NASA publikon imazhet më të mprehta të universit në histori

Universi mund të shihet me teleskop

Kush nuk e ka ëndërruar kurrë të shkojë në hapësirë, apo të qëndrojë për një kohë duke soditur bukurinë e qiellit të natës? Me siguri keni parë shumë dokumentarë mbi këtë temë, në të cilët, falë teknologjive të reja dhe zbulimeve që janë bërë deri më sot, keni mundur të shuani etjen për dije, si dhe kureshtjen tuaj për të parë botët "atje" .

Epo, rezulton një teleskop i NASA-s, veçanërisht "James Webb", ka mundur të kapë imazhet më të mprehta të universit në të gjithë historinë e tij që rivalizojnë ato të marra nga Hubble, gjithashtu puna e kësaj agjencie hapësinore që u dërgua në hapësirë ​​në 1990.

Grupimi i Galaxy SMACS 0723

Pamja e grupit 0723

Imazhi -NASA, ESA, CSA dhe STScI

Ne kete pikture ne mund të shohim galaktika të shumta aq larg sa kjo është hera e parë që kemi pasur një shans për t'i vëzhguar ato përmes një teleskopi. Por nëse kjo nuk do të mjaftonte, do të habiteni kur t'ju them se sipas NASA-s, kjo zonë e fotografuar është e vogël sa një kokërr rërë.

Pa dyshim, ka zona në univers që do të vazhdojnë të na befasojnë dhe shumë të tjera që ndoshta do t'i zbulojmë në vitet e ardhshme.

Kuintet i Stefanit

Pamje e Kuintetit të Stefanit

Imazhi - NASA, ESA, CSA dhe STScI

Sikur të ishte një grup miqsh që kërcenin argëtim, ky kuintet përbëhet nga pesë galaktika që 'vallëzojnë' të shoqëruar nga miliona yje. Një kuintet që, nëse vendosej përballë hënës, do të mbulonte një të pestën e diametrit të saj.

Teleskopi 'James Webb' na ofron një imazh me cilësi të shkëlqyer, pasi përmban më shumë se 150 milionë piksele. Përveç kësaj, ai ka një vizion infra të kuqe dhe një rezolucion shumë më të lartë se ai i Hubble.

Mjegullnaja e Karinës

Imazhi i Mjegullnajës Carina

Imazhi - NASA, ESA, CSA dhe STScI

Në mjegullnajën NGC 3324 gjejmë këtë rajon që mund të na kujtojë fare mirë çdo rajon malor në Tokë, por në realitet është një nga zonat ku lindin yje të rinj.

Sipas NASA-s në faqen e saj të internetit, një nga majat më të larta që janë vëzhguar dhe fotografuar është 7 vite dritë e lartë, e cila për t'ju dhënë një ide është rreth 6623 km pak a shumë. Diçka vërtet e mahnitshme.

Mjegullnaja e Unazës së Jugut

Pamje e Mjegullnajës Carina

Imazhi -NASA, ESA, CSA dhe STScI

Shumë yje janë të mrekullueshëm kur arrijnë në fund të jetës së tyre, që është kur bëhen mjegullnajë, si 'Carina', fotografuar nga teleskopi 'James Webb'. Pasi keni dërguar sasi të mëdha pluhuri dhe gazi për një periudhë të gjatë kohore, aq gjatë sa u është dashur të shpenzojnë mijëra vjet për të arritur pikën ku është sot, tani është mbuluar me pluhur.

E njohur edhe si NGC-3132, ose Mjegullnaja e Unazës së Jugut, shkencëtarët janë të bindur se tani e tutje do të jenë në gjendje ta studiojnë atë në thellësi më të madhe, si atë ashtu edhe mjegullnajat e tjera.

Uji në atmosferën e një planeti gjigant

Përbërja e atmosferës së një planeti gjigant

Imazhi - NASA, ESA, CSA dhe STScI

Tani mund të themi se Toka nuk është i vetmi planet ku ka ujë. 'James Webb' ka gjetur gjithashtu një planet gjigant që rrotullohet rreth një ylli që i ngjan Diellit.

Kjo do të na lejojë të hetojmë atmosferën e planetëve që janë dhjetëra e qindra vjet dritë larg nga shtëpia jonë, dhe kush e di? Ndoshta do të ndihmojë në gjetjen e formave të tjera të jetës.

Çfarë mendoni për imazhet e teleskopit 'James Webb'?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Ruben Dario Martinez dijo

    Mendoj se është e bukur ajo që tregojnë me ato fotografi, shpresoj që ata të vazhdojnë të hetojnë për të shijuar gjithë bukurinë që ka universi ynë. urime.