NASA krijon një video që tregon dioksidin e karbonit të planetit

Emetimet e dioksidit të karbonit

Atmosfera e planetit Tokë përbëhet nga gazra të ndryshëm, të tilla si oksigjeni, azoti, argoni, ozoni dhe avujt e ujit. Të gjithë ata luajnë një rol shumë të rëndësishëm në klimën e Tokës, dhe për këtë arsye në jetën që ekziston tek ai.

Kur flasim për ndryshimin e klimës, nganjëherë kjo mund të japë ndjesinë që dioksidi i karbonit është një gaz potencialisht i rrezikshëm dhe është, por vetëm në rast se njerëzit vazhdojnë të ndotin siç bëjnë, pasi që sa më të larta të jenë emetimet, më shumë nxehtësi ata do të bllokojnë dhe sa më të larta temperaturat. Tani, NASA ka krijuar një video ku shihet sjellja e CO2 në shtëpinë tonë.

Shkencëtarët e NASA-s përdorën vëzhgime nga sateliti Orbiting Carbon Observator (OCO-2) për të zhvilluar një model të sjelljes së karbonit nga 1 shtator 2014 deri më 31 gusht 2015. Ky është një model që mund të përdoret për të parashikuar se ku përqendrimet do të jenë të larta ose i ulët

Pas studimit të emetimeve të CO2 për dekada, ekspertët tani mund të mbledhin të gjitha këto të dhëna për të krijuar një vizualizim 3D me rezolucion të lartë që lejon çdo përdorues të dijë se si sillet ky gaz në atmosferë.

Dioksidi i karbonit vepron si termostat. Sa më i lartë përqendrimi, aq më shumë nxehtësi do të bllokohet brenda planetit, duke përshpejtuar ngrohjen globale. Kështu, Essentialshtë thelbësore të kuptohet se cilat zona thithin më shumë CO2 dhe sa.

Video tregon ngritjen dhe rënien e CO2 në Hemisferën Veriore për një vit të tërë; ndikimi i kontinenteve, vargjeve malore dhe rrymave oqeanike në modelet e motit; dhe ndikimi rajonal i fotosintezës.

Për më shumë informacion, kliko këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.