Në 12 vjet do të dimë nëse kemi qenë në gjendje të luftojmë ndryshimin e klimës

Cambio climático

Efektet e ndryshimit të klimës po ndihen në të gjithë planetin. Megjithëse po merren masa për të përballuar efektet e tij, realiteti është se emetimet e gazeve serë janë rritur, për shkak të kësaj, temperatura mesatare globale vazhdon të rritet dhe shkrirja të përshpejtohet.

Ne kemi thyer rekorde për rreth tridhjetë vjet, por në pesë vitet e fundit, ndryshimi i klimës është përshpejtuar. Me gjithçka, nuk do të duhet të presim gjatë për të parë nëse Marrëveshja e Parisit do të ndihmojë apo jo: shkencëtari Ricardo Anadón dijo që gjatë dekadës së ardhshme do ta zbulonim.

Ne shpesh flasim për ndryshimin e klimës sikur të ishte një ngjarje që po ndodh vetëm tani, por e vërteta është se ka pasur shumë më parë dhe do të ketë më shumë në të ardhmen. I vetmi ndryshim është se ai aktual po përkeqësohet nga njerëzit. Shpyllëzimi, keqmenaxhimi i burimeve natyrore, ndotja, ... e gjithë kjo po përshpejton shkrirjen, kërcënon bujqësinë dhe po rrezikon miliona njerëz në të gjithë planetin.

Nëse flasim për emetimet e dioksidit të karbonit, 400 pjesë për milion janë tejkaluar në atmosferë, kur në kohërat para-industriale ishte 280 ppm. 12.000 vjet më parë, në ditët e ftohta, përqendrimi i gazrave ishte 180 pjesë në milion; Duke u rritur në 280 ppm, temperatura e planetit u rrit me rreth shtatë gradë, shpjegoi Anadón.

Cambio climático

Pavarësisht nga gjithçka, konsumi i qymyrit, naftës dhe gazit po rritet. Ne jemi duke u bërë gjithnjë e më të vetëdijshëm se nuk mund të vazhdojmë kështu, por për momentin, për fat të keq, energjitë e rinovueshme nuk kanë rëndësinë e duhur. Duckling mendon se »po shkojmë në situatën më të keqe të mundshme, ose më saktë, në situatën më të keqe të atyre që janë menduar'.

Çfarë pret e ardhmja? Ne nuk mund ta dimë me siguri, por nëse vazhdojmë kështu, me siguri do të kemi shumë probleme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.