Lugina e vdekjes

ferr mbi gurë

Planeti ynë ka vende të ndryshme që duken krejtësisht joreale. Disa prej tyre kanë karakteristika unike që të bëjnë të duash t'i vizitosh edhe nëse emri nuk e shoqëron. Bëhet fjalë për Lugina e vdekjes. Lugina e Vdekjes është parku i dytë natyror më i madh në Shtetet e Bashkuara, menjëherë pas Yellowstone, dhe është pjesë e shkretëtirës së madhe Mojave.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për karakteristikat, origjinën dhe kuriozitetet e Luginës së Vdekjes.

tipare kryesore

Lugina e vdekjes

Lugina e Vdekjes është parku i dytë natyror më i madh në Shtetet e Bashkuara, i dyti vetëm pas Parkut Yellowstone dhe është pjesë e shkretëtirës Mojave. Ndoshta njohja se ndodhet në shkretëtirë na ka dhënë një të dhënë se pse e ka marrë emrin. Të gjithë e dimë se Lugina e Vdekjes është vendi më i nxehtë në tokë. Vendi ka regjistruar 56,7 gradë Celsius, temperatura më e lartë e regjistruar ndonjëherë. Është interesante se vendi më i ngrohtë në Tokë është në Shtetet e Bashkuara dhe jo në kontinente të tjera si Afrika apo Oqeania.

Arsyeja kryesore për këto temperatura është se Lugina e Vdekjes është 86 metra nën nivelin e detit. Përveç kësaj, sikur të mos mjaftonte kjo, ajo është e rrethuar edhe nga malet e larta të Sierra Nevada. Këto formacione bllokojnë hyrjen në re, kështu që pothuajse asnjë ujë nuk bie në rajon gjatë pjesës më të madhe të vitit.

Në vitin 1849 një grup kolonësh humbën në fushat e gjera të shkretëtirës Mojave me vagonët dhe bagëtitë e tyre. Pas disa javësh, udhëtimi u kthye në ferr. Përveçse i durojnë vapën e ditës, përballen edhe me të ftohtin e natës. Ata djegin makina për të ndezur zjarr dhe hanë të gjitha kafshët pak nga pak për të mbijetuar. Kur më në fund dolën nga ai vend, njëra prej ekspeditave femra u kthye dhe i tha lamtumirë vendit të tmerrshëm, duke thirrur: "Lamtumirë, Lugina e Vdekjes".

A ka jetë në Luginën e Vdekjes?

Po ka jetë. Për shkak të mungesës së shiut që përmendëm më sipër, nuk do të gjeni pothuajse asnjë bimësi, vetëm disa pisha sipër. Megjithatë, ne mund të gjejmë disa kafshë si kojotë, mace të egra dhe puma. Një tjetër kafshë që do të mund ta shohim, por e cila më mirë rri larg, është gjarpri me zile. Nëse i shihni dhe papritmas dëshironi të afroheni, mbani mend: gjarpërinjtë me zile janë speciet më vdekjeprurëse të gjarpërinjve në Shtetet e Bashkuara.

Duke pasur parasysh pamjen dhe vendndodhjen e saj, nuk është për t'u habitur që shumë regjisorë filmash dhe televizioni kërkojnë Luginën e Vdekjes për filmat dhe seritë e tyre televizive. Ky mjedis i Kalifornisë shfaqet në shumë Ëstern amerikanë, si dhe në disa hite të mëdha globale si Star Wars.

Misteri i shkëmbinjve në lëvizje

shkëmbinj që zvarriten

Ekziston një fenomen në Luginën e Vdekjes që është shfaqur në shumë shfaqje televizive dhe ka qenë objekt i shumë legjendave dhe teorive. Këta janë shkëmbinjtë lëvizës për të cilët është i famshëm Racetrack. Në fillim të viteve 1940, në një zonë të luginës u zbuluan një sërë shkëmbinjsh që lëviznin vetë, duke lënë gjurmë të lëvizjes së tyre. qindra gurë disa prej të cilave peshonin më shumë se 300 kg, lëviznin pa shpjegim dhe askush nuk e pa se si lëviznin.

Pas disa vitesh hetime, u zbulua se shkëmbinjtë nuk ishin të gjallë dhe se asnjë alien nuk i kishte lëvizur si një lloj topi. Lëvizja e tyre është për shkak të një procesi më të natyrshëm. Sasia e vogël e ujit të shiut që bie në rajon depërton nëpër tokë dhe mbetet në një shtresë nën sipërfaqe. Natën, ky ujë ngrin, duke bërë që shkëmbinjtë të rrëshqasin shumë ngadalë.

Pavarësisht nga emri i saj, Death Valley duhet të jetë një ndalesë e domosdoshme për këdo që udhëton në Kaliforni. Është një vend spektakolar me pamje të bukur, dhe Dashamirët e fotografisë dhe natyrës do të shijojnë një park që është i ndryshëm nga ai që janë mësuar.

Origjina e Luginës së Vdekjes

parku i luginës së vdekjes

Shkëmbinjtë më të vjetër të njohur datojnë nga Epoka Proterozoike. më shumë se 1.700 milion vjet më parë. Edhe pse për shkak të procesit metamorfik, dihet pak për historinë e tij. Për epokën Paleozoike, rreth 500 milionë vjet më parë, të dhënat janë më të qarta.

Studimet e shkëmbinjve kanë arritur në përfundimin se zona dikur mbulohej nga një det i ngrohtë dhe i cekët. Gjatë Mesozoikut, toka u ngrit, duke e zhvendosur bregdetin rreth 300 kilometra në perëndim. Kjo ngritje bëri që korja të dobësohej dhe të thyhej, duke çuar në shfaqjen e vullkaneve terciare, të cilat mbuluan zonën me hi dhe hi.

Peizazhi që shohim sot është formuar rreth tre milionë vjet më parë. Ishte atëherë që forcat e zgjerimit bënë që Lugina e Panamint dhe Lugina e Vdekjes të ndaheshin nga malet Panamint.

Pellgu Badwater ka qenë në rënie që atëherë dhe sot ndodhet në 85,5 metra nën nivelin e detit. Në tre milionë vitet e fundit, sistemet liqenore u shfaqën gjithashtu për shkak të akullnajave dhe më pas u zhdukën për shkak të avullimit, duke lënë pas kripore të gjera. Më i madhi prej tyre është Liqeni Manly, që thuhet se është 70 kilometra i gjatë dhe 200 metra i thellë.

Çfarë të shohësh në Luginën e Vdekjes

Baseni i ujit të keq

Kjo është pika më e ulët në Amerikën e Veriut. Sot është 85,5 metra nën nivelin e detit, por procesi i fundosjes vazhdon.

Maja e teleskopit

Ndryshe nga Badwater Basin, kjo është pika më e lartë në Parkun Kombëtar të Luginës së Vdekjes. Ai është 3.454 metra i lartë nga pellgu.

Pamja e Dantes

Për shkak të vendndodhjes së saj në më shumë se 1.660 metra mbi nivelin e detit, Është vendi më i mirë për të shijuar pamjen panoramike të Luginës së Vdekjes.

Paleta e artistit

Vetë emri i tij e bën të njohur atraktivitetin e tij. Ajo ofron një larmi të madhe ngjyrash në shkëmbinjtë e shpateve të Maleve të Zeza.

Pika Aguereberry

Në pothuajse 2.000 metra mbi nivelin e detit, nga këtu mund të shihni Badwater Basin, Panamint Range ose kripërat e malit Charleston.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për Luginën e Vdekjes dhe karakteristikat e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.