NASA studion vullkanet e Hawaiit

Vullkani Hawaii

Imazhi - NASA

Kur mendojmë për NASA, anijet kozmike, astronautët, sateliti Hubble që dërgon imazhe spektakolare të universit, planetëve dhe yjeve për të eksploruar, zakonisht na vijnë ndërmend, short me pak fjalë, njerëzit dhe objektet që janë jashtë Tokës. Sidoqoftë, ai është gjithashtu i përkushtuar për të studiuar zona të ndryshme të këtij globi që ne i quajmë shtëpi.

Në fund të janarit, shkencëtarët nga NASA, Observatori Vullkan Havai USGS (HVO), Parku Kombëtar i Vullkaneve të Havait dhe disa universitete nisi një fushatë gjashtë javore për të studiuar lidhjet midis gazrave vullkanikë dhe emisioneve termike, si dhe rrjedhën e lavës, anomalitë termike dhe proceset e tjera aktive vullkanike për të mësuar se si të zvogëlojmë rreziqet e vullkaneve kur ato shpërthejnë.

Një nga vullkanet që ata do të studiojnë është Kilauea, një nga më aktivët në Tokë. Shkencëtarët do të fluturojnë në një lartësi prej 19.800 metrash me një aeroplan ER-2, brenda të cilit ndodhen një seri instrumentesh të dizajnuara për të matur rrezet e diellit të pasqyruara dhe rrezatimin termik të emetuar në qindra kanale të ndryshme.

Të gjithë Këto të dhëna do të ndihmojnë studiuesit të mësojnë më shumë rreth përbërjes së sipërfaqes së Tokës, llojeve të gazrave dhe temperaturës., e cila nga ana tjetër do të shërbejë për të kuptuar mjedisin në të cilin jetojmë.

Pse është e rëndësishme të studiojmë vullkanet?

Vullkani Kilauea

Vullkani Kilauea, Hawaii

Kur një vullkan shpërthen, ai dëbon lavën, hirin vullkanik dhe gazrat që vijnë nga brenda planetit tokë. Këto substanca janë shumë të rrezikshme për njerëzit, pasi ato mund të shkaktojnë probleme të frymëmarrjes apo edhe vdekje.

Për këtë arsye, studimi i vullkaneve është i një rëndësie të madhe, pasi që në këtë mënyrë mund të merren masa më efektive për të mbrojtur njerëzit që jetojnë pranë ndonjërit prej tyre.

Nëse doni të dini më shumë, kliko këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.