Lojërat Olimpike Dimërore. A është në rrezik vazhdimësia juaj?

Kërcim i stilit të lirë në Lojërat Olimpike

Kërcim i stilit të lirë në Lojërat Olimpike

Vetëm gjashtë nga qytetet që tashmë mbajtën Lojërat Olimpike Dimërore në shekullin e kaluar do të ishin sot mjaft të qetë për t'i pritur ato. Edhe për vlerësimet më konservatore të klimës, vetëm 11 nga 19 qytete që organizuan Lojërat Olimpike Dimërore mund ta bënin këtë në dekadat e ardhshme sipas një sondazhi të kryer nga Universiteti i Waterloo (Kanada) dhe Qendra e Menaxherëve në Innsbruck (Austri).

Trashëgimia kulturore e festivalit botëror të sporteve dimërore është në rrezik në rritje sipas deklaratave të Profesor Daniel Scott, kreu i kërkimit në Organizatën Botërore të Turizmit (GP) dhe drejtori i këtij studimi. “Gjithnjë e më pak rajone që lidhen tradicionalisht me sportet dimërore mund të presin lojërat Olimpike në një bota me e nxehte"tha.

Na është treguar se vendet që janë rizgjedhur për të pritur lojërat, të tilla si Squaw Valley (SHBA), Garmisch-Partenkirchen (Gjermani), Vancouver (Kanada) dhe Sochi (Rusi) nuk do të kenë më një klimë të përshtatshme. e nevojshme për të pritur lojërat për mesin e shekullit 6-të. Me ngrohjen e pritur për dekadat në vijim, vetëm XNUMX qytete që tashmë i mirëpritën ata do të mbanin kushte të favorshme të motit për festimin e tyre.

Organizimi i qyteteve Lojërat Olimpike Dimërore

Organizimi i qyteteve Lojërat Olimpike Dimërore

Ky raport përqendrohet në mundësitë e vazhdimësisë së Lojërave Olimpike Dimërore në lidhje me incidencën e ndryshimi i klimës. Isshtë një argument i fuqishëm për të parë se si emetimet ndikojnë në vendet që organizojnë lojërat, dhe ndoshta në këtë mënyrë do të jetë e mundur të tërheqim vëmendjen e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (ICO) dhe udhëheqësve kryesorë botërorë se duhet të kryhet zvogëlimi i emetimeve. pelerinë.

Nevoja për strategji të kontrollit të rrezikut të klimës për organizatorët e lojërave është rritur për shkak të faktit se temperatura mesatare ditore në shkurt, e cila është kur mbahen lojërat, është rritur nga 0,4ºC midis 1920 dhe 1950, në 3,1ºC midis 1960 dhe 1990, deri në 7,8ºC të arritur në shekullin XXI.

Sot do të ishte e vështirë të imagjinohet zhvillimi i kënaqshëm i lojrave pa përdorimin e burimeve artificiale për të gjeneruar akull dhe dëborë, siç ishte bërë në dekadat e para të kremtimit të tyre.

Studimi tregon se në suksesin e lojërave, të kesh një mot të favorshëm është mjaft i rëndësishëm, ndërsa moti i keq është një nga sfidat më të mëdha me të cilat përballen komitetet organizuese. Moti përcakton mundësinë e përgatitjes së lojërave dhe mund të ndikojë drejtpërdrejt në ngjarjet e brendshme dhe të jashtme, si dhe garat në natyrë, komoditetin e spektatorëve, transportin dhe shikueshmërinë dhe orarin e transmetimeve televizive.

Ky studim gjithashtu shqyrton se si përparimet teknologjike dhe strategjitë e zhvilluara gjatë disa dekadave janë përdorur për t'u marrë me rrezikun meteorologjik në Lojërat Olimpike Dimërore.

Teknologjitë e tilla si bora artificiale, ftohja artificiale dhe parashikimet me rezolucion të lartë janë tani përbërës të domosdoshëm për lojëra të suksesshme. Megjithëse "përtej përparimeve teknologjike, ka kufizime me të cilat strategjitë aktuale të kontrollit të rrezikut të klimës nuk mund të bëjnë" tha profesor Scott. "Rreth mesit të këtij shekulli, këto kufizime do të kapërcehen në disa prej qyteteve që mbajnë lojërat."

Pamja e këtij studimi na jep një mundësi të shkëlqyeshme për të reflektuar në implikimet afatgjata që mund të kenë ndryshimet klimatike në botën e sporteve dhe trashëgiminë kulturore botërore të lëvizjes Olimpike. Ajo gjithashtu zbulon se për disa qytete dhe rajone të interesuara për të organizuar lojërat, dita për të luftuar për të po afrohet çdo ditë.

Më shumë informacion: Viti 2013 do të jetë i shtati më i ngrohtë pasi ka rekordeShkrirja do të ketë pasoja dramatike në fund të shekullit


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.