Lumineshencat në tërmete, zonat e çarjeve dhe paralajmërimi i hershëm

Tërmeti i L'akuilas

Efektet e tërmetit L'Aquila

Studimi dhe krijimi i një katalogu të ri të lumineshencës në terremotos (ndezje misterioze që janë raportuar para dhe gjatë lëkundjeve të një tërmeti) ka përcaktuar që në shumicën e rasteve ato kanë të bëjnë me zonat Rift, ku toka ndahet. Studimi, të cilit i referohemi, ishte i fundit për të adresuar këto drita enigmatike, të përshkruara nga dëshmitarë okularë për shekuj me radhë që vazhdojnë edhe sot e kësaj dite pa një shpjegim të plotë shkencor.

Kjo vepër, botuar nga Letra kërkimore sizmologjike, vendos disa linja hetimi për të gjetur mekanizmin me të cilin formohen këto drita. Autorët sugjerojnë që forca e shkëmbinjve që përplasen me njëri-tjetrin gjatë tërmetit gjeneron shkarkime elektrike. Këto shkarkime ngrihen përmes prishjeve vertikale ose subvertikale, të zakonshme në zonat Rift. Me të arritur në sipërfaqe, ato bien në kontakt me atmosferën, duke prodhuar një reaksion që gjeneron dritë.

Dritat që lidhen me tërmetet janë fenomene të vërteta, nuk ka forcë të mbinatyrshme (UFO, magji, etj.) Që i gjeneron ato, dhe ato mund të shpjegohen shkencërisht. Edhe pse tashmë në kohën e tij edhe Iker Jiménez i kushtoi një program të plotë «Tërmetet dhe dritat».

Para së gjithash jini skeptik

Një nga problemet me studimin e dritave të lidhura me tërmetin është se shumë raporte kanë të bëjnë me Shkencat Margjinale dhe madje edhe Paranormale. Disa dëshmitarë flasin për flakët dhe avionët e tymit që vijnë nga toka, të tjerët për retë lumineshente që mund të jenë aurora, ose rrezet e zjarrit qiellor që mund të jenë meteorë.

Por shumë raporte nuk mund të shpjegohen lehtë. Për shembull, në New England, një burrë që merrte qenin e tij për një shëtitje në një pasdite tetori ndjeu që toka filloi të dridhej dhe pa një top drite që kalonte mbi kafshë, e cila filloi të ulërinte.

Kompleksiteti i fushës do të thotë që, megjithëse ka një interes të madh për të ditur më shumë rreth këtyre ndriçimeve të çuditshme, nuk është një zonë shumë e studiuar, sepse është pothuajse e pamundur të kryhen eksperimente me to.

Ekipi i shkencëtarëve vendosi të mbledhë të gjitha raportet që mund të gjenin, nga viti 1600 deri më sot. Ata lokalizuan 27 tërmete të vendosura në Amerikë dhe 38 në Evropë, në të cilat u vunë re lumineshenca që ia vlen të merren parasysh, të cilat u shfaqën të mbledhura përmes historive të çuditshme.

bregdeti peruanNë gusht 2007, një peshkatar njoftoi se qielli u bë purpurt për disa minuta para se deti të fillonte të dridhej. Pranë Ebingen, Gjermani, në nëntor 1911, një grua raportoi flakërimat e dritës që lëviznin përtokë si gjarpërinjtë pak para se të fillonte lëkundja.

Nga 65 tërmete të studiuara, 56 ndodhën në zonat aktive të Riftit. Dhe 63 nga 65 ndodhën në zonat thyerje vertikale të thyerjes, në krahasim me këndet më të buta të shoqëruara me prishje më të mëdha.

Kjo prirje mund të shpjegojë pamjen e dritave, thonë Thériault dhe kolegët e tij, përgjegjës për një nga degët e studimit. Një anëtar tjetër i ekipit, Friedemann Freund, një fizikan i mineraleve në NASA's Ames Research Center në Moffett Field, California, dyshon se gjithçka fillon me defekte në shkëmb, ku atomet e oksigjenit të pranishëm në një strukturë kimike minerale humbin një elektron.

Kur forca e prodhuar nga një tërmet arrin në shkëmb, ajo thyen lidhjet e përfshira në këtë heterogjenitet, duke krijuar vrima të ngarkesës elektrike pozitive. Këto vrima f ato mund të rrjedhin vertikalisht në sipërfaqe përmes defektit, duke shkaktuar fusha të forta elektrike lokale që mund të gjenerojnë dritë.

Shtrydhja e madhe, qasja në laborator

Eksperimentet laboratorike kanë treguar se fushat elektrike mund të gjenerohen në lloje të caktuara të shkëmbinjve duke shtypur. Por ideja e Freund është vetëm një nga shumë mekanizmat e mundshëm për të shpjeguar dritat e prodhuara në tërmete.

Katalogu i marrë sugjeron ide të tjera për studimin e këtyre dritave, thotë Thériaul. Për shembull, sizmologët që studiojnë gabimet aktive kanë qenë në gjendje të vëzhgojnë ndryshimet në përçueshmërinë elektrike të tokës në momentet e mëparshme dhe gjatë lëkundjeve.

Në përgjithësi, duke parë dritat e lidhura me tërmetin në të gjithë globin, mund të themi se ato mund të na paralajmërojnë për tërmete si një paralajmërim i hershëm i lëkundjes.

Fenomeni tashmë ka pasur precedentë duke shërbyer si një alarm për njerëzit. Për shembull, afër L'Aquila Italia në Prill 2009 një burrë pa flakë të dritës së bardhë që vinin nga dollapët e tij të kuzhinës herët në mëngjes dhe e vendosi familjen e tij në siguri. Dy orë më vonë, ajo ishte kur ra tërmeti shkatërrues, për të cilin të gjithë kemi dëgjuar.

Ndoshta duhet të mendojmë të përqendrojmë më shumë vëmendje në këtë lloj fenomeni dhe të përcaktojmë me studime më shteruese nëse ato mund të shërbejnë vërtet si paralajmërim për goditjet.

Më shumë informacion: Dy tërmete të forta vrasin të paktën 75 në KinëTërmeti 6,0 trondit Perunë

Fuentes: Natyrë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.