NASA zbulon shtatë planetë që mund të strehojnë jetën

Ekzoplanetë të zbuluar nga NASA

Imazhi - NASA

Ka ndodhur: njerëzimi, ose më saktësisht, NASA nuk ka gjetur as më shumë e as më pak se shtatë planete shkëmbore të ngjashme me Tokën, që mund të nënkuptojë se disa prej tyre mund të kenë ujë të lëngshëm dhe, kush e di, ndoshta jetë.

Zbulimi është, pa asnjë dyshim, një nga më të rëndësishmit në historinë tonë të kohëve të fundit, pasi tani më shumë se kurrë do të mund të ishim afër për të ditur nëse jemi vetëm në Univers apo nëse e ndajmë atë me të vërtetë me qenie të tjera.

Të Mërkurën, 22 Shkurt 2017, një nga teleskopët e NASA zbuloi një sistem diellor me shtatë planete shkëmbore. Ylli rreth të cilit ata orbitojnë është "pagëzuar" TRAPPIST-1, dhe planetët si b, c, d, e, f, g, h. Këto globe shkëmbore, megjithëse nuk kanë qenë në gjendje t'i shohin ato drejtpërdrejt, Shkencëtarët kanë arritur në përfundimin e ekzistencës, madhësisë dhe masës së tij, nga mënyra se si shkëlqimi i yllit zvogëlohet sa herë që një prej yjeve vjen mes tij dhe Tokës..

Në tre prej tyre - e, f, g - mund të ketë jetë kur ata janë në zonën e banueshme të yllitMe fjalë të tjera, aty ku temperatura është e përshtatshme që të ketë ujë të lëngshëm. Planetët b, c dhe d janë shumë afër yllit, kështu që ndoshta është shumë i nxehtë, dhe planeti h, i cili është më i largëti, ka shumë të ngjarë të jetë shumë i ftohtë. Akoma, shkencëtarët nuk përjashtojnë asnjë: Michaël Gillon nga NASA tha që »mund të ketë ujë në secilën prej tyre'.

Ky mund të jetë planeti F sipas NASA

Imazhi - NASA

Ky Sistem Diellor i mahnitshëm ndodhet 40 milion vjet dritë nga Toka, në konstelacionin Ujori, dhe është planeti f kandidati më i mirë për të pritur jetën. Përmasa është shumë e ngjashme me planetin tonë dhe duhen nëntë ditë për të shkuar rreth yllit të tij. Pra, imagjinata nuk ka bërë asgjë tjetër veçse në qiell. Si do të ishte të jetoje atje?

Amaury Triaud, bashkëautor i kërkimit, nga Instituti i Astronomisë në Kembrixh (MB) tha se "të jesh atje në mesditë do të ishte si këtu në perëndim të diellit. Do të ishte e bukur sepse çdo shpesh një planet tjetër do të kalonte nëpër qiell që do të dukej dy herë më i madh se hëna» Edhe ashtu, një vit tokësor do të zgjasë nëntë ditë, dhe është një sistem diellor që ne mund ta përcaktojmë si "xhep".

Ylli Trappist-1 është një xhuxh ultra i ftohtë që ka një rreze ekuivalente me 12% të Diellit dhe një temperaturë sipërfaqe prej rreth 2300ºC, krahasuar me 5500ºC për mbretin tonë yll. Per kete arsye, temperatura sipërfaqësore e planetit f është ndoshta disa gradë më e ulët sesa kemi këtu (14-15 ° C).

Pavarësisht gjithçkaje, është i vetmi që ka masë të mjaftueshme për të ruajtur një atmosferë, e cila është thelbësore për jetën.

Nëse doni të dini më shumë, kliko këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.