Ndërhyrja e pluhurit Saharian prek Sierra Nevada

sierra nevada dhe pluhuri saharian

Ndryshimi i klimës ndikon ndryshe në ekosistemet. Mund të ketë disa që janë më të prekshëm për shkak të vendndodhjes së tyre gjeografike, të tjerë për shkak të intervalit të temperaturës, reshjeve të shiut, etj. Studiuesit nga Universiteti i Granadës (UGR) kanë bashkëpunuar me një ekip shkencor nga Kanadaja dhe zbuluan se ekosistemet ujore të Sierra Nevada kanë pësuar ndryshime për shkak të ngrohjes globale në 150 vitet e fundit.

A doni të dini të gjitha të dhënat e këtij hetimi?

Ndryshimet në Sierra Nevada

lagunat

Ndryshimet e zbuluara në Sierra Nevada janë kryesisht për shkak të efekteve të prodhuara nga ndryshimi i klimës. Ndër këto ndryshime mund të vërehet një zvogëlim i reshjeve dhe një rritje e temperaturave, kryesisht.

Në këtë mjedis natyror, jo vetëm që ndodhin këto efekte të ndryshimit të klimës, por ka pasur edhe një faktor tjetër përcaktues të ndryshimeve të sipërpërmendura. Isshtë një rritje në depozitimin e pluhurit Saharian. Disa mund të mendojnë, çfarë lidhje ka ndryshimi i klimës me ndërhyrjen e pluhurit Saharian në ekosistemet e Sierra Nevada?

Ndryshimi i klimës rrit frekuencën dhe intensitetin e thatësirave. Një vend ku reshjet janë më pak të bollshme shkaktojnë erozion më të madh të tokës duke mos pasur grimca të rrënjosura nga bimësia. Ndërsa reshjet zvogëlohen në zonat Sahara dhe Sahel, sasia e pluhurit Saharian që hyn në Spanjë rritet dhe, për këtë arsye, depozitohet në mjedisin natyror të Sierra Nevada.

Cilat janë efektet e pluhurit Saharian?

pluhuri saharian

Kërkimet kanë arritur të detajojnë disa nga efektet e pluhurit Saharian në këtë ekosistem. Midis tyre ju mund të shihni efektin fekondues në prodhimin primar, pasi që kjo pluhur që hyn është e pasur me fosfor. Kur hyni në lagunat e Sierra Nevada gjatë dekadave të fundit, ka kontribuar në zhvillimin e mëtejshëm të cladocerans si Daphnia. Këto kafshë kanë kërkesa të larta për kalcium në dietën e tyre, të cilën ata gjithashtu marrin nga ky pluhur saharan.

Këto laguna që ndodhen në Sierra Nevada, të tilla si Laguna de Aguas Verdes ose Laguna de Río Seco, Ata i kanë dhënë këtij grupi kërkimesh indikacione të qarta se ndryshimi i klimës po shkakton efekte në të gjitha ekosistemet e botës. Ajo që ndodh në një vend mund të ndikojë në ekosistemet në një vend tjetër, pasi natyra nuk i kupton barrierat politike.

“Kryesisht, për shkak të ndryshimeve të vëzhguara në bashkësitë biologjike dhe prodhimin primar që filluan në fillim të shekullit të XNUMX-të, por që intensifikohen në dekadat e fundit, dhe se ato tregojnë një përgjigje në një shkallë rajonale të klimës dhe depozitimin e pluhurit Saharian ", sipas Laura Jiménez, një studiuese në UGR, e cila gjithashtu shton se" studimi konfirmon se lagunat e maleve të larta të Sierra Nevada janë sisteme të shkëlqyera për të rindërtuar kushtet mjedisore të së kaluarës së këtyre ekosistemeve ujore në një shkallë shekujsh ”.

Studioni përfundimet

Në përgjithësi, rritja e temperaturës së ajrit dhe ulja e reshjeve gjatë këtyre dekadave të fundit po gjenerojnë efekte në lagunat e Sierra Nevada. Onlyshtë e nevojshme vetëm të shihet se çdo vit reshjet në formë dëbore janë më të pakta. Një nga efektet që po shihet më shumë është ai i avanconi në heqjen e borës dhe akullit, rritur temperaturën e ujit dhe kohën më të gjatë të qëndrimit të ujit.

Ata gjithashtu duhet të marrin parasysh që pluhuri Saharian ndikon në bashkësitë e cladocerae dhe favorizon zhvillimin e specieve të caktuara si Alona quadrangularis, një specie më gjeneraliste se të tjerat më të adaptuara në kushte më ekstreme ose mjedise më të ftohta siç është Chydorus sphaericus.

Në fund të fundit, ky studim përfaqëson prova të mëtejshme se ndryshimi i klimës rrit ndërhyrjen e pluhurit Saharian në Gadishullin Iberik, pasi thatësirat në Sahara janë më të shpeshta. Prandaj, kjo pluhur po ndryshon gjendjen trofike të lagunave dhe strukturën e bashkësive biologjike që jetojnë në to.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.