Lumi Danub

Lumi Danub

Sot do të flasim për lumin e dytë më të gjatë në Evropë. Është rreth Lumi Danub. Konsiderohet si një rezervuar natyror për të qenë i pasur me bimësi dhe faunë, në të cilin më shumë se 4.000 specie kafshësh dhe 1.000 bimë bashkëjetojnë përgjatë rrugës së tij. Ka një bukuri të shkëlqyeshme që spikat se ka edhe një vlerë të lartë ekologjike. Rëndësia e tij qëndron në vlerën e saj natyrore, tregtare dhe mjedisore.

Ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat e lumit Danub dhe sa i rëndësishëm është ai si nga natyra, komercialja dhe nga ana mjedisore.

tipare kryesore

Lumi Danub

Origjina e saj fillon në pyllin e zi të Gjermanisë. Gjatë gjithë udhëtimit të tij udhëton mbi 10 vende në Evropën Qendrore dhe Lindore. Kësaj i shtohet se ai kalon nëpër kryeqytetet evropiane me shumë rëndësi dhe përfundon duke rrjedhur në Detin e Zi. Pylli i zi ku lind është i vendosur në një masiv malor që klasifikohet si një vend tërheqës turistik.

Midis vendeve që kalon ne kemi si më poshtë:

 • Ukrainë
 • Moldavi
 • Alemania
 • Austri
 • Sllovakia
 • Hungari
 • Serbia
 • Croacia
 • Bullgari
 • Rumani

Burimi i tij është bashkimi i dy lumenjve të quajtur Brigach dhe Breg. Ai derdhet në Detin e Zi në Rumani. Shkalla e rrjedhjes së saj është mjaft e madhe sa është i lundrueshëm për më shumë se 2.860 kilometra gjatësi. Kjo e bën atë lumin e dytë më të gjatë në të gjithë Evropën pas lumit Vollga në Rusi.

Në pellgun e lumit Danub gjejmë një sipërfaqe prej afërsisht 800.000 kilometra katrorë dhe kalon më shumë se 10 vende në total. Ato mund të dallohen prapa zonave më të identifikueshme përgjatë rrjedhës së lumit. Njëri prej tyre është fillimi i lumit për në Bratislavë. Nga ju mund një pjesë tjetër mund ta ndajmë atë nga Bratislava në Portat e Hekurta midis Serbisë dhe Rumanisë. Pjesa e fundit e këtij lumi është nga kjo anë deri në grykëderdhjen e Detit të Zi.

Ndoshta pjesa më e rëndësishme do të jetë ajo e Portës së Hekurt, pasi ka formacione të quajtura Gryka Natyrore, Golubac, Gospodin dhe Kazan, të cilat janë ato që kompresojnë kalimin e të gjitha varkave, sepse në këtë vend ajo ngushton mjaft rrugën e lumit .

Karakteristikat e pellgut të lumit Danub

Natyra e Danubit

Një nga karakteristikat kryesore të pellgut të këtij lumi është se ai është i lundrueshëm pothuajse në të gjithë tërësinë e tij falë rrjedhës së madhe që ka. Meqenëse pjesë të Gjermanisë takojnë shumë degët e degëve që po lëvizin nga zona më të rëndësishme bujqësore. Ai gjithashtu ka një rrjedhë të konsiderueshme në përputhje me nivelin e pellgut. Nuk është i lundrueshëm për sa i përket trafikut krahasuar me lumenjtë e tjerë të mëdhenj në Evropë. Kjo është, megjithëse është e lundrueshme, duke qenë më e ngushtë, nuk ka aq kapacitet për të akomoduar trafik të dendur.

Konsiderohet sikur të ishte Amazon i Evropës dhe është një lumë i rëndësishëm ndërkombëtar. Jo vetëm për shkak të rëndësisë së saj ekonomike dhe mjedisore, por edhe sepse ka peisazhe të bukura përgjatë rrugës së saj.

Gjatë gjithë këtij pellgu gjejmë një faunë mjaft të pasur. Lumi Danub është shtëpia e shumë specieve të salmonit, zogjve, breshkave, etj. Për sa i përket florës, ne gjithashtu kemi specie të ndryshme që gjenden në pyje dhe zona të mëdha të fushave që përbëjnë disa nga ekosistemet më të pasura në Evropë. Ne tashmë e dimë se shumica e biodiversitetit gjendet në ekosistemet e ndryshme në brigjet dhe përreth lumenjve të të gjithëve.

Ndër speciet më të rëndësishme ujore që gjejmë në këtë lumë (ka më shumë se 70 lloje) kemi bërthamë, havjar, shadë, molusqe dhe amfibë të tjerë të lëngshëm evropianë. Ne gjithashtu kemi çafka të panumërta, kormorante dhe pelikanë.

Ka një pikë ku Danubi shtrihet në sfond dhe konvergjon me lumin Rhine. Thisshtë ky lumë që bën që ujërat e Danubit të derdhen në Detin e Zi.

Rëndësia e lumit Danub

Lumi i dytë më i madh në Evropë

Rëndësia e këtij lumi nuk qëndron vetëm në numrin e vendeve që kalon por edhe në shumë prej kryeqyteteve. Nga kjo mund të nxirret se është mjaft e rëndësishme, veçanërisht sepse ka kanale shiu që shërbejnë si ura ndërkombëtare për aktivitete bujqësore, peshkimi, turistike, tregtare dhe industriale.

Isshtë një lumë i përdorur gjerësisht si transport tregtar. Vendet nëpër të cilat kalon lumi Danub përfitojnë nga fakti se ky lum është i lundrueshëm për të qenë në gjendje transportin e lëndëve të para të automobilave, çelikut, hekurudhave, kimikateve, sektorit të naftës, etj. Disa nga markat më të njohura të makinave janë ato që përdorin këtë kanal për të transportuar materiale. Nëse trendi i përdorimit të këtij lumi për transport vazhdon të rritet, vlerësohet se në 10 vitet e ardhshme transporti lumor në këtë lumë do të dyfishohet.

Isshtë gjithashtu e rëndësishme për sa i përket rezervuarëve të saj. Gjatë udhëtimit të tij, o ka disa impiante gjeneruese të energjisë në kontejnerë të ndryshëm që janë ndërtuar. Për industrinë, bujqësinë dhe peshkimin, këto rezervuarë janë me interes të madh ekonomik. Enë më e rëndësishme është ajo e derës së Hekurt. Isshtë një kompani e madhe që është ndërtuar në vitet 60 për të qenë në gjendje të përfitojë nga rrjedha e këtij lumi dhe ta shndërrojë atë në energji hidroelektrike. Përveç kësaj, ajo gjithashtu shërben për të përmirësuar rrjedhën e lundrimit që në atë kohë ishte shumë e rrezikshme për shkak të rrymave të forta të ujit që u ngritën me regjime të tilla të theksuara të erës.

E gjithë kjo ka ndihmuar që turizmi të favorizohet pasi ka një fluks të madh varkash, lloje të ndryshme lundrimesh ku mund të bëni udhëtimin gjatë gjithë vitit dhe atë të vizituar nga mijëra turistë nga e gjithë bota.

Ndotja dhe përmbytjet

Rrjedha e Danubit

Ajo që është negative në lidhje me këtë lumë është se ai ka disa efekte negative. Njëra është se njeriu ka ndotur ujërat përmes industria, mbeturinat dhe mbishfrytëzimi i burimeve natyrore duke vënë në rrezik zhdukje specie të ndryshme të florës dhe faunës. Ndërtimi i digave, kontejnerëve gjithashtu ndikojnë negativisht në ekuilibrin natyror të lumit.

Uji nga bujqësia ndotet gjithashtu nga derdhja e plehrave dhe pesticideve që nuk kanë kullim të mirë. E gjithë kjo kërcënon mbijetesën e breshkës, kastorit, pelikanit dhe breshkës së pellgut evropian.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth një lumi të tillë Danub.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.