Klima e Antarktidës

rëndësia e klimës së Antarktidës

Antarktida është kontinenti i katërt më i madh në botë dhe kontinenti më jugor (më jugor). Në fakt, qendra e saj territoriale ndodhet në Polin e Jugut të Tokës. Territori i tij është pothuajse plotësisht (98%) i mbuluar nga akulli deri në 1,9 km i trashë. Të Moti i Antarktidës Është studiuar me shumë detaje për të kuptuar gjithçka që gjendet në këtë ekosistem.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për klimën e Antarktidës, evolucionin dhe rëndësinë e saj për botën.

kontinenti i ngrirë

ftohtë në Antarktidë

Meqenëse po flasim për vendin më të ftohtë, më të thatë dhe më me erë në Tokë, jeta e zakonshme në Antarktidë është pothuajse e pamundur, kështu që nuk ka popullsi vendase. Ajo është e populluar vetëm nga misione të ndryshme vëzhgimi shkencore (afërsisht 1.000 deri në 5.000 njerëz gjatë gjithë vitit) me baza brenda kufijve të saj, përgjithësisht në Rrafshnaltën Antarktike.

Përveç kësaj, është kontinenti më i zbuluar së fundmi. Ajo u vëzhgua për herë të parë nga lundërtari spanjoll Gabriel de Castilla (rreth 1577-c. 1620) në verën jugore të vitit 1603. Deri në fund të shekullit të 1895-të, kur flota e parë norvegjeze zbarkoi në bregdet në XNUMX.

Nga ana tjetër, emri i tij vjen nga kohët klasike: ai u përdor për herë të parë nga filozofi grek Aristoteli (384-322 para Krishtit) rreth 350 para Krishtit. Në Meteorologjinë e tij, ai i quajti këto rajone "përballë veriut" (prandaj emri i tij nga greqishtja antarktikós, "përballë Polit të Veriut").

Karakteristikat e Antarktidës

rregullimi global i klimës

Antarktida ka këto karakteristika:

 • Sipërfaqja e kontinentit është më e madhe se Oqeania apo Evropa, dhe është kontinenti i katërt më i madh në botë, me një sipërfaqe totale prej 14 milionë kilometrash katrorë, nga të cilat vetëm 280.000 kilometra katrorë janë pa akull në verë dhe 17.968 km2 përgjatë bregdetit.
 • Një grup i madh ishujsh janë pjesë e territorit të saj, më i madhi është Aleksandri I (49.070 km²), Ishulli Berkner (43.873 km²), Ishulli Thurston (15.700 km²) dhe Ishulli Cany (8.500 km²). Antarktida nuk ka popullsi indigjene, asnjë shtet dhe asnjë ndarje territoriale, megjithëse pretendohet nga shtatë kombe të ndryshme: Zelanda e Re, Australia, Franca, Norvegjia, Britania e Madhe, Argjentina dhe Kili.
 • Territori i Antarktidës drejtohet nga Traktati i Antarktidës, në fuqi që nga viti 1961, i cili ndalon çdo formë të pranisë ushtarake, nxjerrjen e mineraleve, bombardimet atomike dhe asgjësimin e materialit radioaktiv, si dhe mbështetje të tjera për kërkimin shkencor dhe mbrojtjen e ekorajonit.
 • Ka shumë depozita nënglaciale të ujërave të ëmbla si Onyx (32 km i gjatë) ose Liqeni Vostok (14.000 km2 sipërfaqe). Përveç kësaj, rajoni përmban 90% të akullit të Tokës, i cili përmban 70% të ujit të ëmbël të botës.
 • Antarktida është rajoni më jugor në Tokë, brenda Polit të Jugut gjeografik dhe Rrethit Antarktik, nën Zonën e Konvergjencës së Antarktikut, domethënë nën gjerësinë gjeografike 55° dhe 58° jugore. Ajo është e rrethuar nga oqeanet Antarktidë dhe Indiane ngjitur me Oqeanin Paqësor dhe Atlantik Jugor dhe ndodhet vetëm 1.000 kilometra nga maja jugore e Amerikës së Jugut (Ushuaia, Argjentinë).

Klima e Antarktidës

Moti i Antarktidës

Antarktida ka klimën më të ftohtë nga të gjitha kontinentet. Temperatura e tij më e ulët e të gjitha kohërave është gjithashtu më e ulëta e regjistruar në të gjithë planetin (-89,2 ° C), dhe rajonet e tij lindore janë shumë më të ftohta se rajonet perëndimore, sepse është më e lartë. Temperatura minimale vjetore në dimër dhe në brendësi të kontinentit zakonisht rreth -80°C, ndërsa temperatura maksimale vjetore në verë dhe në zonat bregdetare është rreth 0°C.

Përveç kësaj, është vendi më i thatë në Tokë dhe uji i lëngshëm është i pakët. Zonat e saj të brendshme kanë pak erëra të lagështa dhe janë të thata si një shkretëtirë e ngrirë, ndërsa zonat bregdetare kanë erëra të bollshme dhe të forta, të cilat favorizojnë reshjet e borës.

Filloi historia gjeologjike e Antarktidës rreth 25 milionë vjet më parë me shpërbërjen graduale të superkontinentit Gondwana. Për disa faza të jetës së tij të hershme, ajo përjetoi një vendndodhje më veriore dhe një klimë tropikale ose të butë përpara se epoka e akullit të Pleistocenit të mbulonte kontinentin dhe të zhdukte florën dhe faunën e tij.

Pjesa perëndimore e kontinentit është gjeologjikisht e ngjashme me malet e Andeve, por është e mundur që të ketë pak jetë në zonat e ulëta bregdetare. Në të kundërt, rajoni lindor është më i lartë dhe ka një rrafshnaltë polare në rajonin e tij qendror, i njohur si Pllaja Antarktike ose Poli i Jugut Gjeografik.

këtë lartësi shtrihet më shumë se 1.000 kilometra në lindje, me një lartësi mesatare prej 3.000 metrash. Pika më e lartë e saj është Dome A, 4093 metra mbi nivelin e detit.

Kafshët e egra të Antarktidës

Fauna e Antarktidës është e pakët, veçanërisht në lidhje me vertebrorët tokësorë, të cilët preferojnë ishujt subantarktik me klimë më pak të ashpër. Jovertebrorët si p.sh tardigrade, morra, nematoda, krill dhe mikroorganizma të ndryshëm.

Burimet kryesore të jetës në zonë gjenden në zonat e ulëta dhe bregdetare, duke përfshirë jetën ujore: balenat blu, balenat vrasëse, kallamarët ose këmbët e këmbëve (të tilla si foka ose luanët e detit). Ka edhe disa lloje pinguinësh, ndër të cilët spikasin pinguini perandor, pinguini mbret dhe pinguini i gurëve.

Shumica e nënshkruesve të Traktatit të Antarktidës kanë baza kërkimore shkencore në kontinent. Disa janë të përhershme, me staf të rradhës, dhe të tjera janë sezonale ose verore, kur temperaturat dhe moti janë më pak brutale. Numri i bazave mund të ndryshojë nga një vit në tjetrin, duke qenë në gjendje të arrijë në 40 baza nga 20 vende të ndryshme. (2014).

Shumica e bazave verore i përkasin Gjermanisë, Australisë, Brazilit, Kilit, Kinës, Koresë së Jugut, Shteteve të Bashkuara, Francës, Indisë, Japonisë, Norvegjisë, Zelandës së Re, Mbretërisë së Bashkuar, Rusisë, Polonisë, Afrikës së Jugut, Ukrainës, Uruguait, Bullgarisë, Spanjës, Ekuador, Finlandë, Suedi, Pakistan, Peru. Bazat dimërore të Gjermanisë, Argjentinës dhe Kilit mbeten në Antarktidë gjatë dimrit të ashpër.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për klimën e Antarktidës dhe karakteristikat e saj.


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pushoni dijo

  Duke e pasuruar kete teme si gjithe ato qe na ofroni per te shumefishuar njohurite.Pershendetje