Mund të ketë më shumë shpërthime vullkanike në një botë më të ngrohtë

Shpërthim vullkanik

Në fillim, ne mund të mendojmë se shpërthimet vullkanike nuk përcaktohen nga ndryshimet klimatike të planetit pritës, por sipas një studimi të botuar në revistën shkencore 'Geology' zbulon se shkrirja e akullnajave ndikon në aktivitetin e vullkaneve.

Por si Për ta kryer atë përfundim sa interesant, aq edhe dramatik shqyrtoi hirin vullkanik Islandez, e cila ishte ruajtur në depozitat e torfe dhe sedimenteve liqenore. Kështu, ata ishin në gjendje të identifikonin një periudhë të aktivitetit vullkanik midis 4500 dhe 5500 vjet më parë.

Në atë kohë, kishte një rënie të ndjeshme të temperaturës, e cila bëri që akullnajat të rriteshin me shpejtësi. Ky fakt mund të kishte "siguruar" vullkanet. Megjithatë, Ndërsa planeti ngrohej përsëri, numri i shpërthimeve vullkanike u rrit.

»Kur akullnajat tërhiqen, presioni në sipërfaqen e Tokës zvogëlohet. Kjo mund të rrisë shkrirjen e mantelit, si dhe të ndikojë në rrjedhën dhe sasinë e magmës që kore mund të mbështesë, 'shpjegoi profesori Ivan Savov nga Universiteti i Leeds, i cili është një nga bashkëautorët e studimit.

Vullkani Tungurahua

Gjëja më e habitshme është se edhe ndryshime të vogla në presionin sipërfaqësor mund të ndryshojnë gjasat e shpërthimeve të vullkanit e mbuluar me akull. Një arsye më shumë për të marrë masat e nevojshme për të parandaluar që temperatura mesatare globale të rritet më shumë se 2 gradë Celsius deri në fund të shekullit.

Nëse nuk bëjmë asgjë, shkrirja jo vetëm që do të na lërë pa shpatet fantastike të skive që, tani për tani, mund të shijojmë çdo dimër, por përveçse duhet të mësohemi të jetojmë me thatësira të mëdha dhe përmbytje, do të duhet të bëjmë të njëjtën gjë me shpërthimet vullkanik, diçka që mund të jetë shumë më e komplikuar.

Për të lexuar studimin e plotë, mund të bëni klikoni këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.