NASA

nasa dhe astronautët

Me siguri, në raste të shumta keni dëgjuar për NASA. Kjo është Administrata Hapësinore Aeronautike e Shteteve të Bashkuara (NASA, për shkurtesën e saj në anglisht) është një agjenci e dedikuar për kërkimin dhe eksplorimin e hapësirës. Gjatë viteve që nga fillimi i tij, ai ka nisur misione të shumta për të eksploruar hapësirën e jashtme. Shtë një nga agjencitë më të rëndësishme në botë në gjithçka që lidhet me astronominë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat dhe rëndësinë e NASA-s.

tipare kryesore

Isshtë një agjenci që u krijua në 1958. Që atëherë, ajo ka qenë përgjegjëse për fillimin e më shumë se 160 misioneve hapësinore me njerëz dhe ka dërguar astronautë të shumtë në hapësirë. Objektivi kryesor i NASA dhe të gjitha misioneve hapësinore që kanë ndodhur gjatë gjithë këtyre viteve është të eksplorojnë hapësirën e jashtme dhe të marrin më shumë informacion në lidhje me të. Ne përpiqemi të zbulojmë ose të zbulojmë për jetën jashtëtokësore dhe karakteristikat e gjithçkaje që rrethon planetin tonë në hapësirën e jashtme.

Ndër misionet më të rëndësishme nga Ato që nxjerr në pah kjo agjenci është ajo në udhëtimin për në hënë në 1969. Shtë një mision i madh që përshkoi të gjitha cepat e këtij planeti dhe të gjithë prisnin atë që NASA do të zbulonte. Ka shumë njerëz që ende mendojnë se udhëtimi në hënë ishte i gjithë një montazh dhe nuk ishte i vërtetë.

Duke filluar me disa udhëtime shumë të rëndësishme në hapësirën e jashtme, NASA u desh të anulonte ekspeditat e shumta për shkak të mungesës së fondeve. Dhe është se eksplorimi i hapësirës humbi interesin për popullsinë dhe gjithnjë e më pak fonde ishin të destinuara për të. Pas 30 vitesh duke bërë misione hapësinore, atij iu desh të anulonte të gjithë këtë program. Megjithatë Presidenti i SHBA Donald Trump është i etur të shtyjë agjensinë hapësinore të dërgojë më shumë misione në hapësirë ​​dhe të bëjë zbulime të pabesueshme.

Rëndësia e NASA-s

Mbani në mend se aktualisht kjo agjenci nuk është më e vetmja për të eksploruar hapësirën. Sidoqoftë, nuk duhet të minimizohet, pasi është ai që na çoi në hënë rreth 51 vjet më parë. Për më tepër, gjatë gjithë këtyre dekadave ai ka qenë përgjegjës për përmbushjen e ëndrrave njerëzore për pushtimin e hapësirës hapësinore. Megjithëse u themelua më 29 korrik 1958, por ajo nuk filloi operacionet deri më 1 tetor të atij viti.

Gjithçka që dihet për hapësirën e jashtme deri më tani është zbuluar nga kjo agjenci, kështu që ka një rëndësi të madhe në lidhje me njohuritë e të gjithë universit. Sa herë që skadon diçka në lidhje me hapësirën, ne kujtojmë këtë agjenci. Ne do të shohim tani se cilat janë udhëtimet më të rëndësishme që NASA ka bërë dhe që kanë rëndësi për njohuritë rreth universit.

Udhëtimet më të mira të NASA-s

 • Eksploruesi 1: Satelliteshtë sateliti i parë artificial i Perëndimit që u dha në përgjigje të Sovjetikëve. Pikërisht me këtë satelit artificial filloi gara e hapësirës (lidhja) 30. Kjo pajisje ishte e matur 203 centimetra e gjatë dhe 16 centimetra e gjerë dhe ishte përgjegjëse për zbulimin se planeti ynë ishte i rrethuar nga rrezet kozmike. Ai rrethoi planetin tonë 58 mijë herë dhe ishte në hapësirë ​​për 12 vjet.
 • Alan Shepard: Ai ishte astronauti i parë i NASA-s që udhëtoi në hapësirë. Ai bëri një fluturim orbital në anijen Mercury Redstone 3. Kjo ngjarje ndodhi në 1961.
 • Programi Apollo: Ky program kishte si qëllim të ishte në gjendje të fluturonte dhe të shkelte Hënën. Programi filloi pas një njoftimi nga Presidenti John F. Kennedy, në të cilin ai deklaroi se një burrë do të merrej në satelit. Kishte shumë misione derisa Apollo 11 ishte përgjegjës për përmbushjen e premtimit të shkeljes në Hënë. Ndodhi në 1969 dhe ishte Neil Armstrong ai që foli fjalët e pavdekshme të: "Një hap i vogël për njeriun, një hap i madh për njerëzimin". Kjo frazë u shqiptua pak para se të shkelte në satelitin tonë, Hënën.
 • Apollo 13: Ky është një mision që kërkoi ta çonte njeriun të shkelte në satelitin tonë për të tretën herë. Sidoqoftë, një gardh i rezervuarit të oksigjenit bëri që anija të rrezikohej. Ishte një nga dështimet më të rëndësishme të suksesshme në histori. Megjithëse misioni nuk u krye siç duhet, ata ishin në gjendje të ktheheshin në shtëpi falë ekspertizës së astronautëve dhe shoqëruesve të tyre. Ne gjithashtu duhet të përmendim punën e burrave të kontrollit të misionit në Tokë që ndihmuan të ktheheshin në planetin tonë.
 • Pionier 10: Maj 1972 dhe është një sondë hapësinore që është bërë anija kozmike e parë që kalon Rripin Asteroid dhe arrin Jupiterin. Ajo ka një pllakë që informon çdo inteligjencë jashtëtokësore që mund të gjendet nga ka ardhur dhe si jemi ne qeniet njerëzore. Sinjali i fundit i kapur nga kjo sondë ishte në 2003. Aktualisht, ai po shkon drejt yllit Aldebaran brenda konstelacionit të Demit.

Misione të tjera të rëndësishme

NASA

Le të shohim cilat janë misionet e tjera të rëndësishme që NASA ka pasur.

 • Anijet hapësinore: Isshtë një program që lindi kur NASA donte të ulte kostot e hulumtimit. Kjo sepse anija kozmike Apollo mund të përdoret vetëm një herë. Duket se kishte automjete që mund të përballonin shumë udhëtime në hapësirë, kështu që atyre iu desh të zhvillonin një anije që mund t'i rezistonte nxehtësisë që gjeneronte hyrja dhe dalja e tokës. Pas 9 30 vjet studimi, anija Columbia mund të krijohej. Që kur filloi shërbimin e tij, ai ishte në përdorim për më shumë se 2 dekada, por ai u shpërbë në daljen e tij të fundit dhe mori jetën e 7 anëtarëve të ekuipazhit.
 • Teleskopi Hapësinor Hubble: Para Hubble, imazhet që kishim nga hapësira ishin produkt i teleskopëve me bazë në tokë. NASA vendosi të vendosë një nga këto pajisje jashtë planetit për të kapur fotografi më të mprehta të universit. Falë mirëmbajtjes së rregullt, Hubble është ende aktiv.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth NASA-s dhe shfrytëzimeve të saj.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.