Lumi Nil

lundrimi në lumë

El Lumi i Nilit Shtë një lum ndërkombëtar, më i gjatë se 6000 kilometra, i cili përshkon dhjetë vende të kontinentit Afrikan. Edhe pse është konsideruar prej kohësh lumi më i gjatë në botë, ai aktualisht renditet i dyti, i tejkaluar nga Amazon pasi ripërcaktoi origjinën e tij. Ajo ka qenë gjithmonë një burim i rëndësishëm jete për banorët e luginës së saj, duke siguruar pjellori të pasur dhe duke i shërbyer zhvillimit të qytetërimit të lashtë egjiptian. Ajo gjithashtu ka një ndikim në ekonominë, kulturën, turizmin dhe jetën e përditshme të kontinentit afrikan.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, florën, faunën dhe rëndësinë e lumit Nil.

tipare kryesore

vendndodhja e lumit më të gjatë në botë

Lumi Nil është lumi i dytë më i gjatë në botë, me një gjatësi totale prej 6.853 kilometrash. Rruga e saj veri-jug kalon 10 vende afrikane. Ajo ka një pellg prej afërsisht 3,4 milion kilometra katrorë, i cili zë pak më shumë se 10% të sipërfaqes tokësore të Afrikës. Gjerësia e saj maksimale është 2,8 kilometra. Meqenëse pjesa më e madhe e zonës nëpër të cilën rrjedh lumi Nil është e thatë me shumë pak shi. Ky lumë është bërë një lumë ekzotik. Kjo do të thotë se rrjedha e tij e ujit buron nga ujërat ku klima është e favorshme për shi.

Sistemi i tij lumor përbëhet nga dy lumenj, lumi Nil i Bardhë përfaqëson 80% të tyre dhe lumi Nil Blu përfaqëson 20% të sezonit të shirave. Lugina e Nilit është një nga luginat më pjellore të lumenjve në botë, dhe banorët e kësaj zone mund të fermojnë.

Ka pasur shumë grupe etnike që jetojnë në brigjet e tij gjatë historisë, si siruk, nuer dhe sufitë. Për shkak të besimeve të tyre të ndryshme (myslimanë, të krishterë ortodoksë, hebrenj, tradita kopte dhe fe të tjera), ata jetuan në periudha paqeje dhe lufte.

Lumi Nil rrotullohet dhe kthehet, duke u ngushtuar në disa zona dhe duke u zgjeruar në të tjerat. Ju mund të hasni një ujëvarë gjatë rrugës, megjithëse mund të lundrohet në pjesë të ndryshme, është e vështirë të lundroni për shkak të vrullshmërisë së tij në pjesë të tjera.

Me përjashtim të ngjyrës së ndotur që mund të shihet përgjatë rrugës së Nilit të Bardhë, Uji i Nilit është përgjithësisht blu, në kontrast të thellë me të verdhën e shkretëtirës dhe gjelbërimin e palmave. Lumi formon ishuj të vegjël, disa prej të cilëve janë atraksione turistike.

Kërcënimet dhe burimi i lumit Nil

Lumi Nil

Kërcënimi kryesor për lumin e dytë më të gjatë në botë është ndotja që ai vuan, sepse pavarësisht përpjekjeve për të miratuar rregullore për të kufizuar derdhjen e mbeturinave në ujërat e tij, industritë dhe hotelet vazhdojnë të pësojnë një neglizhencë të tillë.

Në mënyrë të ngjashme, avullimi i shtuar i lumit Nil përshpejton këtë proces ndotjeje, jo vetëm duke rrezikuar njerëzit që varen nga ujërat e tij për të mbijetuar, por edhe duke rrezikuar biodiversitetin që banon në lumin Nil dhe mjedisin përreth tij.

Lindja e tij ka qenë gjithmonë një temë e diskutueshme, sepse edhe pse disa eksplorues, si Burkhart Waldecker nga Gjermania, pohojnë se Nili ka lindur në lumin Kagera, të tjerë besojnë se ai ka origjinën në Liqenin Victoria. Në shekullin e XNUMX pas Krishtit C. Besohet se ka origjinën nga akullnaja Rovenzori.

Degët e lumit Nil

Karakteristikat e lumit Nil

Nuk ka konsensus për burimin e lumit Nil, sepse edhe pse Liqeni Viktoria është i madh, ai furnizohet nga lumenj të tjerë siç është lumi Kagera në Tanzaninë perëndimore. Nga ana tjetër, kjo furnizohet gjithashtu nga burimi i saj, lumi Rukarara (Rukarara), i cili u riemërua ndërsa derdhet në Kagera.

Një burim tjetër i lumit Nil që është më larg është lumi Luvyironza, i cili derdhet në lumin Ruvubu dhe bashkohet me lumin Kagera, dhe pastaj derdhet në liqenin Victoria. Ky është burimi më i vjetër i njohur dhe mbetet një nga burimet më të mëdha në jug të Nilit.Nili i Bardhë, i njohur gjithashtu si Nili i Epërm ose Nili i Epërm, bashkohet me Nilin Blu në Khartoum ose kryeqytetin e Sudanit, Khartoum. Në këtë kohë fillon pjesa e mesme e Nilit ose pjesa e mesme e Nilit. Rruga shkon nga Khartoum në Aswan, me një gjatësi totale prej përafërsisht 1.800 kilometra.

Së fundi, lumi Nil derdhet në Detin Mesdhe përmes degëve të tij, duke formuar Deltën e lumit Nil, i cili është një nga deltat më të mëdhenj në botë. Shtë një zonë e madhe dhe pjellore e Egjiptit verior, e njohur më parë si Egjipti i Poshtëm, me një densitet të lartë të popullsisë dhe të përshtatshme për zhvillimin bujqësor. Ju mund të shihni një hartë të grykës së lumit Nil më poshtë.

Lumi Nil zakonisht lidhet me Egjiptin dhe qytetet e tij, por ai rrjedh nëpër 10 vende afrikane në total: Burundi, Tanzania, Ruanda, Uganda, Kenia, Sudani i Jugut, Sudani, Republika Demokratike e Kongos, Etiopia dhe vetë Egjipti.

Flora dhe Fauna

Megjithëse klima e lumit Nil është vetëm disa metra larg shkretëtirës, ​​ujërat e saj pjellore lejojnë përhapjen e bimësisë aty pranë, ajo nuk përdoret vetëm për qëllime bujqësore, por edhe indeksi i tij më i madh janë bimët papirus, kjo është arsyeja pse është përdorur para zbulimit të letrës.

Për më tepër, zona është e famshme për sasinë e madhe të barërave dhe specieve me rrënjë të gjata si kallamishtet dhe bambu. Llojet e pemëve të gjetura gjatë rrugës përfshijnë Hasab me gjemba, zezak dhe akacie preri, të cilat mund të arrijnë deri në 14 metra në lartësi.

Nili ka diversifikuar biodiversitetin dhe është përshtatur me kushtet e jetesës me temperaturë të lartë. Gjitarët përfshijnë hipopotamët, elefantët, gjirafat, okapi, buallin dhe leopardët.

Lloje të tilla si çafkat gri, pulëbardhat xhuxh, kormorantët e mëdhenj dhe lugët e zakonshme janë gjetur në faunën e shpendëve. Ndër zvarranikët, hardhuca e monitorimit të Nilit, krokodili i dytë më i madh i Nilit në botë, dhe breshka e prerë janë veçanërisht të spikatura. Lumi Nil është shtëpi për afërsisht 129 lloje peshqish, 26 prej të cilëve janë endemikë, që do të thotë se banojnë vetëm këta peshq.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për lumin Nil dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.