Malet transantarktike

Malet Transantartike

Ndryshe nga Poli i Veriut, Antarktida është një kontinent shkëmbor i mbuluar nga akullnajat e mëdha. Këtu janë Malet transantarktike dhe ato janë mjaft të njohura. Isshtë një formacion unik natyral që përshkon kontinentin e Antarktidës dhe e ndan atë në disa pjesë të pabarabarta. Karakterizohet nga pasja e majave dhe luginave të shumta shkëmbore dhe është shumë i pasur për ekspozitat fosile. Falë këtyre maleve ka qenë e mundur të zgjerohen shumë njohuri në fusha të tilla si paleontologjia.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjitha karakteristikat dhe rëndësinë e maleve Transantarktike.

tipare kryesore

akullnajat e maleve Transantartike

Meqenëse pasuria fosile e këtyre maleve është mjaft e lartë, ajo njihet nga shumë studiues si një muze i dinosaurëve. Malet Transantarktike u karakterizuan për herë të parë në hartë nga ekspedita e një eksplorues britanik i njohur me emrin e James Ross në vitin 1841. Sidoqoftë, për shkak të teknologjisë së kufizuar në atë kohë për të qenë në gjendje të mbijetonim në këto mjedise të ashpra, kishte disa probleme për të arritur në majat e majave lokale.

Më vonë në 1908 disa studiues bënë një ekspeditë për të kapërcyer vargmalin gjatë një udhëtimi të gjatë. Këta udhëtar ishin Scott, Shackleton dhe Amundsen. Falë kësaj ekspedite, mund të prodhohej një studim më i kujdesshëm i maleve Transantarktike. Akoma më vonë në vitin 1947, u organizua një ekspeditë e veçantë e quajtur kërcimi së larti dhe ata ishin në gjendje të prodhonin mjaft harta të hollësishme të rajonit me të gjitha të dhënat e marra. Në mënyrë që të merren të gjitha këto informacione mbi morfologjinë e maleve, u kryen analiza të ndryshme të terrenit në aeroplanë.

Malet Transantarktike janë një sistem kreshtash malore të formuara nga shkëmbinjtë. Ato shtrihen për disa mijëra kilometra nga Deti Weddell në tokën e Coats. Aktualisht konsiderohet si vargu më i gjatë malor në botë. Edhe pse në një mënyrë popullore Antarktida është një kontinent i akullt, diçka krejtësisht e vërtetë, ka shkëmb nën shtresën e borës. Në polin verior nuk ka asnjë formim shkëmbi, kështu që shkrirja e akujve polarë do të prodhonte një oqean të plotë. Në rastin e shkrirjes së akulloreve polare të Antarktidës, do të gjeneronte një ngritje të nivelit të detit, pasi i gjithë ai ujë nuk po zë një hapësirë ​​në oqean.

Gjeografët e konsiderojnë kurrizin si një vijë konvencionale që ndan Antarktidën lindore dhe perëndimore në një distancë prej 480 kilometrash nga të gjithë shkëmbinjtë e polit të jugut.

Gjeologjia e Maleve Transantarktike

Ndarja e Antarktidës

Falë studimeve dhe informacioneve të shumta që malet Transantarktike kanë siguruar, ajo është bërë një referencë për studimin e fosileve. Dega e shkencës e njohur si paleontologjia është ushqyer nga një informacion i madh falë maleve Transantarktike. Në kuptimin gjeologjik, këto male u identifikuan si një dalje e rëndësishme e kores së tokës në sipërfaqe.

Origjina daton që nga një aktivitet sizmik aktiv për rreth 65 milion vjet. Diapazonet e tjera që ndodhen brenda kufijve të Antarktidës janë me origjinë shumë më të re. Pika më e lartë e maleve Transantarktike arrijnë një lartësi prej 4.528 metra mbi nivelin e detit. Këtu gjendet përqendrimi më i lartë i fosileve në planet. Dhjetëra miliona vjet ka qenë e mundur të mirëmbahet kjo sasi fosilesh në një klimë në kushte optimale për ruajtjen e tyre.

Megjithëse në kohërat e kaluara Antarktida ishte e pasur me jetë, sot ajo është e mbuluar nga akulli. Dhjetëra miliona vjet më parë kishte një klimë në kushte optimale për zhvillimin e organizmave të gjallë, gjë që shpjegon përqendrimin e lartë të mbetjeve fosile të pranishme në këto male.

Fakte interesante rreth maleve Transantarktike

male me dëborë

Ne do të shohim se cilat janë të dhënat kryesore me interes që janë nxjerrë nga studimet e ndryshme të maleve Transantarktike. Në mes të shekullit të kaluar, mund të shihej ndarja e ajsbergut më të madh të regjistruar ndonjëherë nga studiuesit. Dhe është se temperaturat mesatare globale po rriten që nga revolucioni industrial i qenieve njerëzore. Sipërfaqja e këtij akullnaje është 31.080 kilometra, çfarëdo që është në territorin e disa vendeve evropiane.

Në veçanti, ai konsiderohet si një nga vendet më të thata në planet ku nuk ka pasur reshje për më shumë se dy milion vjet. Në Sierra Vista, pjesa e Maleve Transantarktike quhet Lugina e Taylorit. Këtu është një ujëvarë ku përrenjtë rrjedhin poshtë dhe kthehen në një ngjyrë me hije të kuqe të gjakut. Disa studiues e shpjegojnë këtë fenomen dhe kjo është për shkak të ngopjes së ujit të prodhuar nga bakteret anaerobe. Bakteret anaerobe janë ato që jetojnë në mungesë të oksigjenit dhe nuk kanë nevojë të jetojnë.

Në formimin e pjesës së majës më të lartë të kurrizit Kirk-Patrick, u gjetën mbetje të një dinozauri me krahë. Siç kemi përmendur më parë, dhjetëra miliona vjet më parë, Antarktida ishte një vend i banuar plotësisht nga specie të ndryshme të dinosaurëve. Dimensionet e këtyre sorrave të mëdha fosile janë të pakonkurueshme. Ka qenë gjithashtu e mundur të nxirren fosile të dinosaurëve të vegjël mishngrënës siç është Cryolophosaurus.

Një nga pikat më ekstreme në kreshtën e Maleve Transantarktike është Kepi Adair. Për shkak të temperaturave jashtëzakonisht të ulëta që ndodhin në të gjithë rajonin, fosilet janë ruajtur në gjendje shumë të mirë. Këto kushte janë perfekte që njerëzimi të vazhdojë të përparojë në studimin e origjinës dhe evolucionit të organizmave të gjallë deri në ditët e sotme.

Konkluzione

Malet Transantarktik mbeten një nga vendet më pak të hulumtuara në botë sot. Mbani në mend se është një formacion natyral me distancë e madhe nga çdo lloj civilizimi dhe ku ka kushte klimatike shumë të vështira për të mbijetuar. Në të njëjtën kohë, kurrizi është një bukuri fantastike që të kujton peizazhe nga planetët e tjerë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth maleve Transantarktike dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.