Miami mund të kalonte nën ujë para fundit të shekullit

Përmbytje në Miami

Miami Shtë një qytet bregdetar ku jetojnë më shumë se pesë milion banorë. Klima atje e ka bërë atë një nga vendet më turistike në botë, dhe kjo është, kush nuk do të donte të jetonte në një zonë ku temperaturat janë të buta gjatë gjithë vitit?

Por ky vend i bukur ngrihet rreth dy metra mbi nivelin e detit. Shumë pak kur kemi parasysh që oqeanet mund të ngrihen katër metra deri në fund të shekullit. Kështu që, ka më shumë gjasa të zhytet plotësisht sipas një studimi të botuar në revistën 'Science'.

Shkrirja e poleve është një proces që, për shkak të rritjes së temperaturave, po bëhet i pandalshëm. Autori i kërkimit, Twila Moon, nga Universiteti i Kolorados (Shtetet e Bashkuara), mendon se »një pjesë e madhe e shkrirjes është e pakthyeshme dhe është rezultat i ndryshimit të klimës të shkaktuar nga njerëzit» Sigurisht, i gjithë ai akull i shkrirë duhet të shkojë diku, në det, duke bërë që niveli i tij të rritet progresivisht.

Nëse nuk merren masa vërtet efektive, »Ne do ta shohim Miamin të zhduket nën ujëTha Moon. Edhe pse jo vetëm Miami, por edhe të gjitha qytetet që janë në lartësi shumë të ulët mbi nivelin e detit, të tilla si Venecia, Buenos Aires, Shangai ose Los Angeles.

Autostrada e përmbytur në Miami

Gjithashtu, duhet të mbani mend se akullnajat janë burime shumë të rëndësishme të ujit për shumë rajone të botës. Nëse ato zhduken, ekosistemet e tyre do të vdesin, gjë që do të shkaktojë migrime masive njerëzore, me gjithçka që kjo do të sillte (konflikte të mundshme të armatosura, mungesë burimesh themelore, rritje të çmimeve të ushqimeve, ndër të tjera).

Sipas vlerësimeve të fundit, 52% e akullnajave të vogla të Zvicrës do të zhduken në 25 vitet e ardhshme, ndërsa Kanada perëndimore do të jetë pa 70% të vetat deri në 2100.

Ju mund ta lexoni studimin këtu (në Anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.