Lumi Rin

Lumi Rin

Sot do të flasim për lumin më të gjatë që kalon nëpër Gjermani. Është rreth Lumi Rin. Megjithëse është në madhësi të vogël në krahasim me lumenjtë e tjerë të njohur në botë si Nili dhe Amazon, është pjesë e një prej rrugëve ujore më të rëndësishme në të gjithë Evropën perëndimore. Isshtë një nga lumenjtë që aderon plotësisht nga kultura gjermane pasi ka histori, mite, legjenda dhe këngë të tjera, lumi Rhein është çelësi.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, formimin, gjeologjinë, florën dhe faunën e lumit Rhine.

tipare kryesore

rini dhe rëndësia e lumit

Isshtë një trup uji që ndodhet në territorin evropian dhe kalon kryesisht përmes Gjermanisë. Lindja e tij zhvillohet në rajonin e kantonit Grisons, i vendosur në Alpet Zvicerane. Goja e tij përfundon në Detin e Veriut dhe ka një gjatësi prej 1230 kilometrash. Ujërat e tij rrjedhin në drejtim nga veriu në veriperëndim dhe janë për shkak të një pellgu hidrografik që ka një sipërfaqe të përafërt prej 185.000 kilometra katrorë. Ata priren të kenë një vëllim mjaft të lartë të rrjedhës, mesatarisht rreth 2900 metra kub në sekondë.

Ushqehet nga ujërat e lumenjve të tjerë më të vegjël që shërbejnë si degë dhe janë si më poshtë: Tamina, Rein da Medel, Neckar, Moselle, Ruhr dhe Lahn. Lumi Toma konsiderohet degë kryesore e lumit Rhine, por nuk quhet me këtë emër, por deri në zonën ku bashkohen me lumenjtë Vorderrhein dhe Hinterrhein, ai nuk e merr këtë emër. Pasi të kenë kaluar këta lumenj, rruga përpara kalon përmes një lugine akullnajore alpine që njihet si Lugina e Rinit.

Ndërsa progresi i saj përparon, Terreni fillon të jetë disi më i sheshtë dhe ujërat derdhen në Liqenin e Konstancës dhe më pas lëvizin në perëndim. Kur arrin në veri të Zvicrës ka një lloj ujëvare pasi ajo bie në një lartësi prej rreth 23 metrash.

Ato nuk janë vërtet rrëzime të mëdha apo mbresëlënëse por janë shumë të bukura për tu parë. Pasi të ketë arritur në fazën e ujëvarës, ajo vazhdon rrugën drejt detit. Kur është afër grykës së tij, lumenjtë Meuse dhe Scheldt bashkohen dhe midis subjekteve ata formojnë një delta me një mori kanalesh.

Formimi i lumit Rhine

pamje të lumit Rhine

Ne duhet ta dimë atë Ende nuk ka konsensus që dikton moshën e saktë të këtij lumi. Ka disa studime që nuk arrijnë të përcaktojnë të dhëna përfundimtare mbi vjetërsinë e lumit. Dihet që formimi i këtij lumi është për shkak të një pasoje natyrore të prodhuar nga ngritja e tokave dhe formimi i vargjeve malore. Gjatë Epoka eocenit, orogjenia në fund shkaktoi një çarje që shkoi nga veriu në jug dhe që bëri që disa trupa uji që ekzistonin në atë kohë të ulen.

Pasi kjo orogjeni çoi në zona që mund të ishin trupa uji, filloi të formohej një rrjedhë e vogël. Kjo është mësuar nga vëzhgimi i sedimenteve më të vjetra të lumit Rhine deri më tani. Të gjitha këto sedimente datojnë nga Miocen.

Transformimi i përroit të vogël mori mijëra vjet të tjera për të ndryshuar rrjedhën e tij sepse niveli i detit po ngrihej në rajonin e Hollandës. Si rezultat, lumi Rhine ndryshoi rrjedhën e tij gjatë epoka e holocenit.

Flora dhe fauna e lumit Rhine

bie Rhine

Le të shohim se cila është flora dhe fauna më e bollshme e këtij lumi. Mbani në mend se ajo është e aftë të strehojë disa lloje të kafshëve dhe më shumë se 50 lloje të florës. Disa nga peshqit më të bollshëm që gjenden përgjatë lumit janë trofta e zakonshme, llambushja e përroit, barbari, llambadhi i lumit, krapi i artë, rutile, ngjala e zakonshme dhe krapi i barit.

Po të numërojmë vetëm gjenden më shumë se 50 specie peshqish, nga të cilët 37 prej tyre janë vendas dhe pjesa tjetër janë prezantuar nga njerëzit me kalimin e kohës. Jo vetëm që ka faunën të lidhur me ujin, por gjithashtu ka lloje të tjera të faunës që rrethojnë të gjithë ekosistemin. Ne shohim lloje të shumta zogjsh që jetojnë në zonën tuaj. Ata e kalojnë tërë dimrin atje për të qenë në gjendje të pushojnë nga migrimet. Për shembull, ne shohim specie zogjsh të tillë si mallard, pata e fytyrës, qimedredhur evropian, qimedredhur me tufa, thelbi i zakonshëm, rrush i madh kreshtë, osprey dhe kormorant i madh. Ka edhe disa mjellma që janë pjesë e faunës së zogjve që i përkasin këtij lumi.

Specie të ndryshme të amfibëve dhe zvarranikëve gjenden gjithashtu në të gjithë pellgun e lumit Rhine. Ata spikasin midis tyre bretkosa e kuqe, zhabë e zakonshme dhe gjarpri me jakë.

Sa i përket florës, ajo përbëhet nga bimë ujore si kallamishtet që gjenden në mënyrë vorbulluese në brigjet e lumit. Ka disa bimë shumëvjeçare që kanë lule që tolerojnë tokat e lagura. Këto bimë janë zambakë. Flora tjetër mund të gjendet gjithashtu rreth lumit që formojnë kullota dhe zona me barëra më të shkurtër. Në disa zona ku bimët mund të rriten më të larta, mund të formohen pyje të vogla bregore.

Rëndësia ekonomike

Duhet të merret parasysh se ky lumë është një rrugë lundrimi në brendësi të Evropës dhe për shkak të tij ka një rëndësi të madhe ekonomike për vendet përreth. Ndoshta është më e rëndësishmja në perëndim të kontinentit. Nga gjatësia totale e lumit, 880 kilometra janë të lundrueshëm dhe ai bashkohet me Danubin përmes kanaleve. Pranë brigjeve ka shumë rrugë dhe hekurudha që kalojnë gjithashtu nga një vend në tjetrin.

Rëndësia ekonomike e këtij lumi është që mallrat industriale dhe njerëzit të mund të transportohen përmes ujërave të tij. Falë vendndodhjes së tij strategjike, ajo ka qenë e përfshirë në konflikte politike gjatë gjithë historisë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth lumit Rhine dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.