

Sipas një studimi, rritja e temperaturave do të ndikojë në qytete më shumë sesa në mjediset natyrore dhe se, nëse vazhdon shkalla aktuale e rritjes, ndikimi i valëve të nxehtësisë në qytete mund të shumëzohet me katër. A doni të dini më shumë për këtë hulumtim?

Efekti i rritjes së temperaturave

valët e nxehtësisë janë më të forta në qytete sesa në mjediset natyrore

Studimi se si temperaturat do të ndikojnë në qytetet dhe mjediset natyrore është kryer nga Universiteti i Leuven (Belgjikë) dhe ata kanë patur përfundime mjaft solide që ata kanë paraqitur në asamblenë që Bashkimi Evropian i Gjeoshkencave mban në Vjenë.

Një nga autorët kryesorë të hulumtimit për temperaturat e quajtur Dimra Hendrik ka deklaruar se efektet negative të ndryshimit të klimës për sa i përket temperaturave do të jenë dy herë më serioze në qytete sesa në zonat natyrore.

Dihet tashmë nga studimi i mëparshëm që efekti i temperaturave më të larta është më i madh në qytete sesa në mjediset rurale. Sidomos gjatë natës ka efektin "ishulli i nxehtësisë", i cili është ngritja e ajrit të nxehtë të bllokuar në sipërfaqen e trotuareve dhe asfaltit që shkakton një rritje të temperaturave. Çfarë e bën revolucionar këtë studim është të përcaktohet për herë të parë sasia në të cilën qytetet do të kenë temperatura më të larta.

Pasojat e ngrohjes globale në qytete

temperaturat e larta në qytete

Ka studime që tregojnë se valët e nxehtësisë janë në rritje në qytete, si në frekuencë ashtu edhe në intensitet. Me valën e nxehtësisë, pranimet në spital për shkak të dehidratimit rriten, produktiviteti zvogëlohet, dëmtimi i infrastrukturës rritet dhe në rastet më ekstreme, rastet e vdekjes rriten.

Në këtë studim, studiuesit kryen analiza se si ndërveprojnë efektet e valëve të nxehtësisë në qytete dhe në mjedise natyrore. Për këtë, ata kanë përdorur matjet e temperaturës nga 35 vitet e fundit në Belgjikë dhe e krahasuan atë me frekuencën dhe intensitetin me të cilin janë tejkaluar kufijtë e temperaturës. Këto kufij shënojnë dëmin që i është shkaktuar shëndetit dhe gjithçkaje të përmendur më sipër.

Si rezultat, mund të vërehet se gjatë periudhës së studiuar, valët e nxehtësisë kanë qenë shumë më intensive në qytete sesa në fshat. Kjo pritet të përkeqësohet në të ardhmen.

E ardhmja tjetër

e ardhmja parashikohet me më shumë valë të nxehtësisë

Pasi të kenë marrë përfundimet e hetimeve, ata i janë përkushtuar vetes për të bërë vlerësime se çfarë do të ndodhë në të ardhmen. Vlerësimet bazohen në simulimet e bëra përmes modeleve të gjeneruara nga kompjuteri. Këto vlerësime parashikojnë që për periudhën 2041-2075 ndikimi i nxehtësisë në qytete do të jetë katër herë më e madhe se në terren.

Studiuesit sqarojnë se këto vlerësime korrespondojnë me një skenar të mesëm dhe pranojnë se ka faktorë të shumtë që mund të ndikojnë në llogaritjen, të tilla si një rënie drastike e emetimeve të gazeve serë në atmosferë ose një ngadalësim i rritjes së qyteteve.

Situata më e keqe për valët ekstreme të nxehtësisë do të ishte një rritje në nivelet e alarmit në 10 gradë dhe do të zgjasnin për 25 ditë në verë. Sidoqoftë, nëse emetimet e gazeve serë do të zvogëloheshin, do të ishte e ngjashme me tani.

Me gjithë këtë, bëhet një përpjekje për t'iu referuar nevojës që ekziston që qytetet të ridizajnojnë strukturën dhe menaxhimin e tyre bazuar në ndryshimin e klimës. Për shembull, me një model vertikal të qytetit, duke zvogëluar emetimet e gazeve serë ose duke përdorur infrastrukturë më pak ndotëse. Ato janë udhëzime për të zvogëluar efektet e valëve të nxehtësisë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.